Autor Téma: MGA2 a SSD disk  (Přečteno 7281 krát)

Lada

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 166
  • Karma: +0/-7
    • Zobrazit profil
MGA2 a SSD disk
« kdy: Duben 27, 2012, 16:29:57 »
Zdravim,
prosim vas, jak je to dnes s instalaci mga2 na ssd disk, stale se musi rucne upravovat fstab a ostatni? viz. clanek http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu
Nebo jiz distribuce/instalak pozna, ze se jedna o ssd disk a toto provede sama?

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #1 kdy: Duben 27, 2012, 17:33:29 »
Já teda nikdy žádnou úpravu nedělal a to ho používám někdy od veze MDV 2010.0.

Pokud vím, tak dnešní linuxové distribuce umějí 4k sektory
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Arvalis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #2 kdy: Duben 30, 2012, 18:59:31 »
 Při použití SSD to chce určitě poladit. Nemá smysl to sem rozepisovat, při zadání slov "Linux" a "SSD" Google vyplivne podrobné články, které se v tom podstatném překrývají a vysvětlují proč to a proč ono. Já na desktopu používám toto:

- filesystémy na SSD připojeny s parametry discard a noatine
- někdo pro maximální výkon doporučuje fs bez žurnálu, já momentálně zkouším žurnál jako writeback, ale jistější je nechat ho ordered
- elevator pro SSD použít noop
- /tmp a /var/tmp do RAMdisku
- bez swapu (při 2 a méně GB RAM případně na jiný - točivý disk)

 Předpokládám, že Mageia při instalaci používá parted, takže se zarovnáním by neměl být problém. Lze ověřit "parted /dev/sdx" a "align-check opt ..."

 Obecně je dobré omezit množství zápisů na minimum, například Firefox zuřivě cachuje do svého profilu. Někdo dává celý /home na točivý disk, já v tom pak postrádám smysl mít SSD  :) Lze přenastavit do /tmp (který může být na RAMdisku - viz jeden z bodů).
 
 Rád odpovím na konkrétní dotaz, ale nemá smysl sem cpát celý článek o instalaci Linuxu na SSD ....

 Pokud to disk i motherboard umožňuje, využít SATA 3 - 6G. Nejde až tak o ty hezčí čísla v testech, ale podle mých zkušeností je ta svižnost oproti Intel SATA 2 znát i na kritizovaných Marvell řadičích, samozřejmě Sandy Bridge je rychlejší ...

Rellik

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Karma: +1/-2
  • Kubuntu/64bit
    • Zobrazit profil
    • dv-foto.cz
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #3 kdy: Duben 30, 2012, 20:22:44 »
No já mám SSD disk na notebooku, ale že bych při instalaci MGA něco nastavoval, tak to ne. Provedl sem úplně standartní instalaci jako na "normální" disk...
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #4 kdy: Duben 30, 2012, 20:27:31 »
Taky mi přijde zbytečné řešit zarovnání. Pochybuju, že bych zaznamenal nějaký rozdíl.
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Arvalis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #5 kdy: Duben 30, 2012, 20:37:25 »
 Však on se taky SSD chová jako "normální rychlý disk"  :) Ale při špatném nastavení budou rychleji degradovat paměťové buňky , zpomalovat se a nebude optimálně využitý jeho potenciál. Ten výkon se dá ladit i sofistikovaněji, ale nedosáhl jsem tímto způsobem adekvátních výsledků vůči vynaloženému úsilí. To co jsem napsal ve svém příspěvku je takové to optimum a bude použitelné pro jakýkoliv SSD ...
 Ještě přidám jeden postřeh který dost pomůže výkonu SSD disku.........nekupovat Kingston  ;D
 

Lada

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 166
  • Karma: +0/-7
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #6 kdy: Květen 01, 2012, 17:12:26 »
dik za info a mam otazku.
Lze v nainstalovanem systemu odstranit swap oddil?

Arvalis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #7 kdy: Květen 01, 2012, 18:14:06 »
Ano, "swapoff -a", potom půjde swap oddíl smazat. Nebo pro vyzkoušení zakomentovat řádek se swapem v /etc/fstab a reboot. Pak lze případně jednoduše vrátit zpět. Jen upozorňuji, že s vypnutým swapem nelze používat hibernaci a pro konečnou fázi je dobré odmazat i parametr "resume= ..." z "/boot/grub/menu.lst"

Lada

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 166
  • Karma: +0/-7
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #8 kdy: Květen 01, 2012, 19:03:06 »
OK, diky, a jeste - kdyz odstranim swap, tak mam v umyslu spustit nejakou live distribuci a uvolnene misto vyuzit zmenou velikosti korenoveho oddilu. Je to realna myslenka?

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #9 kdy: Květen 01, 2012, 19:09:31 »
S Gparted je to velmi reálné :)
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

bibri

  • Global Moderator
  • Newbie
  • *****
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #10 kdy: Květen 08, 2012, 09:45:30 »
Stručně zkušenosti:
  • Určitě ve fstab použít discard, noatime - ten první podle mne MUSÍ BÝT zapnut pro TRIM, ten druhý používám všude (zmenšuje počet zápisů na disk, na stanicích je to jedno).
  • Nic jiného jsem nikdy nedělal :) - swap mám na SSD, elevatory neřeším.
Obecně lze říci, že velmi záleží na kvalitě SSDčka. Levné šmejdy mají dost problémy a de facto jsou nepoužitelné - fakt si nebudu cpát do noťasu druhý disk abych měl kam swapovat :). Zkoušel jsem jich víc, většinou to byla katastrofa. Dokonce i takové pecky jako "Patriot Inferno" začaly lagovat při zaplnění >60% kapacity disku.

Teď jsem na Intelu - přestože jde o první generaci a papírově byla mnohem horší např. než ten Patriot, tak nelaguje a dá se v případě nouze zaplnit i na nějakých 90 % kapacity aniž by to uživatel poznal. U běžných SSDček toto fakt  možné není.

Rellik

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Karma: +1/-2
  • Kubuntu/64bit
    • Zobrazit profil
    • dv-foto.cz
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #11 kdy: Květen 08, 2012, 18:24:14 »
Já mám v noťasu SSD o kapacitě 16Gb, používám ho pouze na internet, maximálně na napsaní nějakého malého dokumentu, případně shlédnutí filmu, fotek na dovolené nebo stahnutí fotek z foťáku na flash disk. Nikdy sem nic u toho disku nenastavoval a všechno funguje pořád stejně i když je někdy disk skoro zaplněný na 100%...
To jsou moje zkušenosti... :)
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Arvalis

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 50
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #12 kdy: Květen 08, 2012, 20:57:55 »
 Pokud si pořídím Core i7 a 8GB RAM, na to nacpu 32 bitový operační systém a budu používat jednovláknové aplikace, taky můžu říct "ale vždyť je to taky rychlý". Stejně tak je to s SSD, víc k tomu není co říct. Kdo chce využít jeho výkon na maximum a prodloužit mu životnost, může.....není to až taková věda.
 Jinak souhlasím, že mezi SSD disky jsou  poměrně velké rozdíly, byť třeba používají v rámci jedné generace stejný řadič. Na jednom notebooku používám už třetí rok Kingston V+ 128GB, tehdy moc na výběr nebylo, Intel byl neadekvátně drahý. Nedávno jsem potřeboval další a vsadil na jakousi "jistotu", pořídil jsem Kingston V+ 200. Ne že byy s ním byly nějaké potíže, ale měl hodně nevyvážený výkon, vysokých rychlostí dosahoval pouze při  práci s daty které lze jednoduše komprimovat (ideálně testy se soubory 0 nebo 1). S tím jsem se nemínil smířit, tak jsem se ho zbavil a pořídil o něco málo dražší OCZ Vertex 3, který má konečně takový výkon jako má mít. Přitom oba disky využívají stejný řadič poslední generace od Sand Force.......a co je kuriozní, ten Vertex je evolučně skoro asi o rok starší než ten Kingston.

focko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #13 kdy: Září 02, 2012, 15:58:56 »
Pokud si pořídím Core i7 a 8GB RAM, na to nacpu 32 bitový operační systém a budu používat jednovláknové aplikace, taky můžu říct "ale vždyť je to taky rychlý". Stejně tak je to s SSD, víc k tomu není co říct. Kdo chce využít jeho výkon na maximum a prodloužit mu životnost, může.....není to až taková věda.
 Jinak souhlasím, že mezi SSD disky jsou  poměrně velké rozdíly, byť třeba používají v rámci jedné generace stejný řadič. Na jednom notebooku používám už třetí rok Kingston V+ 128GB, tehdy moc na výběr nebylo, Intel byl neadekvátně drahý. Nedávno jsem potřeboval další a vsadil na jakousi "jistotu", pořídil jsem Kingston V+ 200. Ne že byy s ním byly nějaké potíže, ale měl hodně nevyvážený výkon, vysokých rychlostí dosahoval pouze při  práci s daty které lze jednoduše komprimovat (ideálně testy se soubory 0 nebo 1). S tím jsem se nemínil smířit, tak jsem se ho zbavil a pořídil o něco málo dražší OCZ Vertex 3, který má konečně takový výkon jako má mít. Přitom oba disky využívají stejný řadič poslední generace od Sand Force.......a co je kuriozní, ten Vertex je evolučně skoro asi o rok starší než ten Kingston.
z 8GB ti bude maximálně fungovat tak 2,5-3 GB při použití x86

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:MGA2 a SSD disk
« Odpověď #14 kdy: Září 02, 2012, 16:37:33 »
z 8GB ti bude maximálně fungovat tak 2,5-3 GB při použití x86

To je čo za volovina???
Mageia 9/64 bit
Plasma5