Autor Téma: Gimp  (Přečteno 3174 krát)

Rutoslav

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 136
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Gimp
« kdy: Leden 25, 2015, 20:06:13 »
Zdravím,
Mageia 4, 64bit, KDE.
Z ničeho nic, bez jakéhokoli zásahu se mě nechce spustit Gimp. Hodí to okno, viz příloha a konec. Mám verzy od Cyroně, která bez problémů šla. Zkoušel jsem odinstalovat a znova nainstalovat a stejný problém. zkoušel jsem tedy i verzy starší, nabízenou Mageiou, ale to mě napíše, že nelze vybrat...

Nějaké řešení?

Děkuji ;-)

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Gimp
« Odpověď #1 kdy: Leden 25, 2015, 20:48:39 »
Zakázat neoficiální zdroje, všechny zdroje aktualizuj, odeber GIMP, nainstaluj GIMP.

Příkazem pod rootem bych to viděl asi takto:
Kód: [Vybrat]
# drakrpm-edit-media            ### zde se otevře okno zdrojů, nastavit jen na oficiální
# urpmi.update -a                 ### aktualizovat zdroje
# urpme gimp                       ### odinstalovat GIMP
# urpmi gimp                        ### instalovat GIMP

Kdyby opět GIMP nešel spustit, co píše v kozoli, když GIMP spustíš ? :
Kód: [Vybrat]
$ gimp

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Rutoslav

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 136
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Gimp
« Odpověď #2 kdy: Leden 25, 2015, 21:40:52 »
Postupoval jsem přesně podle tvého návodu a vše bez problémů funguje, jako vždycky. Jseš frajer! A mimochodem, neoficiální zdroje asi tedy nedoporučuješ?

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Gimp
« Odpověď #3 kdy: Leden 26, 2015, 16:50:44 »
Neoficiální zdroje nejsou špatné v tom, že se více méně zdaří najít balíčky/software, který není obsažen v oficiálních zdrojích. Osobně využívám v těchto případech. Nicméně, uživatel, který si nainstaluje neoficiální zdroje, musí počítat a myslet na to, že se může vyskytnout ihned nebo později problém či konflikt s jinými balíčky a proto je třeba zpětně vše přeinstalovat, aby software a systém byl opět funkční. Počítejte také s tím, že se třeba i zbortí systém a bude potřeba reinstalace (přeformátovat / a zanechat /home, aby se zanechala všechna nastavení a data uživatele). V případě, že chcete ohlásit problém, je třeba, aby jste i uvedli o jakou verzi systému se jedná, jaké prostředí, nainstalované zdroje, verze softwaru ap., abychom mohli rychleji reagovat a dojít k nějakému řešení.

Co se týče tvého konkrétního problému s GIMPem od Cyroně (viz. tvůj obr. "skýnšot5.jpeg"), dnes jsem náhodou narazil na jeho upozornění, že v případě instalace GIMPu, je nutná manuální přiinstlace balíčku gegl: http://www.cyron.cz/clanky/2015/linux/gimp-291-v-mych-ulozistich . Takže proto jsi měl ty problémy, které jsi uvedl v prvním příspěvku.

TIP: pokud si přidáš/odebereš zdroje, proveď vždy aktualizaci všech zdrojů! Například příkazem pod rootem:
Kód: [Vybrat]
# urpmi.update -aSystém pak bude vědět, kde software správně hledat.
« Poslední změna: Leden 26, 2015, 16:53:21 od Yullaw »

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Gimp
« Odpověď #4 kdy: Leden 27, 2015, 13:15:11 »
Bohuzel je potreba pouzivat jen opravdu dobre a overene zdroje. V takovemto pripade mel Mirek aspon zvysit cislo revize, aby se ti automaticky nainstaloval i spravny balicek gegl...
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru