Autor Téma: [Vyřešeno]Mageia 4.1 - instalace Skype  (Přečteno 5380 krát)

LiPa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
[Vyřešeno]Mageia 4.1 - instalace Skype
« kdy: Srpen 02, 2014, 21:15:13 »
Ahoj, jsem čerstvým uživatelem distribuce Mageia 4.1 x86_64 a mám problém s instalací Skype. Standardní cestou přes Správu softwaru to nejde - nabízí mi  balíček get-skype 4.2.0.11 5.mga4.nonfree, po jehož vybrání Mageia nahlásí nutnost instalace dalších balíčků a po odklepnutí to skončí hláškou, že balíček nelze vybrat.
Pátral jsem na netu a na forums.mageia.org a objevil tam pár rad k instalaci z FTP:

Kód: [Vybrat]
urpmi ftp://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/Mageia/distrib/cauldron/x86_64/media/nonfree/release/get-skype-4.3.0.37-3.mga5.nonfree.noarch.rpm
V tom diskuzním fóru byl odkaz na verzi 37-1, která už na FTP není, takže jsem upravil odkaz na verzi 37-3, která na FTP aktuálně je a dopadlo to takhle:

Kód: [Vybrat]
Následující balíčky nelze instalovat, protože závisí na balíčcích, které jsou starší než instalovaná verze:
libqtcore4-4.8.5-7.mga4
libqtnetwork4-4.8.5-7.mga4
get-skype-4.3.0.37-3.mga5.nonfree
libqtwebkit2.2_4-2.3.3-3.mga4
Přesto pokračovat v instalaci? (A/n) A
While some packages may have been installed, there were failures.
Následující balíčky nelze instalovat, protože závisí na balíčcích, které jsou starší než instalovaná verze:
libqtcore4-4.8.5-7.mga4
libqtnetwork4-4.8.5-7.mga4
get-skype-4.3.0.37-3.mga5.nonfree
libqtwebkit2.2_4-2.3.3-3.mga4
Přesto pokračovat v instalaci?
[root@localhost asus]#

Na fóru jsem ještě objevil radu vyzkoušet

Kód: [Vybrat]
urpmi --auto-update -v
urpmi.update -a

nicméně vypadá to, že vše je aktuální. Napadá někoho, co s tím? Případné vysvětlení prosím napsat hodně polopaticky, protože ačkoliv už jsem před x lety koketoval s Mandrake a pak s Mandrivou, příkazový řádek zatím moc nezvládám... Předem díky  :)

EDIT: [Vyřešeno]; vyšel update
« Poslední změna: Srpen 06, 2014, 09:38:19 od Yullaw »

alda81

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 471
  • Karma: +28/-0
    • Zobrazit profil
    • aldacerny.cz
Re:Mageia 4.1 - instalace Skype
« Odpověď #1 kdy: Srpen 03, 2014, 00:48:10 »
ahoj
Ahoj, jsem čerstvým uživatelem distribuce Mageia 4.1 x86_64 a mám problém s instalací Skype. Standardní cestou přes Správu softwaru to nejde - nabízí mi  balíček get-skype 4.2.0.11 5.mga4.nonfree, po jehož vybrání Mageia nahlásí nutnost instalace dalších balíčků a po odklepnutí to skončí hláškou, že balíček nelze vybrat.
zřejmě je problém se zdroji, je možné, že se ti přidalo neaktuální zrcadlo (chybí tam nějaké balíčky, ...), automatika někdy vybere špatně, doporučuju provést Přidání specifického zdroje viz. wiki http://wiki.mageia.cz/:4:zdroje#pridani_specifickeho_zdroje - vyber si ty, co jsou uvedené na obrázku (mageia.supp.name), používám je několik let a zatím bez nějakých záseků, ty současné, které máš v systému přidané předtím ale nezapomeň odebrat!

Pátral jsem na netu a na forums.mageia.org a objevil tam pár rad k instalaci z FTP:
Kód: [Vybrat]
urpmi ftp://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/Mageia/distrib/cauldron/x86_64/media/nonfree/release/get-skype-4.3.0.37-3.mga5.nonfree.noarch.rpm
uvedený balíček get-skype závisí na balíčcích, které se stejně jako tebou vybraný balíček nachází v zrcadle cauldronu (vývojové verzi Mageii) a bez toho, že by sis přidal dané zrcadlo jako zdroj, to ani nainstalovat nepůjde - závislosti jsou peklo :D

shodou okolností dnes, teda spíš už včera, se řešil problém se skypem, na který se nešlo přihlásit, postup jak zprovoznit poslední verzi Skypu tam popsal Yullaw, tak postupuj podle toho http://forum.mageia.cz/index.php?topic=692.msg5576#msg5576

hodně štěstí a zdaru
Nutné čtení pro všechny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

LiPa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Mageia 4.1 - instalace Skype
« Odpověď #2 kdy: Srpen 03, 2014, 02:36:57 »
Díky moc. Předpokládám, že u toho mageia.supp.name bude pro mě platit x86_64 místo i586. Nebude systému vadit, když si přidám i Peťošovy repozitáře? Vypadá to, že by tam mohla být spousta zajímavých věcí :-) A ještě jedna - možná poněkud dementní - otázka: při odebírání automaticky předvolených zdrojů mám odebrat i DVD?
Jinak další pokusy se odkládají až po reinstalaci systému - několik hodin jsem načítal informace o instalaci na SSD, učil se pomocí Vi editovat fstab, přenastavoval cache browseru atd., abych nakonec zjistil, že se doporučuje, aby diskový oddíl na SSD začínal na sektoru dělitelném 512, což se jaksi nepovedlo, takže to zkusím znovu a lépe...

alda81

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 471
  • Karma: +28/-0
    • Zobrazit profil
    • aldacerny.cz
Re:Mageia 4.1 - instalace Skype
« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2014, 07:59:48 »
ano, pro 64bit Mageiu vyber x86_64, ono ostatně ve výběru bys ten i586 ani mít neměl  ;)

ale stejně si systém kvůli nějakým závislostem přidá i 32bit zdroje, proto pokud budeš instalovat balíčky přes MCC a budeš mít na výběr ze dvou balíčků (32bit vs. 64bit), tak vždycky vyber 64bit

teď si nejsem 100% jistý, zda-li po přidání zdrojů tímto způsobem, jsou aktivní Tainted zdroje, pokud ne, tak si je nezapomeň povolit, viz. http://wiki.mageia.cz/:4:zdroje#druh_repozitaru - je to uvedeno v tom červeném rámečku

ano, ty DVD zdroje odeber jako první, protože za předpokladu, že je tam necháš a budou na první pozici v seznamu zdrojů, tak tě systém, při instalaci balíčku, který bude ve stejné verzi na DVD a na zrcadle, bude nutit vložit do mechaniky DVD, místo toho, aby si jej stáhnul z netu - docela to zdržuje a je to docela otravné

zdroje místního guru Peťoše systému nebudou určitě vadit  ;D

PS: žádná otázka není dementní  ;)
Nutné čtení pro všechny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Pavel Vybíral

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 209
  • Karma: +10/-1
    • Zobrazit profil
Re:Mageia 4.1 - instalace Skype
« Odpověď #4 kdy: Srpen 03, 2014, 09:55:57 »
Ahoj.
Jednoduše řečeno, pro instalaci Skype na 64-bitové Mageii 4 musíš mít aktivované i 32-bitové zdroje kvůli určitým knihovnám.
Notebook Lenovo IdeaPad G580
Intel Core i7 @ 2.90GHz, 6GB RAM, Intel HD 4000 & nVidia GeForce GT635M
Mageia 4 64 Bit (kernel-desktop-3.14.32-1.mga4); KDE 4.12.5

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:[Vyřešeno]Mageia 4.1 - instalace Skype
« Odpověď #5 kdy: Srpen 06, 2014, 09:36:57 »
Dnes vyšla aktualizace Skype 4.3.0.37, která je dostupná z oficiálního Nonfree Updates repozitáře a je určena pro Mageiu 3 i 4.

Balíčky: get-skype-4.3.0.37-1.mga3.nonfree, get-skype-4.3.0.37-2.mga4.nonfree
Bugzilla: https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=13635
Upozornění: http://advisories.mageia.org/MGAA-2014-0148.html

Tímto téma označuji za vyřešené.

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

LiPa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:[Vyřešeno]Mageia 4.1 - instalace Skype
« Odpověď #6 kdy: Srpen 08, 2014, 01:03:10 »
Teprve dnes jsem se dostal k přeinstalaci systému - chodí to, díky všem  :)