Autor Téma: Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine  (Přečteno 10891 krát)

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« kdy: Listopad 26, 2012, 19:46:43 »
Zdravím Vás přátelé,
mám řádně nainstalovaných několik programů pro Windows, pro které nejsou alternativy, když kterýkoliv z nich spustím přes Wine, nelze ve spuštěném programu psát číslice, ani třeba kopírovat a vkládat číselné hodnoty. Vyzkoušel jsem všechno možné, jinak nastavit klávesnici na mém mini NTB, jinak nastavit externí numerickou klávesnici, vypnutí/zapnutí num. locku při spuštění KDE, vše bezúspěšně. V programech pro Mageiu normálně funguje shift+číslice, avšak ve výše popsaném případě ne. Nevím kde může být chyba, prohledal jsem snad všechno, ale ani strýček Googl mi neporadil. Proto prosím o radu Vás, existuje-li řešení.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2013, 10:59:46 »
Vyřešeno? Číslice mi fungují normálně.
Kód: [Vybrat]
[yullaw@localhost ~]$ wine --version
wine-1.4.1

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #2 kdy: Leden 11, 2013, 12:40:52 »
Bohužel nevyřešeno. Také mám nainstalovaný wine 1.4.1. Pro upřesnění: Můj mini-notebook (netbook Asus) nemá numerickou klávesnici, pouze číslice na klávesách s diakritikou. Mám k němu připojenou externí usb num. klávesnici. Když jsem měl Widle, fungovalo oboje. Teď mám jen Mageiu-2 (s kterou jsem jinak velmi spokojen) a v ní ext. num. klávesnice pro vkládání číslic nefunguje - číslice lze psát pouze na samotném ntb "klávesami s diakritikou" a to ještě pouze v programech pro Mageiu nebo na netu. Pokud chci přes wine nainstalovat jakýkoliv prog. pro Widle (XP) a vyžaduje vložení regist. kódu - který obsahuje číslice - nefunguje ani ext. num. klávesnice, ani "klávesy s diakritikou", prostě nic a dál se nedostanu. Další příklad: Nainstaloval jsem přes wine trial verzi programu AnyRail (učený pro Widle), který normálně funguje - až na vkládání číselných hodnot, které tam žádným způsobem "nedostanu". Vyzkoušel jsem všechno možné i nemožné, ale bezúspěšně. Je to asi natolik specifický problém, že tuším, že na to nepřijdeme. I tak velmi děkuji za snahu mi pomoci.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #3 kdy: Leden 11, 2013, 14:57:22 »
Takže bych to rozdělil s tím, že tu máme 2 problémy:
Teď mám jen Mageiu-2 a v ní ext. num. klávesnice pro vkládání číslic nefunguje - číslice lze psát pouze na samotném ntb "klávesami s diakritikou" a to ještě pouze v programech pro Mageiu nebo na netu.

  • Překontroluj BIOS: USB legacy ?
  • Co vypíše při zapojené externí kláv.:
Kód: [Vybrat]
$ lsusb
  • Zdroje nonfree a tainted máš povolené? Systém aktualizován?
  • Co ti ukáže MCCHardware? Nechce přiinstalovat balíčky? Není něco v Neznámý/Jiný?
  • Jak je nastaveno v Nastavení systémuVstupní zařízeníKlávesniceHardware / Rozvržení / Pokročilé ?
  • Nainstaluj xev a jak se chovají klávesnice po spuštění xev v konzoli?

Pokud chci přes wine nainstalovat jakýkoliv prog. pro Widle (XP) a vyžaduje vložení regist. kódu - který obsahuje číslice - nefunguje ani ext. num. klávesnice, ani "klávesy s diakritikou", prostě nic a dál se nedostanu.

Napřeď vyřešíme jedno, pak druhé...

« Poslední změna: Leden 11, 2013, 15:03:13 od Yullaw »

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #4 kdy: Leden 11, 2013, 19:14:57 »
1) BIOS mám nějaký jednoduchý, položka USB legacy tam vůbec není.
2) lsusb při zapojené num. klávesnici vypíše toto:
[steve@localhost ~]$ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 003: ID 03f0:4507 Hewlett-Packard
Bus 005 Device 005: ID 04f2:b071 Chicony Electronics Co., Ltd 2.0M UVC Webcam / CNF7129
Bus 001 Device 002: ID 04d9:1702 Holtek Semiconductor, Inc.
Bus 004 Device 002: ID 0b05:b700 ASUSTek Computer, Inc. Broadcom Bluetooth 2.1 [steve@localhost ~]$

3) Zdroje nonfree a tainted mám povolené, ale i Core Release, Core Updates a Core Backports a to nevím, jestli je dobře. Systém je aktualizován.
4) Nastavení systému/Vstupní zařízení/Nastavení klávesnice:
Hardware - NumLock při spuštění KDE = Zapnout
Rozvžení - Režim přepínání = Globální
Pokročilé - Nastavit volby klávesnice = vypnuto (zde jsem zkoušel postupně zapnout snad všechny volby, hlavně ve "výběru rozložení numer. klávesnice", bezúspěšně).
5) xev je nainstalován, neumím ho však spustit v konzoli, takže přes tento bod jsem se nedostal :-[
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #5 kdy: Leden 11, 2013, 20:32:01 »
4) Nastavení systému/Vstupní zařízení/Nastavení klávesnice:
Hardware - NumLock při spuštění KDE = Zapnout

Pokročilé - Nastavit volby klávesnice = vypnuto (zde jsem zkoušel postupně zapnout snad všechny volby, hlavně ve "výběru rozložení numer. klávesnice", bezúspěšně).

Zatím okomentuji toto. Já mám (ale nevím, zda to bude mít na to přímo vliv):
Hardware - NumLock při spuštění KDE = Neměnit
Rozvržení - Režim přepínání = Globální   - to mám také
Pokročilé - Nastavit volby klávesnice = vypnuto  - stejné

5) xev je nainstalován, neumím ho však spustit v konzoli, takže přes tento bod jsem se nedostal
Otevři v K-MenuNástrojeKonzole, kde přímo napiš xev a stiskni Enter. Program se spustí a pak zkoušej nějakou klávesu. Po stisknutí ihned se vypíše řádek, kde uvozovkách se zobrazí stisknutá klávesa. Tak i vyzkoušej tu externí, zda vůbec reaguje. Dej vědět, jak klávesnice reagují.

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #6 kdy: Leden 12, 2013, 10:31:08 »
Když v konzoli spustím xev, vypíše to dva metry dlouhý referát, který sem nechci vkládat, abych nezaplevelil toto DF. Takže jen "závěrečnou" část, no nevím, zda jsou to právě ty potřebné informace:

MotionNotify event, serial 49, synthetic NO, window 0x3e00001,
     root 0xad, subw 0x0, time 11806622, (162,0), root:(922,23),
     state 0x0, is_hint 0, same_screen YES

LeaveNotify event, serial 49, synthetic NO, window 0x3e00001,
     root 0xad, subw 0x0, time 11806628, (162,-1), root:(922,22),
     mode NotifyNormal, detail NotifyNonlinear, same_screen YES,
     focus YES, state 0

ClientMessage event, serial 49, synthetic YES, window 0x3e00001,
     message_type 0x138 (WM_PROTOCOLS), format 32, message 0x136 (WM_DELETE_WINDOW) [steve@localhost ~]$

V konzoli se klávesnice chovají úplně stejně, tj. píšou diakritiku, při podržení Shift píšou číslice a připojená usb numerická klávesnice nepíše číslice. Ještě pro úplnost: V Nastavení myši/Navigace pomocí myši mám zapnuto Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numerické klávesnice. Možná to má nějakou souvislost s tím problémem, ale myslím si, že by v tomto případě měla usb num. kláv. fungovat při vypnutém NumLock pro pohybování myší a při zapnutém NumLock psát číslice. Ale třeba se mýlím a vše je jinak.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #7 kdy: Leden 12, 2013, 21:04:50 »
Můžeš ty klávesnice vyzkoušet v Mageia 3 (32bit) beta 1 liveCD KDE4(en)?

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #8 kdy: Leden 13, 2013, 09:29:48 »
Ano, to samozřejmě mohu. V tom případě bych tě chtěl ještě poprosit o radu: Na stránce downloadu Mageia-3 beta 1 se doporučuje porovnat podpisy - nevím jak. Dá se Mageia-3 nějak nainstalovat na stejný HDD vedle Mageia-2 ? Nebo musím HDD zformátovat a nainstalovat Mageiu-3 ? Omlouvám se, jsem "permanentní začátečník".  :-\
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

alda81

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 469
  • Karma: +28/-0
    • Zobrazit profil
    • aldacerny.cz
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #9 kdy: Leden 13, 2013, 16:43:13 »
podpisy = kontrolní součty viz. http://wiki.mandrivalinux.cz/software:internet:iso#kontrola_stazeneho_nebo_vypaleneho_iso_souboru_pomoci_funkce_md5

pokud máš na disku místo, tak si samozřejmě můžeš nainstalovat M3 vedle M2, zavaděč zapíšeš na začátek disku, ten by ti pak měl nabídnout jak M3, tak i M2

pokud nemáš na disku místo, tak budeš muset nejdřív zmenšit nějaký oddíl, aby se ti tam Mageia vešla
Nutné čtení pro všechny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #10 kdy: Leden 13, 2013, 17:49:32 »
Na stránce downloadu Mageia-3 beta 1 se doporučuje porovnat podpisy - nevím jak.
Podrobněji, pokud nevíš jak na to:
  • stáhni si soubor .iso do adresáře Stažené
  • otevři K-MenuNástrojeKonzole, kde za použití příkazu cd přejdi do adresáře Stažené
Kód: [Vybrat]
$ cd Stažené
  • pak již stačí zadat:
Kód: [Vybrat]
$ md5sum Mageia-3-beta1-LiveCD-KDE4-en-i586-CD.iso
Výslednou hodnotu na dalším řádku porovnej se stránkou odkud jsi stahoval .iso soubor. Pokud se shoduje, soubor (obraz disku) je stažen v pořádku.

Informace najdeš na stránce, kterou ti Alda81 již poslal.

Dá se Mageia-3 nějak nainstalovat na stejný HDD vedle Mageia-2 ? Nebo musím HDD zformátovat a nainstalovat Mageiu-3 ? Omlouvám se, jsem "permanentní začátečník".  :-\
Mageia liveCD je verze Mageii, která při spuštění z CD média (či USB flash disku) nezasahuje do HDD. Pro tvé testování (klávesnic) stačí jen vypálit obraz na CD a pak jej spustit. Po načtení BIOSu stiskni klávesu F12 (či jinou), aby jsi mohl vybrat, odkud se systém bude načítat → takže vyber CD-ROM. Pokud nerozumíš angličtině, pak by jsi mohl vyzkoušet i Mageia 3 beta 1 liveDVD, kde by měla být i podpora češtiny. Výběr je na tobě.

UPOZORNĚNÍ: Mageia 3 (alfa, beta, RC) je momentálně určená pro zkušenější uživatele, testery, vývojáře. Pro začátečníky není vhodné ji instalovat pro každodenní použití!

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #11 kdy: Leden 14, 2013, 10:30:20 »
Jasně, rozumím, jdu dělat pokusy. Pak se ozvu. Zatím díky  ;)
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #12 kdy: Leden 14, 2013, 18:45:05 »
Tak jsem si trochu vyzkoušel Mageiu-3-beta1 ze spuštěného live CD a ty keybordy se chovají úplně stejně jako v M-2. Přišel jsem ale na příčinu celého problému: Přece jen za to může zapnutá funkce Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numerické klávesnice). Pokud tuto funkci vypnu, vše funguje (i ve Windowsáckých programech spuštěných ve wine), tj. na num. klávesnici zapnu NumLock – píše číslice, vypnu NumLock – je mrtvá. Od vývojářů je sice hezké, že mysleli na nás tělesně postižené - bez navigace myši pomocí  num. klávesnice bych nemohl vůbec existovat (touchpad, normální myš ani trackball vůbec nemohu používat) – ale je to malinko nedotažené. Byl bych Vám moc vděčný, kdyby jste mi mohli pomoci najít řešení, ale myslím si přátelé, že to vyřešit asi nepůjde. Snad kdyby vývojáři tento detail poupravili v Magei-3, ale jak jim to sdělit? :) Velmi Vám děkuji Vám za Vaši velkou obětavost.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #13 kdy: Leden 14, 2013, 20:26:58 »
je to malinko nedotažené
co přesně? jaké máš požadavky? jak by to tedy mělo fungovat?

Snad kdyby vývojáři tento detail poupravili v Magei-3, ale jak jim to sdělit?
od toho existuje https://bugs.mageia.org (en), více informací jak nahlásit chyby v Mageii nalezneš v http://wiki.mageia.cz/faq:bugzilla, http://www.mandrivalinux.cz/jak-zvladnout-hlaseni-chyb-do-bugzilly

Pokud se to týká KDE aplikací a samotného vývoje prostředí KDE4, tak potom hlásit chyby, požadavky sem https://bugs.kde.org

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Nelze psát číslice v programech spuštěných ve Wine
« Odpověď #14 kdy: Leden 15, 2013, 09:24:41 »
Správně by numerická klávesnice (na PC, notebooku nebo externí přes USB připojená k notebooku) měla fungovat takto:
Když je NumLock zapnutý = číslice, kalkulátor
Když je NumLock vypnutý = pohybování kurzorem myši (pokud je tato funkce aktivována v Nastavení systému>Vstupní zařízení>Myš>Navigace pomocí myši>Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numer. klávesnice))
Čili mělo by to fungovat oboje i při aktivované funkci Navigace pomocí myši. Je to logické a tak je to např. ve Windows XP, tam to funguje perfektně.
Bohužel moje chabá angličtina nestačí na to, abych jim tento požadavek napsal. Proto tě moc prosím, mohl bys to udělat za mne?
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB