Autor Téma: Přenos systému na nové pc  (Přečteno 7025 krát)

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Přenos systému na nové pc
« kdy: Leden 27, 2016, 16:08:19 »
Zdravím vespolek.

Hledal jsem jak tady na foru,tak i v MCC,ale nějak nenašel,JAK přesunout stávající systém s nastavením do nového pc.
Mageia 5,poslední aktualizace desktopu.

Na nový pc udělat čistou instalaci z livecd,připojit starý Hdd a na nový Hdd přetahovat hesla,data a nastavení?
Je mi jasný,že nastavní grafiky,připojení netu a podobně budu muset na novým pc a komponentech udělat znova a podle možností,ale jak přenést data,obrázky a nastavení systému ohledně aktualizací,repozitářů a dalších serepetiček co nejjednodušeji? S Konzolí si moc nerozumim  :o
Díky moc.

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #1 kdy: Leden 27, 2016, 16:10:46 »
Pokud jsem to vložil do špatnýho tématu,prosím admina o přesun.
Díky.

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2016, 20:34:46 »
Ahoj,

jdeš správným směrem a rozumíš tomu dobře.

1. Původní PC:
- provést kompletní zálohu (kopírováním) složky home nejlépe na externí HDD (potřebnou velikost ověřit ve vlastnostech složky home). Na tomto oddílu /home(nebo také v této složce home) jsou všechna data uživatele (či uživatelů) i s nastavením přistředí (KDE4, GNOME ...), programů (např. Firefox, VLC ...)

2. Nový PC:
- tam je třeba nainstalovat systém načisto (aby si systém mohl ověřit hardware a pro něj nainstalovat balíčky a nastavit interní parametry). Pevný disk rozdělit na / (root), /swap a /home (více o instalaci MGA5 Live na wiki nebo je-li nový PC s OS Windows 7 - zde, OS Windows 8 a vyšší s/bez UEFI - zde).
- během instalace vytvořit stejnojmenného uživatele systému, tak jako u původního PC. Tím se zaručí, že budeš moct v budoucnu číst/zapisovat do původních složek ze zálohy
- nastavit řádně zdroje pro MGA5 a aktualizovat celý systém
- nastavit/nainstalovat proprietární ovladače grafiky v MCC
- opět zkopírovat (ne přesunout - zachovat tak stále data na HDD - pro jistotu) složku home z externího HDD do nového PC do "/" např. Krusaderem (ne v Krusaderu s právy roota! - tím by se změnil vlastník a oprávnění všech kopírovaných složek a souborů)

Nezapomněl jsem na něco?  :)

Obecně: Systém nebude fungovat, vyjme-li se HDD z PC a nainstaluje se do druhého PC, je-li v něm rozdílný hardware! (I když schopnější by systém rozjeli - Linux je univerzálnější)

EDIT: upřesnění
« Poslední změna: Leden 27, 2016, 21:35:46 od Yullaw »

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2016, 10:54:33 »
Díky za odpověd  ;)
Ještě dostuduju pár věcí a příští tejden snad všechno klapne k plný spokojenosti  ;D
Systém bude opět MGA5. Z uživatelský vstřícnosti lepší neznam i přes to,že je potřeba se občas trochu potrápit a víc hledat.

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #4 kdy: Leden 29, 2016, 22:21:53 »
Dneska dorazily komponenty pro nový pc,s avízovným dodáním od CZC až v úterý  :)
Takže sestaveno,cca 4.5 hodiny práce a přemýšlení,co a kam.
Nainstalován nový systém Mageia5 na čistý HDD,zaktualizován a lehce vyzkoušen :-)
Ještě se poprat se zálohou ze starýho HDD a snad nějak úspěšně to naklohnit na nový HDD.

Dotaz.
Oddíl Windows je nutný zachovat nebo ho můžu smazat i když třeba v budoucnu bude potřeba nějakýho programu od Woken?

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #5 kdy: Leden 30, 2016, 12:18:52 »
Dotaz.
Oddíl Windows je nutný zachovat nebo ho můžu smazat i když třeba v budoucnu bude potřeba nějakýho programu od Woken?
Windowsy můžeš smazat, ale také ponechat, to záleží na potřebách uživatele. Ale jelikož je komp nový (pozor na záruku), máš legálně OS Windows, tak si jej tam ponech. Ostatním uživatelům z těchto důvodů Windowsy nemažu, jen upravím oddíly, ať mají také možnost výběru z GRUBu v případě problémů.

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #6 kdy: Leden 30, 2016, 19:37:45 »
PC jsem kupoval po součástkách BEZ Windows a přes 10 let jsem je nepotřeboval.
Radši teda jen zmenšim oddíl s Woknama i když 1TB prostoru jen tak nezaplnim,když jsem si zatím úúúspěšně vystačil s 56 GB  ;D

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #7 kdy: Leden 31, 2016, 20:07:44 »
Tak dnešní poznatek z kopírování.
Přes Krusader jsem zkopíroval /home na externí HDD.V pohodě.
Při kopírování na nový pc,přes Krusader,to píše "nemáte oprávnění zapisovat".
A zlobí to i přes SU,když už se mi to povedlo zprovoznit.
Žádný nastavení systému se nepřeneslo,ani záložky pro Firefox,hesla,NIC.
Ještě zkusim trochu zkouknout wiki,ale moc šance tomu nedávam.

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #8 kdy: Leden 31, 2016, 20:18:14 »
Kontaktuj mě... Viz. Moje zprávy

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #9 kdy: Leden 31, 2016, 21:09:30 »
Skype i Teamviewer nainstalován.

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #10 kdy: Únor 01, 2016, 20:10:37 »
Ahoj,
ted jsem se dostal na forum a prochazim si to tu. Yullaw dal presne informace, jen s malou vyjimkou.
- během instalace vytvořit stejnojmenného uživatele systému, tak jako u původního PC. Tím se zaručí, že budeš moct v budoucnu číst/zapisovat do původních složek ze zálohy
Nejde o jmeno, ale o UID. UID je cislo, pod kterym je uzivatel veden a pod kterym jsou nastavena prava v systemu. Musi byt shodny UID v novem a zaroven starem systemu. Myslim, ze Linux zavedl defaultni UID na 1000+, zatimco drive to byl 500+ uz tak v dobe MGA3, takze pokud prechazis ze starsiho systemu, muze toto byt problem. Poznas to napr na
Kód: [Vybrat]
ls -ln ve svem domovskem adresari a pak rozdil v mountpoint v pripojenem disku.
Oprava je vlastne v celku jednoducha:
Jdi do adresare, ve kterem mas primountovanou zalohu a otevri si v nem terminal. Potom jen tam pust:
kde STAREUID je cislo, ktere vyctes z ls -ln v backupu a TVUJUZIVATEL je... tvuj uzivatel (najdes napr pomoci prikazu whoami )

find . -uid STAREUID -print -exec chown TVUJUZIVATEL:TVUJUZIVATEL '{}'

Nektere soubory jsou neprenositelne a neprekopirovatelne i pro roota. Tusim ze to byly nejake gfs a nejake dalsi veci, vztahujici se opravdu jen k tomu oddilu, na kterem se nachazely...

A na kopirovani je lepsi pouzit rsync. Hlavne jej muzes pusitt i nekolikrat zasebou, abys mel jistotu, ze mas vsechno.

Yullaw, v pripade, ze je s tebou nejak vic v kontaktu, uz bude vedet a nasmeruje presne co a jak :)
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #11 kdy: Únor 02, 2016, 09:19:39 »
Sice vůbec nevim,co a kde udělat a najít,nevadí. :-)
Díky vstřícnosti Yullawa a prvně okusené dálkové správě :-) vím,že pc je v pořádku.
Další sezení máme naplánováno tuším na středu večer,tak se pak uvidí.

jirkacbx

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #12 kdy: Únor 03, 2016, 21:51:15 »
Po dnešním sezení - dálkovou správou MŮŽU JEN PODĚKOVAT  Yullawovi za jeho vstřícnost,ochotu a znalosti.
Povedlo se po lehkém zadrcnutí opravit VŠE,jak jsem potřeboval.
Sám bych to dával do kupy aspon měsíc  8)
Tímto Yullawovi a zdejší komunitě VŘELE DĚKUJI za zprovoznění mýho novýho pc,které mi jistě zas vydrží ve slušné kondici dalších 12 let minimálně  8) :D
A kdo chcete na pc s dálkovou správou něco nastavit,tak jistě přes Teamviewer a nebojte se o svoje data.Minimálně Yullaw se chová slušně a jistě i ostatní z tohoto fora či další,kdo chce pomoct druhému ,bude mu jedno,co u Vás uvidí a nebude to dál šířit.

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #13 kdy: Únor 08, 2016, 19:17:40 »
... Yullaw dal presne informace, jen s malou vyjimkou. Nejde o jmeno, ale o UID. UID je cislo, pod kterym je uzivatel veden a pod kterym jsou nastavena prava v systemu. Musi byt shodny UID v novem a zaroven starem systemu. Myslim, ze Linux zavedl defaultni UID na 1000+, zatimco drive to byl 500+ uz tak v dobe MGA3, takze pokud prechazis ze starsiho systemu, muze toto byt problem. Poznas to napr na
Kód: [Vybrat]
ls -ln ve svem domovskem adresari a pak rozdil v mountpoint v pripojenem disku.
Díky za asistenci. Jsem věděl, že mi něco uniklo. O změně UID v MGA5 více zde: http://wiki.mageia.cz/5:notes#faze_2

Oprava je vlastne v celku jednoducha:
Jdi do adresare, ve kterem mas primountovanou zalohu a otevri si v nem terminal. Potom jen tam pust:
kde STAREUID je cislo, ktere vyctes z ls -ln v backupu a TVUJUZIVATEL je... tvuj uzivatel (najdes napr pomoci prikazu whoami )

find . -uid STAREUID -print -exec chown TVUJUZIVATEL:TVUJUZIVATEL '{}'

Nektere soubory jsou neprenositelne a neprekopirovatelne i pro roota. Tusim ze to byly nejake gfs a nejake dalsi veci, vztahujici se opravdu jen k tomu oddilu, na kterem se nachazely...

A na kopirovani je lepsi pouzit rsync. Hlavne jej muzes pusitt i nekolikrat zasebou, abys mel jistotu, ze mas vsechno.

Yullaw, v pripade, ze je s tebou nejak vic v kontaktu, uz bude vedet a nasmeruje presne co a jak :)
Pro uživatele obávající se konzole, lze i také v KDE4 změnit ve vlastnostech složky → záložka Oprávnění → Pokročilá oprávnění → Nastavit UID/GID.

Pro synchronizaci byla použita grafická nádstavba rsync a to Grsync dostupný v MGA5 a je v češtině.

Alternativou je také GUI luckyBackup.

Peťošovi patří také díky  :)

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Přenos systému na nové pc
« Odpověď #14 kdy: Únor 23, 2016, 17:41:20 »
Citace
Obecně: Systém nebude fungovat, vyjme-li se HDD z PC a nainstaluje se do druhého PC, je-li v něm rozdílný hardware! (I když schopnější by systém rozjeli - Linux je univerzálnější)

Myslim si, ze to je spis 50 na 50. Pokud' davas HDD ze stareho zeleza Intel->Intel, AMD->AMD sance je docela velka, ze se to pojede bez reinstalace (vyjimka legacy BIOS na UEFI).
Pred rokem jsem menil zelezo AMD Athlon II X4 s zakladni deskou s Nvidia chipsetem na Intel Core i3 Haswell s Intel Chipsetem (BIOS jsme nastavil na legacy), a Linux to rozdychal. Nemusel jsem vubec nic nastavovat.

 ;D :D
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4