Autor Téma: Update jádra  (Přečteno 3688 krát)

Jaroslav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Update jádra
« kdy: Prosinec 03, 2012, 09:11:55 »
Dobrý den všem,
jako několikaletý uživatel Mandrivy chci přejít na Mageiu 2 a toto spojit s přechodem na nový HW. Konkrétně na APU AMD Trinity. Vygoogloval jsem si, že pro dobrou podporu tohoto APU (přesněji jeho graf. části) je třeba jádro min. 3.4, lépe 3.6. Jaku linuxový BFU se ptám:
Je možné v distribuci Mageia 2 updatovat jádro? Doporučili by jste mi to? Nebo mám počkat na Mageia 3? Děkuji všem za odpovědi.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 03, 2012, 09:33:58 »
Dá sa. Ja momentálne používam jadro 3.5.2.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Jaroslav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 03, 2012, 17:36:52 »
Můžete mi tedy doporučit postup nebo poskytnout odkaz na osvědčený zveřejněný postup? Budu instalovat na nový disk, je možné si zvolit verzi jádra při instalaci?

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 03, 2012, 18:42:15 »
Pri inštalácii systému sa jadro nevyberá. Inštaluje sa to, ktoré je na médiu. Potom sa dá dodatočne doinštalovať. Alebo z repozitára (Mageia v ofic. rep. má verziu jadra 3.3.8. To sa inštaluje počas aktualizácie po nastavení zdrojov softvéru. Ale sú aj neoficiálne repozitáre (tvoria si ich jednotlivci alebo nejaké malé komunity), kde sa nájdu aj novšie verzie jadra.
Napr. tu: ftp://ftp.linuxcenter.ru/pub/Mageia/MRC/mirror/mageia2/
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 03, 2012, 18:48:33 »
Joj, nedopísal som druhú možnosť. A to je priamo zo stránok www.kernel.org. Ale to je už komplikovanejšie.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Jaroslav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 03, 2012, 19:13:51 »
Perfektní, rychlá odpověď. Předpokládám, že pro desktop 32bit bych si měl zvolit toto:
ftp://ftp.linuxcenter.ru/pub/Mageia/MRC/mirror/mageia2/construct/RPMS/i586/kernel-desktop-3.5.2-1.mrc.mga2-1-1.mrc.mga2.i586.rpm
totiž, i když bude HW 64bitový, potřebuji provozovat nějaké staré programy. Snad v tom nebude žádný zádrhel. Jenom, na Wiki jsem se dočetl, že lichým číslem jsou označovány "nestabilní" verze jádra - Ty, Ivko, ho však provozuješ bez problémů?

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Update jádra
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 03, 2012, 19:24:26 »
nenenene. Jedine, co udelas, je aktualizace pomoci softwaroveho centra. Viz http://wiki.mageia.cz/mcc . Nove jadro se doinstaluje samo. Ale precti si ty clanky, na ktere se z wiki odvolava!!!
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Update jádra
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 03, 2012, 19:31:52 »
Pokud potrebujes nainstalovat jadro, ktere neni v repozitarich, tak UPLNE stejne, jako mas ted, jen novejsi verzi. Mas-li 64bit jadro a programy, NEMUZES instalovat 32bitove jadro.

Mrkni co ti pise:
Kód: [Vybrat]
uname -aA podle toho si vyber jadro:

Napr:
uname -a
Linux Lacerta 3.3.8-desktop-2.mga2 #1 SMP Mon Jul 30 21:35:06 UTC 2012 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux


instalujes:
kernel-desktop-3.x.x....x86_64.rpm

Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 03, 2012, 20:18:01 »
Ja s radrom problémy nemám. Beží na 4 počítačoch (aj 32 aj 64 bit), systém je stabilný.

Ale ja som myslel (keď vravíš, že si roky používal Mandrivu), že architekture a pridávaniu zdrojov rozumieš. Treba dodržať tieto zásady, ináč si systém totálne rozhodíš. Pozor na to.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Jaroslav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 03, 2012, 21:26:31 »
Dobrý návod. Použiji.
Nepsal jsem, že mám 64-bitový systém. Psal jsem, že budu instalovat 32-bitový systém na 64-bitovém procesoru.
Uživatelem Mandrivy jsem několik let ale nikdy jsem problémy neměl. Vždy jsem přidal požadovaný soft z oficiálních repozitářů, nepotřeboval jsem jiný. Jen jsem si nebyl jistý, jaký je postup v případě změny verze jádra, což je pro mne soft přece jen poněkud specifický.
Za Vaše odpovědi ještě jednou děkuji a doufám, že budou užitečné nejen pro mne.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Update jádra
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 03, 2012, 21:35:21 »
Ak meníš jadro, nemôžeš kliknúť len tak kde sa Ti zachce. Treba si pridať celý repozitár. Najmä kvôli ovládačom. Nevedel som, akú máš architektúru, preto som dal len link. Treba pridať všetko. Ale pozor, nemajú tam všetky ovládače. Predpokladám, že to je repozitár pre úzky kruh. Síce Rusov je veľa...
Mageia 9/64 bit
Plasma5