Ostatní, co se nedá zařadit jinam > Ostatní

clonezilla - nejde mi udělat obraz hdd ani jeho kopii

(1/3) > >>

Pavelt:
Prosím o radu znalejší. Chci si udělat kopii HDD s Mageiou pomocí Clonezilla a ta hlásí chyby sektorů na hdd. Neudělá ani kopii ani obraz hdd nebo partition. Lze nějak chyby na disku opravit? Když to už tak je, tak bych rád udělal obrazy co nejdříve, nahrál je na nový disk a vadný vyhodil.

Peťoš:
nedelej obrazy, kup novy disk a urychlene zacni kopirovat. Pokud bys udelal obraz disku, byl by i tento obraz vadny. Zachran uzivatelska data.

Zalezi, co na tom disku mas.

Pavelt:
Díky. Ještě dva dotazy:

Udělal jsem si Mageiu (už 4 :-) ), k obrazu svému a trnu, že bych všechna nastavení měl dělat znovu. Lze u systému taky nějakou část běžně zkopírovat a přepsat soubory u zcela nové instalace, aby bylo původní uživatelské nastavení zachováno?

Jde o PC s IDE disky, kterých mám zásobu. Jak spolehlivě otestovat, zda má HDD chyby? Vím, nad tímhle dotazem se asi kdekdo pousměje, ale před časem jsem nějakou utilitou některé disky (i tenhle teď vadný) kontroloval a chyby nenalezl. Už si nepamatuju o jakou utilitu šlo. Poradil google. Obávám se, že cestou googlení bych zase dosáhl téhož výsledku, tak se raději ptám v diskusi na zkušenost s nějakým takovým programem.

Peťoš:
Ano. Zazalohuj (vcetne skrytych souboru) cely /home/UZIVATEL

Stare IDE disky bych chytil a vyhodil. Vim, ze se ti to muze zdat jako plytvani, ale budes proste podobnym problemum celit neustale. Pokud, tak oddil /home dat na zvlastni oddil, nejlepe na RAID1 poli. (2 disky drzici stejna data, ale pokud jeden disk "chcipne", tak o data neprijdes).

Ten nastroj pro kontrolu diksu je S.M.A.R.T. V Mageia je v balicku smartmontools, program smartctl.

Pavelt:
Skvělé, díky za odpovědi.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi