Autor Téma: FailSafe nenabootuje  (Přečteno 4949 krát)

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
FailSafe nenabootuje
« kdy: Prosinec 19, 2013, 16:11:22 »
Dobrý den.
Na svém notebooku (viz. podpis) mám nainstalovanou Mageiu 3 64-bit. Ve škole, kde máme taktéž Mageiu (ale prozatím ještě verzi 2) mi náš učitel informatiky ukázal FailSafe, tedy "záchranný" systém, který lze spustit výběrem z GRUBu, jež ovšem musí být v textovém režimu. Tato vychytávka se mi zalíbila a pro jistotu jsem si ji aktivoval i na svém notebooku. Když jsem chtěl FailSafe vyzkoušet, vyhodil mi při bootování zprávu, že byl nalezen USB port (ve kterém byla zapojena myš) a hned pod to vypsal řádek, ze kterého se dalo vyčíst, že se k myši chová jako k disku a pokoušel se jej "mountovat". Tím to skončilo, protože jsem čekal asi 15 minut, ale systém se dál prostě nehnul. Napadlo mě myš vytáhnout a nechat systém nabootovat bez ní. Skončilo to hláškou typu "New low-speed USB found...", ale také se to z této pozice nehlo. Do třetice jsem chtěl vyfotit snímek, který Vám předkládám v příloze, abyste mohli přesně vidět, co to dělá. V tom okamžiku už systém rozpoznal, že v daném USB portu je myš a správně ji identifikoval, ale tím to také skončilo. Já FailSafe prozatím k ničemu nepotřebuji, ale chtěl bych mít otevřená "zadní vrátka" v případě, že by se mi se systémem něco stalo.
V notebooku mám 2x USB 3.0 a 1x USB 2.0 (myš je zapojena v USB 2.0).

Jak již bylo zmíněno, v příloze přikládám snímek s výpisem, od kterého systém odmítá dále bootovat (omluvte zhoršenou kvalitu, fotil jsem to přes mobilní telefon).

Jen ještě doplním, že ještě před danou pozicí, jež je vyobrazena na snímku, se systém chová, jako kdyby normálně bootoval (vypíše to Welcome to Mageia 3, poté další zprávy, vedle kterých to vypisuje zelené [OK] apod...)

Budu Vám vděčný za každou radu, kterou mi poskytnete. Předem Vám děkuji za pomoc. :)
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

lukas.v1

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 21, 2013, 15:53:53 »
Je otázka ještě aktuální?

Tato vychytávka se mi zalíbila a pro jistotu jsem si ji aktivoval i na svém notebooku.
Měl jsi položku FailSafe (Bezpečný režim) v Grubu už po instalaci a odstranil jsi ji a nyní jsi ji opět přidal? Nebo jsi tuto položku neměl vůbec? Tato položka by být připravena již po instalaci Mageii.

Zkus znovu nastartovat do FailSafe.
Poté restartuj PC.
Otevři /var/log/messages a najdi řádek se správným datem a časem, kdy jsi spustil FailSafe:
[    0.000000] Initializing cgroup subsys cpuset

Mj. měl by to být první řádek neustále přepisovaného souboru /var/log/dmesg při každém startu systému.

Myslím, že od tohoto řádku můžeš vše zkopírovat až nakonec a nahrát to jako soubor do přílohy tvého příspěvku.

Nebo se můžeš podívat i do ostatních souborů a případně poslat nějakou chybu z jiného souboru.

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 21, 2013, 20:54:37 »
Ahoj, položku FailSafe jsem v GRUBu neměl, ale ne kvůli tomu, že jsem ji odstranil, nýbrž kvůli tomu, že jsem měl GRUB v grafickém režimu, ve kterém se položka nenachází. Jinak řečeno, položka tam byla celou dobu, ale objevila se až jsem přepnul GRUB do textového režimu.

Výpis ze souborů dodám později, momentálně k tomu nemám prostředky.
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 21, 2013, 21:36:05 »
Doplňuji o výpis ze souboru "dmesg.olg" (v klasickém "dmesg" se nachází výpis již z klasického bootu). S logy pracuji poprvé, tudíž doufám, že jsem vzal tu správnou věc. Přijde mi zde divné, že v souboru je zapsáno mnohem více, než jsem skutečně viděl.

Na obrazovce jsem viděl pouze výpis po řádek s číslem [ 3.594767 ], ale v souboru se nachází téměř celý boot. Je možné, že by se mi zasekla grafická karta tak, že už nevykreslovala obraz dál? Na konci výpisu vidím, že proběhla incializace ovladače nouveau, ale jen to odhaduji, jsem v Linuxech víceméně začátečník. :D
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 21, 2013, 21:36:54 »
//Omlouvám se, zapomněl jsem doplnit ten soubor. :D
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

lukas.v1

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 22, 2013, 10:36:22 »
Sorry, asi jsem to špatně popsal, ale i tak jsem u sebe našel starý balík, který ostatní už asi nemají. Mně se tady generoval soubor messages.

Půjdeme na to jinak. Po pokusu o nastartování FailSafe, systém zase normálně nastartuj a jako root napiš:
Kód: [Vybrat]
journalctl > hlášení.log
V nově vytvořeném souboru vyhledej řádek obsahující "Initializing cgroup subsys cpuset" se správným datem a časem.
Např.:
Dec 22 08:15:36 Lukas-PC kernel: Initializing cgroup subsys cpuset
Od tohoto řádku můžeš text zkopírovat až nakonec.

Popřípadě kdyby se sem soubor nevlezl, tak pouze po další výskyt tohoto řádku.

Také pošli soubor /boot/grub/menu.lst.

lukas.v1

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 22, 2013, 11:39:34 »
Příkaz bude chvíli trvat. Můžeš si to aspoň zjednodušit tímto příkazem a poslat sem archiv hlášení.tar.bz2:
Kód: [Vybrat]
journalctl > hlášení.log; POCET=$((`journalctl -b | wc -l` * 2)); tail -n "$POCET" hlášení.log > konec-hlášení.log; tar -acf hlášení.tar.bz2 konec-hlášení.log; rm -f hlášení.log konec-hlášení.log
Po pokusu o nastartování FailSafe a po opětovném restartu příkaz odtud stačí zkopírovat a zadat jako root.

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 22, 2013, 13:00:09 »
No, zdá se mi, že tento příkaz do souboru neregistruje boot z FailSafe. K odpovídajícímu datu a času jsem nalezl pouze klasický boot (FailSafe jsem v souboru nenalezl vůbec). V každém případě přikládám ZIP archiv s GRUB Menu a s výpisem bootu.
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

lukas.v1

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 22, 2013, 14:10:58 »
Nabídka Grub by měla být v pořádku.

No, zdá se mi, že tento příkaz do souboru neregistruje boot z FailSafe.
Opravdu? Tak to netuším, co dělat. Já jsem si oba příkazy vyzkoušel. Sice to u mě trvá, ale nakonec výsledkem tohoto druhého příkazu je archiv hlášení.tar.bz2:
Kód: [Vybrat]
journalctl > hlášení.log; POCET=$((`journalctl -b | wc -l` * 2)); tail -n "$POCET" hlášení.log > konec-hlášení.log; tar -acf hlášení.tar.bz2 konec-hlášení.log; rm -f hlášení.log konec-hlášení.log
Po pokusu o nastartování FailSafe a po opětovném restartu příkaz odtud stačí zkopírovat a zadat jako root.

Samotný příkaz:
Kód: [Vybrat]
journalctlmi vypíše zprávu o startech systému až několik měsíců zpátky vč. dnes mnou vyzkoušeného startu FailSafe.

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 22, 2013, 15:03:32 »
Zde přikládám naprosto neupravený soubor vygenerovaný tebou výše zmíněným příkazem. Generování trvalo asi 3 vteřiny, takže tam asi něco opravdu bude chybět....Nebo je to prostě přirozená rychlost Intel Core i7. :D
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

lukas.v1

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 90
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 22, 2013, 18:04:51 »
Tak to vypadá, že když není dokončený start systému, není hlášení zapsáno.

Nyní jsem sám zkusil u sebe spustit FailSafe ve virtuálním PC a resetnul jsem PC ještě v půlce startu a hlášení o startu do FailSafe jsem ani u sebe nenašel.

Sorry, nic jiného mě nenapadá.

Mimochodem pod tvými příspěvky čtu, že máš KDE 4.11. Já mám zatím KDE 4.10.5, taky Mageiu 3 64 bit a vše aktualizováno.
Co všechno jsi v systému měnil? Odkud máš novější KDE?

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:FailSafe nenabootuje
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 22, 2013, 18:24:09 »
KDE 4.11 jsem získal z Cyronových repozitářů. Měl jsem tam problémy s vertikální synchronizací a dočetl jsem se, že v KDE 4.11 je to opraveno (což je pravda). Je možné, že by to bylo nějakým balíčkem od něj. Už jsem se potýkal s problémem, že díky jednomu z jeho aktualizovaných balíčků mi nešlo přehrát žádné DVD. Ale ani v nejmenším netuším, jaký bylíček by mohl mít na svědomí tuhle chybu s FailSafe (pokud to tedy tak je). Ještě divnější tady je to, že standartním způsobem mi systém bez problému nabootuje, takže nemám vůbec žádnou stopu.

Mageia 4 vyjde někdy kolem 1. února, což je hodně přijatelné datum. Na Mageii 4 už bude zabudováno KDE 4.11, takže už nebudu potřebovat Cyronovy repozitáře a asi budu moct dál klidně žít i s FailSafe. :D

Pro mě není problém si počkat, a hledat ve velkém množství balíčků nějaký systémový od Cyrona, který by to možná zdánlivě mohl mít na svědomí, mi přijde jako absurdní řešení. Asi to nechám tak, jak to je a počkám si na Mageiu 4.

Mnohokrát ti děkuji za tvou pomoc a čas. Asi bych toto téma uzavřel. :)
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5