Autor Téma: instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5  (Přečteno 5193 krát)

XMen

  • Host
instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« kdy: Srpen 03, 2015, 09:18:00 »
Zdravim. Snazim sa nainstalovat aplikaciu eID klient na pracu s digitalnym obcianskym preukazom. Zatial existuju iba verzie v deb balickoch pre debian, ubuntu a mint a vypada, ze dalsie uz nebudu. Chcel by som si to rozbehnut na Magei 5 ale mam problem s kniznicami z openssl. Skusal som to predtym instalovat na magei 3  a slo to pekne, len som nemal citacku na vyskusanie celeho procesu. Teraz ked to skusam na 5ke tak mam problem. Deb balik som si skonvertoval na rpm pomocou nastroja alien (ako v pripade ked som to skusal na 3ke). Po spusteni instalacie vsak dostanem takuto hlasku:

error: Failed dependencies:
        libcrypto.so.1.0.0(OPENSSL_1.0.0)(64bit) is needed by eidklient-1.9.0-2.x86_64
        libssl.so.1.0.0(OPENSSL_1.0.0)(64bit) is needed by eidklient-1.9.0-2.x86_64



Pricom samozrejme mam nainstalovanu 64bit verziu openssl aj s tymito kniznicami:

rpm -q --provides lib64openssl1.0.0
lib64openssl1.0.0 = 1.0.2d-1.mga5
lib64openssl1.0.0(x86-64) = 1.0.2d-1.mga5
libcrypto.so.1.0.0()(64bit)
libssl.so.1.0.0()(64bit)


Vypada to ako nejaky konflikt kniznic a vobec netusim ako to riesit. Nemam cas hladat cele hodiny po nete ako to vyriesit a preto sa pytam rovno na forum. Dufam, ze niekto budete vediet.


Jiří Doskočil

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 60
  • Karma: +8/-0
    • Zobrazit profil
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #1 kdy: Srpen 03, 2015, 11:19:29 »
Zkus: urpmi --allow-force
Nějaký soft jsem taky takhle převáděl alianem s deb. balíčku (nějak si nemůžu vzpomenout co to bylo). A měl jsem tam právě taky konflikt těhle knihoven.
Násilím si systém dal říci.

XMen

  • Host
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #2 kdy: Srpen 03, 2015, 13:44:55 »
Super funguje. Dalo by sa to spravit aj bez urpmi? Mam na mysli prikazov v rpm?
Inak keby bol zaujem mozem tu dat postup instalacie Slovenskeho eID na MGA 5. Jediny problem co s tym mam, ze ten eIDklient funguje iba pod rootom.

XMen

  • Host
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2015, 14:15:24 »
OK tak cez rpm sa to instaluje s priznakom --nodeps. Potom je to uz bez problemov.

Zhrniem teda instalaciu Slovenskeho eID:

1. Stiahnut balik gz zo slovensko.sk  (https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie). Ja som stahoval verziu pre Mint 64bit.
2. Rozbalit gz balik
3. Prekonvertovat balik deb na rpm aplikaciou alien (prikaz: alien -r -c -v eidklient_amd64_mint.deb)
4. Je potrebne mat nainstalovany openssl 64bit (v Mageia 5 uz bol defautlne)
5. Je potrebne nainstalovat program ccid (je to aplikacia na obsluhu citaciek kariet a je v repozitari)
6. Mozme nainstalovat vytvoreny rpm balik (prikaz: rpm -i -v eidklient-1.9.0-2.x86_64.rpm)
6a. Moze sa vyskytnut problem s dependency na libcrypto alebo libssl. Tieto zavyslosti treba ignorovat pokial mam naistalovany openssl (novy prikaz: rpm -i -v eidklient-1.9.0-2.x86_64.rpm --nodeps)
7. Treba restartnut pc alebo spustit sluzbu deamona citacky kariet (prikaz: systemctl start pcscd.service)
8. Treba pustit aplikaciu eidklient (prikaz: eIdKlient  (bacha na velke a male pismena)) - u mna to dobre fungovalo iba pod rootom,  neviem preco
9. Hotovo. Mozme ist na sluzbu na prislusnom portaly.

Niekto by mohol urobit script ;)

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #4 kdy: Srpen 03, 2015, 15:47:13 »
Super. Vďaka za návod.
Síce eID občianku zatiaľ nemám, ale podľa mňa je otázkou času, kedy to bude treba. Ak nemienia riešiť balíček (síce možno by sa zišlo im tam napísať, že je taká požiadavka), tak sa taký návod zíde vždy. Vďaka.

PS. Ak by sa Ti chcelo, môžeš rovno pripnúť balíček rpm, ktorý sa Ti vytvoril sem do fóra (ak sa admini nebudú hnevať), aby si to potom eventuálni záujemcovia rovno mohli stiahnuť.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

XMen

  • Host
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #5 kdy: Srpen 03, 2015, 16:56:39 »
Nechcem davat balicek koli tomu, aby to ludia riesili vzdy z oficialnych zdrojov a s co najnovsou verziou.

Zadavat im poziadavku mozte kolko chcete, bohuzial ju budu ignorovat s tym, ze linuxov je strasne vela a nemozu kazdy z nich supportovat.

Bolo by fajn, keby niekto vytvoril script na tu instalaciu poslal im ho a rovno si vystavil fakturu aspon na 20 000 eur. Lebo chudacikovia to nevedia spravit sami.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #6 kdy: Srpen 03, 2015, 19:32:22 »
Ale supportovať každú distribúciu - to nemusia. Ale keby urobili jeden .deb a jeden .rpm balíček s tým, že by sa odvolávali na aktuálne knižnice (čo poväčšine v aktuálnych vydaniach by mali byť), tak by im z nosa neodpadlo. Lenže o tom je celá tá politika. Microsoftu teraz idú dať milióny za licencie na počítače, ktoré nepotrebujú obnovu softu, ale... (nebudem tu robiť flame) a jeden balíček nie sú schopní spraviť.
Mne nejde o to, že im ho tam treba ponúknuť, ale o to, aby vedeli, že to majú naprd zorganizované. Keby sa im ozvalo viac ľudí, že to takto chcú, tak (hoci sa nič nezmení - nemienim sa baviť o politike), aspoň nech majú možnosť uvidieť, že sú neschopní. Končím tému.

Pekný deň, vďaka za radu, ktorá isto komusi pomôže a nech sa Ti darí.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

XMen

  • Host
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #7 kdy: Srpen 04, 2015, 08:46:18 »
Jasne. Ja by som bol iba rad, keby niekto zistil, preco mi to funguje iba pod rootom. Zeby preto ze som nedal restart? To som uz neskusal ale stve ma to.

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #8 kdy: Srpen 04, 2015, 08:56:27 »
imho je to sbit. zkus pustit jako root:
chmod +s /bin/eidklient
a pak to spustit jako uzivatel
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

XMen

  • Host
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #9 kdy: Srpen 04, 2015, 12:29:31 »
Bohuzial to uz nevyskusam, lebo citacku aj OP som mal iba pozicanu. Ono ked som to nespustil ako root, tak sice aplikacia nabehla a aj sa tvarila, ze komunikuje s overovacim serverom ale nezobrazila sa obrazovka na zadanie tzv. BOK kodu (nieco ako pin k OP). Ked som to spusil ako root tak uz vsetko slo dobre. Nezistoval som blizsie priciny. Snad sa to podari zistit inemu.

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #10 kdy: Srpen 04, 2015, 21:03:06 »
Ah, OK.  :)
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

XMen

  • Host
Re:instalacia Slovenskeho eID na Mageia 5
« Odpověď #11 kdy: Leden 17, 2016, 16:20:02 »
Jasne. Ja by som bol iba rad, keby niekto zistil, preco mi to funguje iba pod rootom. Zeby preto ze som nedal restart? To som uz neskusal ale stve ma to.

Skusal som novu instalaciu na mageia 2015 a vsetko mi funguje dobre aj bez roota. Stacilo iba ked sa aplikacia spustila pri spusteni systemu. Neviem preco mi to nefungovalo tak aj predtym. Mozno to naozaj bolo tym restartom. Takze predchadzajuci postup instalacie je OK.