Autor Téma: GRUB2 - Po instalaci LiveDVD vyžaduje jméno a heslo  (Přečteno 2160 krát)

RNA

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 115
  • Karma: +10/-0
  • Osobní text
    • Zobrazit profil
Dobrý den,
nainstaloval jsem Mageiu 6 do Virtual Boxu a po spuštění po mě chce jméno a heslo.
(Mageia XFCE z live obrazu ISO)
Heslo jsem zadával během instalace, ale o přihlašovacím jménu nebylo nikde ani vidu, ani slechu.
Jak to mám zprovoznit?


Edit předmětu na "GRUB2 - Po instalaci LiveDVD vyžaduje jméno a heslo"
« Poslední změna: Srpen 25, 2017, 19:05:03 od Yullaw »
※※※

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:GRUB2 - Po instalaci LiveDVD vyžaduje jméno a heslo
« Odpověď #1 kdy: Srpen 25, 2017, 19:03:35 »
Dobrý den,
nainstaloval jsem Mageiu 6 do Virtual Boxu a po spuštění po mě chce jméno a heslo.
(Mageia XFCE z live obrazu ISO)
Heslo jsem zadával během instalace, ale o přihlašovacím jménu nebylo nikde ani vidu, ani slechu.
Ty jsi jistě během instalace (viz. přiložený obr.1) zadal heslo k zabezpečení GRUBu2. Tudíž téma platí pro instalaci systému ze všech LiveDVD Mageie (Plasma 5, GNOME, Xfce).

Jak to mám zprovoznit?
Po výběru spouštěče z menu GRUBu2 se zobrazí požadavek na vložení jména uživatele a hesla. Po LiveDVD instalaci je pak tedy:
Kód: [Vybrat]
Enter username:
root
Enter password:
HESLO_ZADANE_V_BEZPECNOST  ← pozor, klávesnice je v EN

Instalace z LiveDVD poté bude pokračovat a teprve přejde ke vložení hesla superuživatele (roota) a založení nového uživatele systému.

  • Jak zabezpečení GRUBu2 odstranit?
    • po přihlášení do desktopu pod rootem smazat soubor /etc/grub.d/01_users nebo raději lépe přejmenovat na /etc/grub.d/01_users_old
    • pod rootem spustit příkaz pro obnovu GRUBu:
Kód: [Vybrat]
# grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg


    Edit předmětu na "GRUB2 - Po instalaci LiveDVD vyžaduje jméno a heslo"
    « Poslední změna: Srpen 25, 2017, 19:11:52 od Yullaw »

    Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
    Notebook Acer Aspire E1-571G
    CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

    RNA

    • Full Member
    • ***
    • Příspěvků: 115
    • Karma: +10/-0
    • Osobní text
      • Zobrazit profil
    Re:GRUB2 - Po instalaci LiveDVD vyžaduje jméno a heslo
    « Odpověď #2 kdy: Srpen 28, 2017, 15:18:03 »
    Dík.  Jo, to bude asi ono.
    Já to zkouším instalovat do VirtualBoxu, už jsem to zase smazal a chci to zkusit znovu.
    Než to nahodím na produkční stroj, tak si Mageiu vyzkoušet, resp.vyzkoušet ty vlastnosti, které pak budu potřebovat.
    Já jinak v práci používám Fedoru na několika počítačích, ale už mě .e.e, protože po každé aktualizaci na vyšší verzi se mi to rozsype, např. přestane fungovat web, protože najednou je tam PHP7, přestanou fungovat tiskárny, protože nová verze hplip a tak dále.
    Stačí, když na tu všetečnou otázku na heslo při instalaci to pouze odklepnu, bez zadání hesla?

    ※※※

    alda81

    • Sr. Member
    • ****
    • Příspěvků: 469
    • Karma: +28/-0
      • Zobrazit profil
      • aldacerny.cz
    Re:GRUB2 - Po instalaci LiveDVD vyžaduje jméno a heslo
    « Odpověď #3 kdy: Srpen 28, 2017, 16:01:29 »
    Stačí, když na tu všetečnou otázku na heslo při instalaci to pouze odklepnu, bez zadání hesla?
    heslo do grubu nemusí vůbec být, osobně jsem jej tam nikdy nedával
    Nutné čtení pro všechny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru