Autor Téma: Jak vytvořit intalaci-live_usb  (Přečteno 28844 krát)

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Jak vytvořit intalaci-live_usb
« kdy: Září 05, 2012, 18:23:27 »
Zdravím Vás přátelé
a velmi prosím o radu. Chci si vytvořit instalační USB flash-disk, proto jsem prostudoval vše co bylo možno (přiznávám, že ne všemu rozumím a příkazového řádku se vyloženě bojím...), postupoval jsem dle návodu http://wiki.mageia.cz/1:instalace:live_usb, ale bohužel neúspěšně.
Pokoušel jsem se to vytvořit v distribuci Mageia-2 32bit. Nejdříve jsem si stáhl potřebné komponenty, tj. distribuci Mageia-2 ISO a Mandriva-seed. V konzoli po přihlášení jako root jsem nainstaloval hal a spustil službu haldaemon, avšak dál jsem byl v koncích, protože po zadání ./mandriva-seed.sh (jak je v návodu uvedeno) mi to hodilo něco jako: „soubor neexistuje“. Nechápu jak mám nastavit tento soubor „jako spustitelný“. Jelikož jsem přes veškerou snahu téměř počítačový negramot, můžete mi prosím ten jeden krok vysvětlit úplně polopaticky? Jak se dostanu přes něj, dále už je mi to jasné.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #1 kdy: Září 05, 2012, 18:48:40 »
Pouzij UNetBootIN ( http://unetbootin.sourceforge.net/ ), nikoli navod na wiki. Pridej spustitelnost (viz nize) a spust to. Zbytek je celkem jednoduchy.

Nechápu jak mám nastavit tento soubor „jako spustitelný“.
Tady pomuze opet jen odkaz: http://www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady/principy-prace-se-systemem/pristupova-prava

Da se to i v klikacim souborovem manazeru: klikni na soubor pravym mysitkem, vyber posledni volbu. Na nektere karte budou "prava". Zvol to, kde je "spusteni", zatrhni a je to hotovo.
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #2 kdy: Září 05, 2012, 20:13:19 »
Dík za radu, ale zřejmě něco dělám špatně a nevím co. Stáhl jsem si unetbootin, ale zase nic.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #3 kdy: Září 05, 2012, 20:21:32 »
O pravech jsem ti uz psal: Stahnout, pak zmenit prava (v GUI to jde taky!):
Kód: [Vybrat]
chmod +x unetbootin-linux
a pak spustit (poklikat 2x mysi)!
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #4 kdy: Září 06, 2012, 09:53:13 »
Rozumím, nic jednoduššího, přesně tak to v GUI dělám, ale přesto bezúspěšně. Na klasický dvojklik, ani na enter to prostě nereaguje a ten program (ani mandriva-seed, ani unetbootin) nelze spustit, i přesto že ho nejprve v oprávnění nastavím jako spustitelný. Nevím kde může být chyba.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #5 kdy: Září 06, 2012, 11:10:31 »
Jeste tentyz obrazek, ale karta "Opravneni"
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #6 kdy: Září 06, 2012, 13:32:41 »
Zde je:


edit Petos: odebral jsem duplicitni prilohu
« Poslední změna: Září 06, 2012, 13:50:41 od Peťoš »
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #7 kdy: Září 06, 2012, 13:35:16 »
Pardon, omylem se mi přidal 2x stejný ..:)
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #8 kdy: Září 06, 2012, 13:50:08 »
kdyz spustis terminal a napises mount a zmacknes enter. Co to napise? (dej sem vystup vcetne prikazu). Mam podezreni na noexec...

Pripadne zkus to presunout k sobe do home (/home/steve/) ci na plochu a spustit to z tohoto umisteni.
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #9 kdy: Září 06, 2012, 14:05:23 »
Zde je výstup po zadání mount:

[steve@localhost ~]$ su Heslo:  [root@localhost steve]# mount rootfs on / type rootfs (rw) proc on /proc type proc (rw,relatime) sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) devtmpfs on /dev type devtmpfs (rw,nosuid,relatime,size=508720k,nr_inodes=127180,mode=755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime) tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,mode=755) /dev/sda1 on / type ext4 (rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered) tmpfs on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,mode=755) cgroup on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,release_agent=/lib/systemd/systemd-cgroups-agent,name=systemd) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpuset type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuacct,cpu) cgroup on /sys/fs/cgroup/devices type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices) cgroup on /sys/fs/cgroup/freezer type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer) cgroup on /sys/fs/cgroup/net_cls type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls) cgroup on /sys/fs/cgroup/blkio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio) systemd-1 on /proc/sys/fs/binfmt_misc type autofs (rw,relatime,fd=23,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct) systemd-1 on /proc/bus/usb type autofs (rw,relatime,fd=37,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct) debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,relatime) mqueue on /dev/mqueue type mqueue (rw,relatime) hugetlbfs on /dev/hugepages type hugetlbfs (rw,relatime) securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw,relatime) /dev/sda6 on /home type ext4 (rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered) usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw,relatime,devgid=43,devmode=664) /dev/sr0 on /media/sr0 type iso9660 (ro,nosuid,nodev,relatime,iocharset=utf8) /dev/sdc1 on /media/STORE N GO type vfat (rw,nosuid,nodev,relatime,uid=500,gid=500,fmask=0022,dmask=0077,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,showexec,utf8,flush,errors=remount-ro) /dev/sdb1 on /media/HP exter type fuseblk (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other,blksize=4096) gvfs-fuse-daemon on /run/user/steve/gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=500,group_id=500) [root@localhost steve]#

I po přesunutí na plochu se to chová stejně = nelze spustit.
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #10 kdy: Září 06, 2012, 14:09:51 »
Ještě doplním toto: Při těchto pokusech mám v USB zasunutý flash-disk STORE N GO. Nemůže to mít na to vliv?
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #11 kdy: Září 06, 2012, 15:02:29 »
A mas i po presunuti nastaven priznak pro spusteni? Zkus to spustit v terminalu (a zase sem dej vystup i s prikazem, kterym to spoustis). Jeste pridej vystup
Kód: [Vybrat]
ls -lspusteny v tom adresari, ze ktereho to spoustis.
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #12 kdy: Září 06, 2012, 16:36:53 »
Samozřejmě i po přesunutí na plochu mám nastaven příznak pro spuštění. V terminálu to spustit neumím (již předem jsem avizoval, že jsem PC negramot a pracovat v terminálu je pro mne španělská ves - teprve se to začínám učit a 99,9 % příkazů nerozumím: programátor ze mne nikdy nebude). Zde je výstup mých "pokusů":

[steve@localhost ~]$ su Heslo: [root@localhost steve]# /home/steve/plocha/unetbootin-linux start bash: /home/steve/plocha/unetbootin-linux: Adresář nebo soubor neexistuje [root@localhost steve]# /home/steve/plocha/unetbootin start bash: /home/steve/plocha/unetbootin: Adresář nebo soubor neexistuje [root@localhost steve]# /home/steve/plocha/unetbootin-linux run bash: /home/steve/plocha/unetbootin-linux: Adresář nebo soubor neexistuje [root@localhost steve]# unetbootin-linux start bash: unetbootin-linux: příkaz nenalezen [root@localhost steve]# unetbootin start bash: unetbootin: příkaz nenalezen [root@localhost steve]#             

Prosím o radu jak konkrétně mám ten příkaz napsat. Ještě jeden dotaz: pomohl by reinstall distribuce Mageia-2 ? (To už umím).
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #13 kdy: Září 06, 2012, 19:09:19 »
prikaz je
Kód: [Vybrat]
./unetbootin-linux-581Nenapsal jsi cele jmeno souboru.
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Steve

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 94
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Jak vytvořit intalaci-live_usb
« Odpověď #14 kdy: Září 06, 2012, 19:33:56 »
Chápu, nicméně teď výstup vypadá takto:

[steve@localhost ~]$ su
Heslo:
[root@localhost steve]# ./unetbootin-linux-581
bash: ./unetbootin-linux-581: Adresář nebo soubor neexistuje
[root@localhost steve]#

 :'(

Co dělám špatně?
OS: MAGEIA-4 / 32 bit, KDE4
HW: NTB ASUS EEE PC 1002 HA, CPU Intel-Atom 1,6 GHz, RAM 1 GB