Autor Téma: Mageia 3  (Přečteno 12330 krát)

majakmp3

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
  • Karma: +0/-1
    • Zobrazit profil
Re:Mageia 3
« Odpověď #15 kdy: Duben 14, 2013, 12:41:26 »
Jelikož jsem byl při experimentování s nesvobodnými ovladači nVidia donucen k reinstalaci, rozhodl jsem se, že než vyjde nová verze mnou používaného Xubuntu (do konce dubna), vyzkouším Mageia 3 beta 4 - 64 bit – jako prostředí jsem zvolil KDE.
   
Instaloval jsem celkem 2x po sobě na následujcící železo:

AMD Phenom II X4 -945, 2,5 GB RAM, GeForce GTX 560 ti,  2x Sata HDD, 1X DVD-RW, 1x čtečka karet, MB: GF8100 M2+ SE Ver. 6.0 http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=362

Zde je několik prvních postřehů:
  • Netinstall nešel přes žádný protokol – vždy to skončilo na testováním síťovky
  • Instalace z DVD při vlastním rozdělení disku při obou instalacích skončila hláškou: stala se chyba basesystem package not selected – poté to uživatele vrátí k rozdělení HDD, pokud zadám přesně to samé jako při prvním rozdělení (1x swap, 1x ext4 oddíl na vše ostatní), tak se instalace úspěšně dokončí.
  • Pokud nechám původní GRUB 1 volby, které vznikly při prvotní instalaci jsou OK, ty, které vznikly v důsledku aktualizace při instalaci hlásí chybu /dev/dysk/by-uuid/ e25454 bla, bla, bla doesn‘t exist, poinstalační aktualizace jsou v pořádku.
  • Pokud přejdu na GRUB 2, nefunguje Plymouth (ani přihlašovací, ani odhlašovací), navíc je k nabídce pouze Linux 3.8.7-server-1.mga
  • Korektně se nainstalovaly nesvobodné ovladače 310.44 – zdá se, že fungují
  • Nefunguje kompozitní manažer – Compiz Fusion (pokud je nainstalován a aktivní, zobrazují se všechna okna na všech virtuálních plochách, nelze s okny manipulovat – nereagují na maximalizaci, minimalizaci, změnu velikosti, ..., conky se chová zmateně)
  • Příšerné motivy kurzorů, plochy a dekorací oken. Dekorace mají minimum možností nastavení.
    • Ať zvolíte jakýkoliv motiv kurzoru, čas od času se objevuje původní wonderland
    • Dekorace oken – jde změnit pouze tlačítka a velikost okraje – kde jsou další volby – Použil jsem UniQ
    • U motivu Ambiance se při každém přihlášení posune přepínač virtuálních ploch tak, že je 1/3 mimo panel a obrazovku – jiné motivy to nedělají, zato však nedodržují velikosti otevřených oken – když např otevřete okno, které zabírá 1/4 obrazovky na náhledu přepínače virtuálních ploch to vypadá, jako by zabíralo 3/4 plochy – tvar okna je správný.

    [li]Cairo-Dock 3.1.2 se při každém přihlášení spustí o jednu instanci více, tedy pokud počítač 4 x vypnu (restartuji, odhlásím se a znovu přihlásím) tak mi na spodku obrazovky běží Cairo-Dock a pod ním je spuštěn ještě 3x
  • Docela mě irituje, že se heslem přihlásím do systému a následně vyskočí požadavek na zadání uživatelského hesla kvůli aktualizacím, to se mi zdá zbytečné a nelogické.
  • jinak všechno celkem funguje, v repozitářích jse našel vše včetně conky, opery a dalších oblíbených programů, instalace proběhly bez problémů. Při odstraňování některých programů jsem byl zmaten hláškou, že program označil následující komponenty za sirotky, a jestli si je přeji skutečně odstranit? Jediné tlačítko na sobě mělo nápis OK, takže tu celkem nebylo na vybranou, čili opět zbytečné.
Celkem mě Mageia s prostředím KDE příjemně překvapila, takže doufám, že bude finální verze ještě lepší.

PS: Jak se dá změnit barva panelu, chtěl bych mít jeden podle barevného motivu a druhý transparentní? - I když s tím nefunkčním Compizem to asi nepůjde, že?
PS:  Kickoff ve stylu spouštěče aplikací mi nevyhovuje, klasický styl je prima, ale nefungují v něm motivy. Nějaký nápad, jak alespoň změnit barvu z šedé na tmavě hnědou?

    Peťoš

    • Administrator
    • Hero Member
    • *****
    • Příspěvků: 918
    • Karma: +17/-2
      • Zobrazit profil
      • Peťošův blog
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #16 kdy: Duben 14, 2013, 13:12:05 »
    No s instalaci je to zvlastni, ja to prubezne testuji a zatim jsem na tebou reportovany, jsem zatim nenarazil. Mrkni prosim do http://bugs.mageia.org , jestli tam nejsou uz zareportovany.
    Compiz Fusion s KDE4 se vzajemne nemaji vubec radi. Pokud chces efekty, nastav je v KDE. Umi to taky a pry uz i lepe (co se tyce narocnosti na systemove zdroje). Se vzhledem KDE Ti moc nepomuzu, pouzivam Xfce, ale jedna se o obecne nastaveni vzhledu, takze bych se podival po googlu na nastaveni vzhledu KDE.  ( http://kde-look.org by mohl byt dobry start).
    Do it or do not. There is no "try".
    Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

    Ivko

    • Sr. Member
    • ****
    • Příspěvků: 288
    • Karma: +5/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #17 kdy: Duben 14, 2013, 15:25:17 »
    Možno ja mám také šťastie, ale každé vydanie bety som inštaloval na ešte ďalší počítač - teda Beta 1 bola na jednom stroji, Beta 2 už bola na dvoch počítačoch... Momentálne mám MGA3 nainštalovanú na štyroch počítačoch. Ani v jednom prípade ma pri inštalácii "nepostihli" problémy, ktoré si vymenoval. A jedná sa o rôzne železo (od P4 - 1.6GHz - rok výroby asi tak 2000 až po i5 - 3.2GHz, ktorý má asi tak rok; notebook i klasické PC; SSD i HDD disky). Ani jeden z Tebou menovaných problémov.
    Čo sa týka okien v KDE, tak jediný súhlas s Tebou je v tom zobrazovaní veľkosti otvorených okien v prepínači virtuálnych plôch - ale čo som si všimol, tak KDE 4 toto nikdy poriadne nevedelo. Nemyslím si však, že by to bola závažná chyba. Vôbec nikdy som sa nad tým nepozastavoval. Všetko ostatné ide úplne bez problémov.
    A čo sa týka tých hesiel - normálny človek má pre user-a iné heslo ako pre root-a. Iba žeby si pracoval pod rootom (čo je podľa mňa vrchol "inteligencie"). Ale na to, aby si sa mohol prihlásiť ako root do graf. prostredia sa treba trošku potrápiť. Teda ak si si nevšimol, na prihlásenie do graf. prostredia si vyžaduje heslo užívateľa, ktorý však nemá práva administrátora. Na prácu so systémom (do ktorého aktualizácia tiež patrí) je však potrebný root - administrátor. Preto si systém pýta to heslo. Je mi čudné, že ako užívateľa linuxu (jedno akej distribúcie) Ťa toto prekvapuje.

    Veľa úspechov.
    Mageia 9/64 bit
    Plasma5

    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #18 kdy: Duben 14, 2013, 16:53:57 »
    No s instalaci je to zvlastni, ja to prubezne testuji a zatim jsem na tebou reportovany, jsem zatim nenarazil. Mrkni prosim do http://bugs.mageia.org , jestli tam nejsou uz zareportovany.
    Compiz Fusion s KDE4 se vzajemne nemaji vubec radi. Pokud chces efekty, nastav je v KDE. Umi to taky a pry uz i lepe (co se tyce narocnosti na systemove zdroje). Se vzhledem KDE Ti moc nepomuzu, pouzivam Xfce, ale jedna se o obecne nastaveni vzhledu, takze bych se podival po googlu na nastaveni vzhledu KDE.  ( http://kde-look.org by mohl byt dobry start).

    Efekty v KDE fungují i bez kompozitního manažeru, ale nefungují pokud mám v conky nastavené
    Kód: [Vybrat]
    own_window_transparent yes- falešnou průhlednost - místo toho se pod oknem conky zobrazuje hnědý podklad.

    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #19 kdy: Duben 14, 2013, 17:14:49 »
    A čo sa týka tých hesiel - normálny človek má pre user-a iné heslo ako pre root-a.

    Souhlas - takhle to samozřejmě mám i já.

    Teda ak si si nevšimol, na prihlásenie do graf. prostredia si vyžaduje heslo užívateľa, ktorý však nemá práva administrátora. Na prácu so systémom (do ktorého aktualizácia tiež patrí) je však potrebný root - administrátor. Preto si systém pýta to heslo. Je mi čudné, že ako užívateľa linuxu (jedno akej distribúcie) Ťa toto prekvapuje.

    To mě právě udivuje:
    • Do systému se přihlásím jako uživatel
    • Hned vyskočí dialog, ve kterém je potřeba zadat heslo uživatele - kvůli aktualizaci
    • Zadávám hned za sebou dvě stejná hesla, přitom heslo Roota i uživatele jsou u mě velmi odlišné - mýlka je vyloučena
    • A proto se divím, že Mageie 3 beta 4 stačí pro naplánované aktualizace heslo uživatele, a pokud bych už souhlasil, že na automatickou aktualizaci můžu jako uživatel, tak proč to duplicitní zadávání hesel?
    • Přidávání / odebírání programů vyžaduje práva roota - což je normální

    Peťoš

    • Administrator
    • Hero Member
    • *****
    • Příspěvků: 918
    • Karma: +17/-2
      • Zobrazit profil
      • Peťošův blog
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #20 kdy: Duben 14, 2013, 17:20:04 »
    To mě právě udivuje:
    • Do systému se přihlásím jako uživatel
    • Hned vyskočí dialog, ve kterém je potřeba zadat heslo uživatele - kvůli aktualizaci
    • Zadávám hned za sebou dvě stejná hesla, přitom heslo Roota i uživatele jsou u mě velmi odlišné - mýlka je vyloučena
    • A proto se divím, že Mageie 3 beta 4 stačí pro naplánované aktualizace heslo uživatele, a pokud bych už souhlasil, že na automatickou aktualizaci můžu jako uživatel, tak proč to duplicitní zadávání hesel?
    Ano. Viz http://www.mandrivalinux.cz/pravidelne-kontroly-systemu-mandriva-linux-draksec/ . Je mozne to nastavit i jinak (bez hesla, s heslem uzivatele, s heslem roota). A ze to je 2x hned po sobe neni moc divne. Protoze jednou heslo zadavas do Display manageru (KDE) a jednou jej bere mgaapplet - to, co udela aktualizace. Jsou to 2 ruzne programy.
    Do it or do not. There is no "try".
    Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #21 kdy: Duben 15, 2013, 08:58:25 »
    Ano. Viz http://www.mandrivalinux.cz/pravidelne-kontroly-systemu-mandriva-linux-draksec/ . Je mozne to nastavit i jinak (bez hesla, s heslem uzivatele, s heslem roota). A ze to je 2x hned po sobe neni moc divne. Protoze jednou heslo zadavas do Display manageru (KDE) a jednou jej bere mgaapplet - to, co udela aktualizace. Jsou to 2 ruzne programy.
    To je moc pěkné klikátko - díky za nakopnutí.

    Peťoš

    • Administrator
    • Hero Member
    • *****
    • Příspěvků: 918
    • Karma: +17/-2
      • Zobrazit profil
      • Peťošův blog
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #22 kdy: Duben 15, 2013, 09:10:42 »
    Celkem muzu doporucit ten serial ;) Nejen, ze je pekne a presne a dobre napsany (musim to vedet - napsal jsem je :D ), ale taky osvetli spoustu veci a nastroju z MCC (Mageia/Mandriva Control Center) :)
    Do it or do not. There is no "try".
    Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #23 kdy: Duben 18, 2013, 23:04:01 »
    Nefunguje kompozitní manažer – Compiz Fusion (pokud je nainstalován a aktivní, zobrazují se všechna okna na všech virtuálních plochách, nelze s okny manipulovat – nereagují na maximalizaci, minimalizaci, změnu velikosti, ..., conky se chová zmateně)

    Tohle se mi díky uživateli vafle z Ubuntu fóra podařilo vyřešit.
    Používat Compiz Fusion byla celkem blibina, protože Kwin vcelku funguje - kostka přepínače se otáčí, nic se netrhá, transparentnost oken funguje, ale:
    Pokud v conky použiji:
    Kód: [Vybrat]
    own_window_transparent yes
    tak místo (pseudo) průhledného pozadí vidím pod conky černý obdélník

    Dá se toho zbavit:
    1) Nainstalovat feh
    2) conky spouštět následujícím skriptem:
    Kód: [Vybrat]
    #!/bin/bash

    feh --bg-scale `grep 'wallpaper=' ~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc | tail --bytes=+11`

    sleep 30 && conky


    Feh si sice stěžoval, že prej:
    Kód: [Vybrat]
    feh WARNING: wallpaper=/home/lynx/Obrázky/letadla.jpg does not exist - skipping
    ten obrázek tam samozřejmě je, má oprávnění čtení i zápis pro všechny - ale pomohlo to, černý obdélník zmizel!


    Ať zvolíte jakýkoliv motiv kurzoru, čas od času se objevuje původní wonderland
    Nevím, jak se toho zbavit, ale často se to stává:
    1) Při přihlašovní v KDM
    2) V ovládacím centru Mageia - Správě softwaru. Pokud kliknu, aby se stáhnul popisek k nějakému programu, tak vyskočí okno "Prosím čekejte, stahuje se balíček - míněno info, zde se původní motiv kurzoru wonderland ukáže vždy.
     

    U motivu Ambiance se při každém přihlášení posune přepínač virtuálních ploch tak, že je 1/3 mimo panel a obrazovku ...
    Poté, co spouštím cony výše zmíněným skriptem se tento problém přestal projevovat - ale je možné, že za to může některá z četných aktualizací.


    Cairo-Dock 3.1.2 se při každém přihlášení spustí o jednu instanci více, tedy pokud počítač 4 x vypnu (restartuji, odhlásím se a znovu přihlásím) tak mi na spodku obrazovky běží Cairo-Dock a pod ním je spuštěn ještě 3x
    To samé mi ještě dělal program conky. Řešení:
    1)Nastavení systému -> Spuštění a ukončení -> Správa sezení -> Obnovit předchozí sezení
    2)Nastavení systému -> Spuštění a ukončení -> Správa sezení -> Vyjmout tyto aplikace ze sezení:
    Kód: [Vybrat]
    conky,GLX-Dock,cairo-dock
    Docela mě irituje, že se heslem přihlásím do systému a následně vyskočí požadavek na zadání uživatelského hesla kvůli aktualizacím, to se mi zdá zbytečné a nelogické.
    Tohle vyřešil místní guru Peťoš - DÍKY! - návod viz. předchozí post v tomto vláknu.


    Při odstraňování některých programů jsem byl zmaten hláškou, že program označil následující komponenty za sirotky, a jestli si je přeji skutečně odstranit? Jediné tlačítko na sobě mělo nápis OK, takže tu celkem nebylo na vybranou, čili opět zbytečné.
    Tohle je trochu malér, snažil jsem se odinstalovat nějaký plymouth splash pack, a jako sirotky to označilo dlouhý seznam, zmáčkunl jsem ono jediné tlačítko OK, a při dalším restartu jsem zjistil, že to mimo jiné odinstalovalo KDM. Takže příště místo OK raději budu volit křížek pro zavření okna - pokud to tedy takto půjde.


    PS: Jak se dá změnit barva panelu, chtěl bych mít jeden podle barevného motivu a druhý transparentní? -
    PS:  Kickoff ve stylu spouštěče aplikací mi nevyhovuje, klasický styl je prima, ale nefungují v něm motivy. Nějaký nápad, jak alespoň změnit barvu z šedé na tmavě hnědou?
    Tak tady zatím nepomohl ani strýček Google


    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #24 kdy: Duben 18, 2013, 23:19:05 »
    Nefungují widgety pro předpověď počasí:
    LCD Meteostanice ani Předpověď počasí.
    V seznamu vyhledám Prahu - je zde několik možností poskytovatelů dat, ať však vyberu jakéhokoli, potažmo jakékoli jiné město (Berlín, Salt Lake City, ...) tak se po nějakou dobu pouze zobrazuje symbol představující snahu o načtení dat a nakonec to vždy skončí hláškou:
    Kód: [Vybrat]
    vypršení požadavku na stažení informací o počasí pro Salt Lake City, Prag, ...
    Zkoušel jsem vypnout firewall a ani restart s vypnutým firewallem nepomohl.

    Ivko

    • Sr. Member
    • ****
    • Příspěvků: 288
    • Karma: +5/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #25 kdy: Duben 18, 2013, 23:23:43 »
    Nevím, jak se toho zbavit, ale často se to stává:
    1) Při přihlašovní v KDM
    2) V ovládacím centru Mageia - Správě softwaru. Pokud kliknu, aby se stáhnul popisek k nějakému programu, tak vyskočí okno "Prosím čekejte, stahuje se balíček - míněno info, zde se původní motiv kurzoru wonderland ukáže vždy.


    Skús dať:
    kdesu systemsettings - po zadaní hesla ako root spustíš nastavenie systému pre profil administrátora. Tam si nastav tému kurzora, aká Ti vyhovuje.
    Mageia 9/64 bit
    Plasma5

    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #26 kdy: Duben 18, 2013, 23:48:13 »
    Skús dať:
    kdesu systemsettings - po zadaní hesla ako root spustíš nastavenie systému pre profil administrátora. Tam si nastav tému kurzora, aká Ti vyhovuje.

    Skvělé, díky Ivko - funguje to jako víno.

    Jeliož KDE používám teprve krátce, asi se zeptám hloupě, ale přesto to risknu.
    Pokud jsem přihlášen jako uživatel a spustím aplikaci jako root, to, že se nad takto otevřeným oknem  motiv kurzoru nastaví do motivu ROOTa je feature a nebo bug? 
    K otázce mě vede následující pokus: Pro uživatele ROOTa jsem změnil i dekoraci oken, ta se však nad oknem aplikace, do které jsem přihlášen jako ROOT v sezení uživatele neprojevuje. A aby to nebylo tak jednoduché motiv kurzoru změněný pro ROOTA se zobrazuje všude s výjimkou oken Nastavení systému uživatele - tam se zobrazuje motiv vybraný uživatelem.   

    Peťoš

    • Administrator
    • Hero Member
    • *****
    • Příspěvků: 918
    • Karma: +17/-2
      • Zobrazit profil
      • Peťošův blog
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #27 kdy: Duben 19, 2013, 09:22:04 »
    K sirotkum... to je trochu problem. Bohuzel tato funkce neni uplne stoprocentne funkcni a ani ji neni (aspon zatim) mozne jakkoli vypnout (aspon tu kontrolu, ktera trva spoustu casu). Tuhle funkci doporucuji vubec nepouzivat. Uz nejakou dobu vedu boj za (aspon moznost) zrusit tyhle kontroly a lepe jejich deaktivaci pri default nastaveni.
    Do it or do not. There is no "try".
    Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

    Peťoš

    • Administrator
    • Hero Member
    • *****
    • Příspěvků: 918
    • Karma: +17/-2
      • Zobrazit profil
      • Peťošův blog
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #28 kdy: Duben 19, 2013, 09:24:46 »
    Skvělé, díky Ivko - funguje to jako víno.

    Jeliož KDE používám teprve krátce, asi se zeptám hloupě, ale přesto to risknu.
    Pokud jsem přihlášen jako uživatel a spustím aplikaci jako root, to, že se nad takto otevřeným oknem  motiv kurzoru nastaví do motivu ROOTa je feature a nebo bug? 
    Aplikace spoustene jako root bys mel poustet opravdu jen velmi vyjimecne a na kratkou dobu, takze by to nemelo vadit. Pokud prece, tak aplikace spustene jako root nacitaci nastaveni z rootovych nastaveni, zatimco aplikace spustene jako uzivatel uzivatelska nastaveni. Navic KWin je dost inteligentni, aby poznal, ze to ktere okno je spustene s pravy roota, tak zmeni i kurzor dle rootovych nastaveni. Feature.
    Do it or do not. There is no "try".
    Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

    majakmp3

    • Newbie
    • *
    • Příspěvků: 27
    • Karma: +0/-1
      • Zobrazit profil
    Re:Mageia 3
    « Odpověď #29 kdy: Duben 22, 2013, 08:23:29 »
    Pokud přejdu na GRUB 2, nefunguje Plymouth (ani přihlašovací, ani odhlašovací), navíc je k nabídce pouze Linux 3.8.7-server-1.mga
    Od jedné z víkendových aktualizací Plymouth splash funguje i při použití GRUB 2, samotný GRUB jede sice pořát v textovém režimu, ale boot i vypínání jsou plně grafické. Přes Správu softwaru jsem odstranil všechna nepotřebná jádra - včetně těch serverových, takže v zavaděči zůstalo pouze jádro: Linux-desktop-3.8.8-2.mga3