Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - paur

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Ostatní hardware / Re:Mageia, příp. jiné distro, na tabletu
« kdy: Říjen 02, 2015, 20:22:42 »
Všechno je to strašně kostrbaté... UEFI a Secure Boot dělají problematickým už jenom boot z USB. A nastavení dualbootu je ještě větší pakárna. Zatím jsem skoro nepokročil, jediným "úspěchem" je boot live USB Ubuntu...

2
Ostatní hardware / Mageia, příp. jiné distro, na tabletu
« kdy: Září 15, 2015, 17:48:38 »
Koupil jsem si tablet, vlastně konvertibilní notebook, Asus Transformer Book T200TA. Má architekturu x86 a úložiště 64 GB, počítám s instalací nějaké linuxové distribuce do dualbootu s předinstalovanými Windows. Nejraději bych samozřejmě použil Mageiu, na kterou jsem zvyklý, ale zajímají mě zkušenosti i s jinými distribucemi - hlavně co se týká funkčnosti HW, klidně i na jiném "železe". Má někdo konkrétní poznatky z této oblasti?

3
Disky, řadiče, CD a DVD / Re:HDD neprestajne pracuje
« kdy: Únor 15, 2015, 16:56:24 »
Hádal bych to na nějaké indexování obsahu disku - Nepomuk nebo něco podobného, které za klidu prochází disk a aktualizuje databázi indexování. Hlavně po nové instalaci systému nebo při velkých změnách na disku to pak dělá docela často a dlouho. V "Monitoru systému" jdou zobrazit i sloupce "IO čtení" a "IO zápis", tam by to mohlo být vidět.

4
Ostatní / Re:Pozvání na sraz - Brno, 2014
« kdy: Listopad 08, 2014, 20:15:27 »
Je to lákavé... Tak uvidím, jak bude vyhovovat termín...

5
Ostatní hardware / Re:NB bez OS vhodný pro Mageiu
« kdy: Duben 14, 2014, 18:35:15 »
Pokud se uvažovaný notebook dodává i s Linuxem , je to docela dobré vodítko, že na něm bude fungovat, i když nainstaluješ jinou distribuci.
Nebývají problémy s hlavními komponentami (procesor, řadiče, disky, grafiky atd.) - tedy pokud se nejdné o nějaké exotické záležitosti. Někdy dá práci rozběhat wifi moduly, případně jiné integrované periferie. Bohužel výrobci i do stejného typu notebooku dost často montují tato zařízení od různých dodavatelů.
Já jsem se ovšem zaseknul na notebooku HP ProBook 470 už na bootování a instalaci - výrobci zavádějí funkce jako UEFI a Secure Boot, což není právě Linux-friendly. Mageia má zatím jenom experimentální podporu...

6
Spíš jenom všeobecně: Pokud budeš mít štěstí, bude karta fungovat hned po připojení. Podívej se, jestli v adresáři /dev existuje zařízení  dvb/adapter0/... nebo něco podobného. Tato situace ale s největší pravděpodobností nenastane.
Celkem jednoduše řešitelná by byla situace, kdy karta má podporu v jádře, ale ještě vyžaduje soubor s firmware. Doporučuji hledat v logu sekci, kde se karta identifikuje, případně hlásí nějaké požadavky na firmware.
Nejnepříznivější je případ, kdy je potřeba kompilovat ovladače, to už je vyšší dívčí.

Vše je komplikované ještě tím, že karty se stejného typu běžně používají různá "střeva", takže třeba jedna verze funguje bezproblémově, jiná je neprůstřelná.

Doporučuji tedy zjistit přesnou verzi čipu (z logu) a dál se pokusit vygooglit konkrétní postup.

Pokud se podaří zprovoznit ovladač karty, potom ji lze používat v různých aplikacích - funguje jako běžné DVB zařízení. Já používám Kaffeine. Některá funkčnost bývá ovšem omezená (třeba nefunguje FM rádio, teletext, dálkové ovládání atd.)

7
Síť a Internet / Re:Youtube, Stream atd- nejde zvuk
« kdy: Prosinec 08, 2013, 16:47:23 »
Zkus spustit nějaké to video, u kterého nejde zvuk, a zároveň "Ovládání hlasitosti Pulse Audio" (příp. Kmix) - jinak se možnosti nastavení hlasitosti nezobrazí.

Ještě bych doporučil vyzkoušet widget Veromix, kde je k dispozici přímo posuvník pro Flash Player.

8
Tiskárny a skenery / Re:tiskárna samsung
« kdy: Říjen 27, 2013, 17:00:37 »
Potvrzuji, journalctl -f funguje a já děkuji za tip.

Abych se vrátil k obsahu vlákna - konkrétně pomoct nemůžu, ale kdysi jsem instaloval jinou tiskárnu stejné značky. Možná by pomohla instalace driveru splix - viz blogpost zde: http://pavel-linux.blogspot.cz/2010/09/multifunkcni-zarizeni-samsung-scx-4300.html

9
Tiskárny a skenery / Re:tiskárna samsung
« kdy: Říjen 26, 2013, 22:12:05 »
Logování do /var/log/messages už Mageia nějaký pátek nepoužívá. Ekvivalent tohoto logu jsem bohužel nenašel, používám tedy dmesg (ale ten vypisuje jednorázově a ne v reálném čase).

10
Ostatní / Zajímavost - linux jako budoucnost herních platforem...
« kdy: Říjen 15, 2013, 18:32:30 »
Nikdy jsem si nemyslel, že linux bude konkurovat Windowsům na herním kolbišti. Ale asi je to možné! Viz:
http://www.zive.cz/bleskovky/steamos-valve-predstavilo-vlastni-operacni-system-postaveny-na-linuxu/sc-4-a-170664/default.aspx
http://extrahardware.cnews.cz/jaky-hardware-maji-steam-machines-od-valve-budou-drazsi-nez-konzole
http://www.eurogamer.cz/articles/2013-09-23-valve-prav-oznamili-operani-system-steamos

Vypadá to zajímavě a snad i perspektivně, i když kdo ví, jakým směrem se vše bude ubírat v budoucnosti. Na Steam jsem se ze zvědavosti díval a počet her pro linux je tam ohromný... Pokud by šly na SteamOS instalovat i "běžné" aplikace typu kancelářského balíku nebo internetového prohlížeče (a nevím, z jakých důvodů by to jít nemělo), bude to docela zajímavá alternativa.

11
Bezpečnost a síťové servery / Re:dhcpd nestrartuje
« kdy: Říjen 12, 2013, 23:00:21 »
Co takhle zkusit jiného DHCP klienta? Třeba dhclient? Dá se to naklikat v Ovladacím centru...

12
Grafická prostředí / Re:Dvě linuxové distra na PC
« kdy: Srpen 18, 2013, 20:35:05 »
Naprosto bezproblémové - a podle mě i nejjednodušší - je zkoušet distribuce ve virtuálním PC. Já používám Virtualbox, existuje pro linux i windows. Jedinou nevýhodou je, že tímto způsobem nelze ověřit HW kompatibilita, protože HW je emulovaný. I z hlediska bezpečnosti je tento princip výborný - nepracuješ s oddíly, neexistuje nevyužité místo na disku, nemusíš modifikovat zavaděč atd. - vše je jenom soubor...

LiveCD je velice pomalé, když už tak je lepší použít USB flash.

13
Mobilní telefony / Re:Připojení telefonu přes MTP
« kdy: Červenec 30, 2013, 22:15:22 »
Zavádějící informace! Např. Android 4.1.2.na Lenovo a1000 se připojuje jako Mass Storage. Archos 101 G9 (veškeré verze včetně např. 4.0) se připojoval jako MTP. Záleží na tom, jak je Android  nakonfigurován od výrobce, někdy lze typ připojení zvolit. Mass Storage má tu nevýhodu, že při připojení k PC je pro Android příslušný oddíl nepřístupný se všemi důsledky (nefunkční aplikace, nepřístupná data). Údajně proto někteří výrobci používají MTP...

14
Kancelářské aplikace / Re:Okular zobrazuje ale netiskne
« kdy: Červenec 03, 2013, 14:00:17 »
Nejsem si jistý, jestli Okular umí korektně pracovat s pokročilými možnostmi formátu pdf (formuláře, certifikáty atd.). Vyzkoušej Adobe Reader (funguje dobře - ověřeno např. při elektronickém podání formulářů při sčítání obyvatel). Pdf vymyslelo Adobe a předpokládám, že jejich proprietární aplikace ho "umí" nejlíp.

Ještě bys mohl prolézt nastavení Okularu, jestli tam nejsou nějaké volby týkající se tisku...

15
Mobilní telefony / Re:Připojení telefonu přes MTP
« kdy: Červen 29, 2013, 10:27:07 »
Dřív jsem měl tablet, který pro připojení také používal MTP. Nikdy se mi to pořádně nepodařilo rozchodit. Občas se mi podařilo připojit přístroj příkazem mtpfs (ze stejnojmenného balíčku), což by bylo ideální řešení. Někdy fungoval program gnomad2. Různě jsem si hrál s příkazy mtp-detect a mtp-connect. Detekce fungovala, spojení už většinou ne. Na úrovni HW ale spojení fungovalo, tablet byl podle dmesg detekovaný správně.

Už je to docela dávno, takže detaily si nepamatuju. Nicméně jsem dospěl k tomu, že připojení kabelem jsem nepoužíval. Pro přenos meších objemů dat jsem používal připojení přes wifi a ftp-server, při přenosu velkých souborů jsem prostě přendával microSD kartu (u tabletu byla dobře přístupná, u telefonu to může být trochu problém). Krátká zmínka o mých pokusech - viz http://pavel-linux.blogspot.cz/2011/12/archos-101-g9-hardware.html (na konci článku).

Stran: [1] 2 3 ... 6