Hardware > Disky, řadiče, CD a DVD

[Vyřešeno]Rozdělění disku - zvětšení systémového oddílu

(1/2) > >>

Rellik:
Zdravím vespolek. Měl bych jednu otázečku. Dnes mi systém nabídl aktualizace a tak jsem je dal instalovat. Nainstaloval jich pár a nahlásil chybu instalace. Po pátrání co způsobilo chybu, jsem zjistil, že nemám místo na systémové části disku. Dá se tato část disku zvětšit na úkor /home ? Tuto část totiž vůbec nepoužívám (mám dva disky a data mám na tom druhém). Díky za odpověď.

EDIT:[Vyřešeno]

lukas.v1:
Zdravím.

Prvně bych zkontroloval, jestli by nešli smazat data např. z /var/tmp. Pokud máš KDE, zkus zjistit obsah složky /var/tmp/kdecache-tvůj-login, případně smaž její obsah.

Taky bys mohl popřemýšlet, co jsi dělal v poslední době a zjistit, jestli nedošlo k nějakému omylu z tvojí strany při ukládání souborů. Tedy, jestli není v kořenovém velký soubor nebo složka, co tam nepatří. (Kdysi jsem zkoušel obnovovat smazané soubory a našel jsem je v podsložce v kořenovém adresáři.)


Máš dvě možnosti, které můžeš kombinovat:
jednu méně jistou: zmenšit a přesunout oddíl s /home, přesunout swap, zvětšit systémový oddíl
(kdysi jsem zvolil tuto možnost: můj HDD měl 250GB, přesun trval celou noc)

další v podstatě jistou, ale náročnější: vše zálohovat včetně systému a vytvořit nové diskové oddíly, poté obnovit systém např. z archivu vytvořené příkazem níže a následně oddílům přiřadit původní UUID, případně UUID změnit v souboru /etc/fstab a v nabídce grub

kombinace obou: můžeš zálohovat vše na diskovém oddílu s /home, přesunout swap, zvětšit systémový oddíl a nakonec opravit UUID oddílu s /home v souboru /etc/fstab


Přesouvat a měnit velikost diskových oddílů můžeš pomocí GParted např. v linuxové live distribuci GParted Live: http://gparted.org/livecd.php.
A přesně přesouvání a změně velikosti diskových oddílů bych se snažil vyhnout.

Zálohuj všechna data. Můžeš přijít o vše, co máš na HDD se systémem.
Na zálohu systému můžeš použít tento příkaz nejlépe v nouzovém režimu (Failsafe), kde téměř nic nejede na pozadí. Bude to rychleji.:

--- Kód: ---tar --one-file-system --preserve-permissions --same-owner --absolute-names --numeric-owner --exclude=/var/tmp/* -a -cf "cesta-a-název-archivu.tar.gz" "/"
--- Konec kódu ---


Podle toho jak se rozhodneš, pak pošlu návod.

Rellik:
Dík za odpověď. Data v /home nemám žádné, takže o nic nepřijdu. ;) Jinak /var/tmp má "jen" nějakých 290Mb. Pro ukládání dat využívám pouze ten druhý disk, takže nemůže být uloženo něco někde jinde. Nicméně jsem to pro jistotu projel, ale nic nenašel. Takže to bude chtít to zvětšení oddílu. Pak uvidím... :)

lukas.v1:
Ještě bych chtěl vědět, jak vypadá tvůj seznam diskových oddílů na disku s Linuxem.
Jestli používáš zavaděč Grub nebo Lilo.
Dále jestli je na tomto disku i Windows. V případě, že se cokoli nepovede při změně velikosti a přesouvání diskových oddílů, je potřeba nejprve obnovit Windows.

Obzvláště pokud máš i Windows, už kvůli možné ztratě všech dat bych zvolil spíš obnovu linuxového systému. S tím, že smažeš a znovu vytvoříš diskové oddíly tak, jak si přeješ. Následně bys poté systém obnovil ze zálohy a opravil všechna UUID diskových oddílů.


Prvně provedeme zálohu poté ti poradím, jak zvětšit systémový diskový oddíl.

1. Potřebuješ zálohovat systém. Nastartuj režim Failsafe a proveď příkaz pro zálohu systému. Např ten, který jsem navrhl v předchozím komentáři:

--- Kód: ---tar --one-file-system --preserve-permissions --same-owner --absolute-names --numeric-owner --exclude=/var/tmp/* -a -cf "cesta-a-název-archivu.tar.gz" "/"
--- Konec kódu ---

Tento příkaz může trvat i 20 až 30 minut. Možná i déle.

K tomu samozřejmě potřebuješ připojit disk s dostatečnou kapacitou - podle velikosti všech dat na systémovém oddílu.

Pokud si nejsi jistý připojením disku v konzoli, napiš jaký souborový systém máš na onom disku. Poradím ti. Je na to aplikace mount, dále viz příkaz:

--- Kód: ---man mount
--- Konec kódu ---

2. Dále neuškodí udělat zálohu složky /boot:

--- Kód: ---tar --preserve-permissions --same-owner --numeric-owner -a -cf "cesta-a-název-archivu.tar.gz" "/boot"
--- Konec kódu ---

V případě potřeby bude pěkně po ruce a rychle dostupná.

3. Když už zálohujeme, můžeme zálohovat i soubory /etc/fstab i /boot/grub/menu.lst.

4. Také neuškodí udělat zálohu profilu. Alespoň kvůli zachování nastavení. Buď můžeš soubory normálně zkopírovat nebo použít tento příkaz:

--- Kód: ---tar -a -C "/home" -cf "cesta-a-soubor-archivu.tar.gz" "pouze-název-složky-tvého-profilu"
--- Konec kódu ---
Opět se ujisti, že máš na zálohu profilu dost místa.

4. Zkontroluj, že jsou zálohy na svém místě.
Pokud si chceš být jistý, můžeš se je pro kontrolu pokusit otevřít pomocí nějakého archivovacího programu, jako je např. Ark.
Nebo pomocí tohoto příkazu vypsat jejich obsah:

--- Kód: ---tar -tvf "soubor archivu zálohy"
--- Konec kódu ---
Během výpisu se nesnaž aplikaci tar ukončit. V případě archivu se systémem může výpis pomocí aplikace tar či otevírání v Arku trvat 15 či 30 minut. Možná i déle.

4. V Failsafe nezapomeň diskový oddíl se zálohami odpojit pomocí příkazu:

--- Kód: ---umount "připojená složka"
--- Konec kódu ---

5. Po stáhnutí např. GParted Live, budeš mít vše připravené buď na zvětšení systémového oddílu, nebo klidně i kompletní obnovu linuxového systému.

Jiří Doskočil:
Jelikož jsou data na samostatném disku, tak bych udělal novou instalaci s novým rozdělením oddílů. 30 min.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi