Autor Téma: Mageia 9: nejlepší u Lenovo MIIX 320, model 80XF, ale jen s 6.4.9-desktop.mga9  (Přečteno 687 krát)

JTS

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 101
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
No netušil jsem, že v těch distribucích může být tak markantní rozdíl:

Takže to je výsledek -

1) Ubuntu nepoužitelné, jedno jaká verze - LTS 22.04 nebo 23.04 a je jedno jaké jádro . zvuk se zasekne vždy a v každém prohlížeči, Pravé tlačítko touchpad funguje správně i v Gnome (Wayland)
2) Pro mě překvapující, Debian 12 zvuk bez jediného problému (a přitom je Ubuntu odvozeno od Debianu), avšak při dalším restartu "ztratí  Grubu2 zavaděč Windows a už ho nenajde (také překvapující, netušil jsem, že je to vůbec možné).
3) Solus - zvuk snad ještě lepší, ovšem k instalci odmítne označit jakýkoli oddíl i ten volný, dokonce vlastním Gparted zformátovaný na Ext 4 primární. Pokud  jsem volíl instalovat  místo Debianu 12, vše probíhá hladce až to nahlásilo těsně před zahájením: instalace se nezdařila.¨Pravé tlačítko myši funguje správně i v Gnome (Wayland)
4) Zorin OS - dopadl nejhůře - žádný zvuk na výstupu

5) Nelépe dopadla Mageia Linux 9, zvukový výstup bez problému, zavaděč Windows Grub2 neztrácí, narozdíl od Debianu, jediná potíž  - po aktualizaci kernel. OS tvrdí: "Nelze nalézt žádné zvukové zařízení". Naštěstí lze snadno nastavit jako výchozí původní verzi kernel 6.4.9-desktop-4.mga9. 

Problém byl jen s pravým tlačítkem touchpad, které nefunguje v Gnome (Wayland), zato funguje bez problémy v Gnome na Xorg

Plyne z toho, že: další jádra již nebudou zvukový HW podporovat, tedy ani Mageia 10 do budoucna ?
U Gnome Wayland též nebude nikdy fungovat pravé tlačítko touchpad ?

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Moje skúsenosti sú také, že som skúšal veľa distribúcií (tie známe aj tie menej známe). Pri inštalácii alebo potom následne pri používaní okrem Rose, CentOS-e a PCLinuxOS so všetkým som mal problémy. Spočiatku sa Ubuntu zdalo byť používateľné, ale to časom prešlo. Nechápem, prečo Mageia tak stratila (kedysi bola podstatne populárnejšia), keď je to veľmi stabilná distribúcia. Ide všetko (čo potrebujem) tak, ako má a nerobí žiadne problémy. Ja som s touto distribúciou veľmi spokojný.
Mageia 9/64 bit
Plasma5