Autor Téma: RawStudio  (Přečteno 4803 krát)

Krkovicka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
RawStudio
« kdy: Prosinec 26, 2011, 12:02:39 »
ahoj, nenašel jsem v repozitáři RawStudio nebo podobný program na dávkové zpracování rawů (v mém případě z Minolty).

Instalovaný perfektní RawTherappe stažený z repozitáře Mageia upravuje fotku 10 minut (nepřeháním), zatímco orig. ze stránky autora to dělá cca 15 s. Pro linux se ale poslední verze (která by měla umět Batch) hroutí a stará verze to neumí.

Jak zpracováváte dávkově Rawy v linux Mageia Vy? Přehlédl jsem něco? Děkuji za odpověď.

Rellik

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Karma: +1/-2
  • Kubuntu/64bit
    • Zobrazit profil
    • dv-foto.cz
Re:RawStudio
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 26, 2011, 15:53:36 »
Ahoj. Já osobně sem donedávna používal RAWtherapee, poslední dobou ale víc požívám klon Lightroomu od adobe a to Darktable. (oba umí hromadný převod)

Trochu OT: Z dotazu sem pochopil, že chceš převádět hromadně fotky z RAWu. V tomto případě nechápu proč do RAWu fotíš. RAW je hlavně proto aby sis mohl výslednou fotografii upravit podle svých představ. Jinak je focení do rawu celkem zbytečené. Je sice fakt že já fotím pouze do rawu a všechno. Nicméně tak fotím kvůli fotkám, které pak dělám na výstavy. Zbylé fotky převádím víceméně taky hromadně a podle těchto si pak vyberu, ty které chci upravit a jen ty upravené si pak nechám. Takže pokud to máš jen na takové to domácí dívání ve formátu 10x15cm je zbytečné do RAWu vůbec fotit... ;)
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Krkovicka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:RawStudio
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 26, 2011, 21:15:05 »
..díky za rychlo odpověď.
S tím focením do Rawu máš pravdu, že je zbytečné pro domácí podmínky. Převod do JPG je ve foťíáku od výrobce optimalizován, tak se dokonce i těžko napodobuje, ale když chceš fotky někde prezentovat, neměla by to být taková hrůza, jako jsem nedávno viděl fotku Kubišové od ČTK, které jsem považoval za profíky. Ale asi koupili někde nějaký šmejd, a pak se musím divit, proč se s ním chlubí. To je ale jiná písnička.
Když jsou běžné podmínky, tak je opravdu lepší cvakat do JPG. Pokud jsou ale nějak vybočující, a chceš něco lepšího, tak je to přesně tak, jak říkáš. Cvakám do ravu, hromadně převedu do trochu stravitelného JPG, prohlédnu a vyberu. Těch několik vybraných jde znovu na převod orig. do JPG nebo i TIFu, ale s podstatně pomalejším průběhem. A právě pro hromadný převod Rawu do jpg jse používal RawStudio v Ubuntu. Nedosahuje zvláštních vlastností, ale frčí to. Jenže, co Ubuntu vyrábí skákající barevné čtverečky a nezajímá je spolehlivost, používal jsem dlouho jejich starou verzi. Nakonec jsem se naštval, a jako řada mých přátel jsem začal hledat něco jiného. A ejhle, Mageia je jednoduchá a docela spolehlivá. Tak je u mně. Některé programy mi schází a vůbec se s ní musím trocu sžít.
Z těch programů, které jsi mi doporučil, RawTherapee znám, ale poslední verze mi jede jen Windiosovská, sice to funguje přes Wine, ale přece jen chci na Linuxu něco linuxového. Ten, který je v repo Mageii je pro mě nepoužitelný, jak jsem již už psal, tak se ještě musím podívat po to druhém programu, o kterém nevím, že by byl napsaný pro Linux.

Díky ještě jednou

Rellik

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Karma: +1/-2
  • Kubuntu/64bit
    • Zobrazit profil
    • dv-foto.cz
Re:RawStudio
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 26, 2011, 23:04:24 »
Tak koukám, že nakonec máme skoro stejný názor na focení do RAWu. Jinak ten Darktable je jenom pro linux - http://www.darktable.org/ Poslední verzi mi (a nejen pro mě) dokonce do svého repozitráře ubalil Peťoš ( http://forum.mageia.cz/index.php?topic=81.0 ) za což mu velké dík.. :) Jinak na RAWtherapee v posledních verzích není opravdu ono. Já sám pořád používám starší verzi 2.4.1, protože, když jsem porovnával snímky se stejným nastavením z verze tuším 3.1 tak ty fotky z té novější řady nestály za nic... To to lepší lezlo přímo z foťáku. Teď koukám že je dokonce už verze 4.0 - asi vyzkouším jak na tom je, ale stejně už nejspíš zůstanu u Darktablu... :)
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Krkovicka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:RawStudio
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 27, 2011, 09:55:52 »
Zdá se, že máme opravdu stejné zájmy. Možná by nebyl od věci maiilový kontakt. Vrátím se k RawTherapy. Nenapsal jsem verze - moje chyba. Ano. dlouho jsem využíval 2.4.1., ale nenašel jsem tam hromadný převod, jinak byla velmi dobrá. Verze 3 se mi hroutila (objevoval se zpracovávaný obrázek jako podivná inverze - nicméně tam bylo napsáno, že je vývojová. Normální verzi jsem buď přehlédl nebo nebo nebyla). Zajímavé, že verze 3 pro win chodila ve Wine docela  dobře. Těď jsem našel verzi 4 pro Linux, která je tak strašné pomalá, že se nedá použít - jinak vypadá dobře. Moýná je tam nějaký bug a po opravě bude dobrá..
Za info a dokonce odkazy na Dartable moc děkuji. Vyzkouším. Tohle je ale diskuze pro programy, jestli chceš komunikovat ohledně fotek, tak můžeš na můj prac. mail: 10mset@seznam.cz (pracovní proto, že ho zveřejňuji, ale pro velký spam pak není moc spolehlivý).

Rellik

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Karma: +1/-2
  • Kubuntu/64bit
    • Zobrazit profil
    • dv-foto.cz
Re:RawStudio
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 27, 2011, 10:03:06 »
RAWtherapee má hromadný převod. Stačí fotky vybrat poklepáním přes control (ctrl+klepat miší na požasdované fotky) a nebo dát ctrl+a (vybere všechno) a pak buď přes pravé tlačítko vybrat - Vložit do fronty a nebo pomocí klávesové zkratky ctrl+q Tak se převedou všechny označené fotky do nastavené složky. Defaultně je nastavený převod do stejné složky jako jsou RAWy, kde si vytvoří další složku "converted" (aspoň v těch starších verzích to tak bylo) a do té ukládá exportované JPGy.
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Vítek

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 69
  • Karma: +10/-0
    • Zobrazit profil
Re:RawStudio
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 29, 2011, 23:08:20 »
Těď jsem našel verzi 4 pro Linux, která je tak strašné pomalá, že se nedá použít - jinak vypadá dobře.

Co jsem se dočetl na netu, tak RawTherapy 4 má dost vysoké požadavky na systém. Požadují 64-bit systém a min 4GB paměti. Jinak je prý strašně pomalý. (Asi to bude jeden z důvodů co mne u Mageii 2 konečně donutí přejít na 64-bit a dokoupit do PC více paměti)

Já osobně pro převod RAWů používám RT 3.1, kterou mám zkompilovanou přímo ze zdrojáků.
(RT 4 se mi zkompilovat nepodařilo. Chybí některé novější verze knihoven, které snad budou v Mageia 2)

Zkoušel jsem i Darktable z Paťošova repositáře a u něho mám jeden zásadní problém. Jakmile zapnu filtr "odstranit šum v RAW" tak mi to při exportu udělá takové zvláštní "moiré" viz. příloha. Máte někdo zkušenosti s tímto filtrem, nebo pro odstranění šumu používáte jen klasický denoise?