Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - alda81

Stran: [1] 2 3 ... 32
1
Software - ostatní / Re:Failed to load steamui.so
« kdy: Březen 22, 2022, 18:30:02 »
balíček libdbus-glib1_2 je v 32bitových zdrojích, takže platí to, co jsem tady psal před 2 lety:

pokud chceš používat Steam, tak si musíš ke stávajícím 64 bitovým zdrojům povolit ještě i 32 bitové zdroje,

2
Kancelářské aplikace / Re:jak mám instalovat LibreOffice?
« kdy: Září 24, 2020, 21:13:03 »
přepínání klávesnice je otázkou grafického prostředí, v prostředí Xfce, které používám k tomu slouží aplikace "Klávesnice", kde si můžeš přidat další jazyky či dvojhmat nebo trojhmat pro přepnutí klávesnice - v příloze přikládám screenshot

jiné prostředí to mají jinak, ale ty už v současné době moc neznám

3
Kancelářské aplikace / Re:jak mám instalovat LibreOffice?
« kdy: Září 10, 2020, 07:47:45 »
ahoj, jak se píše tady https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=7&t=12995 tak zřejmě zrovna když jsi updatoval, tak docházelo k updatu tvého nastaveného zrcadla s balíčky softwaru, pokud používáš klasickou instalaci přes MCC, tak by mělo stačit v příkazovém řádku pod rootem napsat:
Kód: [Vybrat]
urpmi --clean

4
Díky
Je tedy potom analogicky možné i na 32bit stroj nainstalovat wine64 a budou v něm fungovat 64bit aplikace?

Kód: [Vybrat]
A few things to note:

32 bit Wine runs on both 32-bit and 64-bit Linux/Unix installations. 16-bit and 32-bit Windows applications will run on it.
64-bit Wine runs only on 64 bit installations, and so far has only been extensively tested on Linux. It requires the
bylo to zde již napsáno, i když jen po amerikánsky, není to možné

5
https://wiki.winehq.org/FAQ pokud se podíváš sem, tak se dozvíš, že to není podpora pro 32bit aplikace do 64bitového systému, ale že se jedná o samostatný program emulující 32bitové windows, proto ten balíček nemůže být v 64bitovém zdroji jak píšeš
Kód: [Vybrat]
2.7 Is there a 64 bit Wine?
Yes. 64 bit Wine has been available on Linux since 1.2. WineHQ binary packages are available for 64 bit, and most major distros package it for users. Normally, installation should be as simple as installing the Wine package for your distribution through your package manager. Check the Download page. If you are building Wine from source, see Building Wine for instructions on how to build 32 bit Wine on a 64 bit system and instructions on how to build 64 bit Wine in a shared WoW64 setup.

A few things to note:

32 bit Wine runs on both 32-bit and 64-bit Linux/Unix installations. 16-bit and 32-bit Windows applications will run on it.
64-bit Wine runs only on 64 bit installations, and so far has only been extensively tested on Linux. It requires the installation of 32 bit libraries in order to run 32 bit Windows applications. Both 32-bit and 64-bit Windows applications (should) work with it; however, there are still many bugs.
Current Wine includes support for 64 bit Wine on Mac OS X; however, this has not been tested very much, and some applications may never work due to an ABI incompatibility between Win64 and OS X.
podívej se do windows, jaký tam je kvůli zpětné kompatibilitě bordel při instalaci 32bitových aplikací do 64bitových windows, kdy knihovny se u 32bitových aplikací cpou do sysWOW64 a u 64bitových aplikací se cpou do system32

všechno máš v popisech:
wine
Kód: [Vybrat]
Wine is a program which allows running Microsoft Windows programs (including DOS, Windows 3.x and Win32 executables) on Unix. It consists of a program loader which loads and executes a Microsoft Windows binary, and a library (called Winelib) that implements Windows API calls using their Unix or X11 equivalents.  The library may also be used for porting Win32 code into native Unix executables.
wine32
Kód: [Vybrat]
Wine is a program which allows running Microsoft Windows programs (including DOS, Windows 3.x and Win32 executables) on Unix.

This package contains the files needed to support 32-bit Windows programs.

wine64
Kód: [Vybrat]
Wine is a program which allows running Microsoft Windows programs (including DOS, Windows 3.x and Win32 executables) on Unix. It consists of a program loader which loads and executes a Microsoft Windows binary, and a library (called Winelib) that implements Windows API calls using their Unix or X11 equivalents.  The library may also be used for porting Win32 code into native Unix executables.

This package contains the Win64 version of Wine. You need the wine32 package from the 32-bit repository to be able to run 32-bit applications.
pokud instaluješ 32bitové wine, tak to máš instalovat přes balíček wine, který si dotahá potřebné závislosti
pokud instaluješ 64bitové wine, tak to máš instalovat přes balíček wine64, který si taky dotahá potřebné závislosti

6
ahoj, Joelp správně předpokládal, že nemáš povolené 32bitové zdroje, které jsou nutné pro wine, musíš si je dodatečně povolit, aby byl jejich seznam takový:
Kód: [Vybrat]
[alda@T440p ~]$ urpmq --list-media active
Core Release (distrib1)
Core Updates (distrib3)
Nonfree Release (distrib11)
Nonfree Updates (distrib13)
Tainted Release (distrib21)
Tainted Updates (distrib23)
Core 32bit Release (distrib31)
Core 32bit Updates (distrib32)
Nonfree 32bit Release (distrib36)
Nonfree 32bit Updates (distrib37)
Tainted 32bit Release (distrib41)
Tainted 32bit Updates (distrib42)
osobně mám povolené ještě Tainted zdroje, to ale záleží na vkusu každého soudruha, wine nepoužívám, ale při pokusu jej doinstalovat na aktualizovaný stroj se neobjevily žádné problémy s kolizí jednotlivých balíčků

32bitové zdroje musíš povolit na 64bitovém systému pokud chceš používat aplikace, které jsou částečně závislé na 32bitovým balíčcích - to je wine32, PlayOnLinux (=upravený wine) nebo Steam, viz. https://wiki.mageia.org/en/Mageia_7_Release_Notes#The_Mageia_online_repositories

7
Grafické a televizní karty / Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« kdy: Březen 23, 2020, 16:34:28 »
to že máš v minipc poslední verzi biosu jsi ověřil?

můžeš ještě zkusit přenastavit obnovovací frekvenci z automatické na 60 Hz, ta volba by tam snad měla být - to by mohl být taky možný problém, před pár lety jsem s něčím podobným zápasil a bylo to v automatické volbě frekvence, ale je to jen pokus (nevím jestli jsi to už nezkoušel)

abys případně vyloučil chybu daného prostředí, můžeš zkusit live DVD třeba s Xfce? https://mageia.cz/stahnout-mageia/

8
Software - ostatní / Re:Failed to load steamui.so
« kdy: Březen 19, 2020, 20:26:26 »
pokud chceš používat Steam, tak si musíš ke stávajícím 64 bitovým zdrojům povolit ještě i 32 bitové zdroje,

tzn. odeber stávající balíček se Steamem, povol 32 bitové zdroje a pak jej znovu nainstaluj, mělo by to pak začít fungovat

9
Bezpečnost a síťové servery / Re:Chyba Kdewallet
« kdy: Únor 23, 2020, 11:37:56 »
KDE nepoužívám, takže střílím od boku, zkus se inspirovat posledním příspěvkem v tomto vlákně k Arch Linuxu https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1876589#p1876589

11
zajímavé  :)
já používám skoro výhradně dvoupanelový souborový manažer Double Commander, takže Thunar v Xfce je pro mě trošku španělská vesnice

12
osobně jsem neupdatoval, dělal jsem čistou instalaci, podobné problémy by ale mohly být způsobené špatně zesynchronizovaným zrcadlem s balíčky, které máš momentálně přidané, odeber všechny stávající přidané zdroje (MCC >> Správa software >> Nastavit zdroje software po instalaci a aktualizaci) a pak zkus přidat specifické zrcadlo zdroje, momentálně mám nastavené německé DE >> http://ftp-stud.hs-esslingen.de a funguje zatím dobře ( MCC >> Správa software >> Nastavit zdroje software po instalaci a aktualizaci >> Soubor >> Přidat specifické zrcadlo zdroje )

13
s Nemem nemůžu sloužit, pro Thunar to najdeš v ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/thunar.xml, hledej položku last-separator-position, defaultní hodnota tam je u mě 166,

naklikat si to můžeš i přes Správce nastavení Xfce >> Editor nastavení

14
Tiskárny a skenery / Re:HP OfficeJet 6950 nejde připojit
« kdy: Prosinec 23, 2019, 11:23:18 »
přepínání zdrojů z curl na wget apod není již dle mých zkušeností třeba od verze M5/6

tu IP adresu tiskárny jsi zkoušel zadávat? přinejhorším bych se mohl zkusit připojit na dálku, ale nezaručuju, že bych to rozjel - kdyžtak mi napiš SZ :)

15
Tiskárny a skenery / Re:HP OfficeJet 6950 nejde připojit
« kdy: Prosinec 22, 2019, 11:20:13 »
Tiskárna má 100 procentní podporu v linuxu, pokusím se to popsat do několika bodů, tiskárnu nemám, takže budeš muset trochu improvizovat, nemůžu tam popsat vše, něco co se objeví jen tobě.

Pakliže nebudeš vědět jak daný bod udělat, napiš, jinak jej nezačínej vůbec dělat ani jej nepřeskakuj!

1. Ujisti se, že máš povolené zdroje Core Release, Core Updates, Nonfree Release, Nonfree Updates, Tainted Release a Tainted Updates. Protože nebudeš instalovat Steam, u kterého je nutnost povolit i 32bitové zdroje u 64bitového systému, ale hplip, tak by měli stačit jen 6 výše uvedených v seznamu. (nápověda MCC >> Správa softwaru >> Nastavit zdroje software pro instalaci a aktualizaci)

pozn.
připojení přes "telefonní kabel" slouží pouze pro funkci faxu, pokud fax nepoužíváš, nemusí to být vůbec zapojeno, dle informací uvedených třeba zde https://www.tsbohemia.cz/hp-officejet-6950-p4c78a-_d258342.html?utm_source=google&utm_medium=srovnavac&gclid=Cj0KCQiAxfzvBRCZARIsAGA7YMzdtWNibShXBWPh74kRi8IuNRa8spd4NwkiNBT1XRGdtqXMGOBVtp8aAiqMEALw_wcB by měla být tiskárna připojená přes wifi ke tvému routeru >> v následujících bodech se provádí instalace programů pro tiskárnu a její detekce (předpokládám, že bude tiskárna na síti detekována automaticky, pokud ne, musela by se možná muset zadat ip adresa - lze zjistit z windows, kde to funguje, případně přes aplikaci pro Android pro sken sítě Fing, NetX nebo přes Nmap v linuxu - nechci do toho zabředávat, musel by jsi mi pro nmap sdělit, jakou IP adresu ve vnitřní síti má tvůj PC, abych ti mohl pomoci s příkazem pro daný rozsah, proto jsem uvedl dvě předchozí varianty)

2. MCC (Mageia Control Center = Ovládací centrum Mageia) >> Hardware >> Nastavit tiskárny, řízení tiskových úloh - pokud jsi to ještě nespouštěl, tak budeš vyzván k instalaci dvou balíčků (task-printing-server a task-printing-hp) a následně kvůli závislostem i dalším ... vše potvrď

3. v nově otevřeném okně zvol Přidat, pak zvol Síťová tiskárna >> Najít síťovou tiskárnu a tlačítko Hledat, pokud je tiskárna v síti a je zapnutá, měla by se objevit v seznamu, následně by jsi měl u ní zvolit ovladače, to musíš zvolit dle tvé tiskárny, to není nic složitého - pokud by se tiskárna neobjevila, bylo by třeba zadat její IP adresu (viz. poznámka), ale myslím, že to nebude nutné, tady je odkaz na video v čase 23:24, kde někdo přidává síťovou tiskárnu do M6, k průběhu jak to bude vypadat, by ti to mohlo pomoci https://youtu.be/T80kKWDsgxQ?t=1404

pozn. č. 2
skener přidáš přes bod 2, jen místo Nastavit tiskárny, řízení tiskových úloh zvolíš Nastavit skener

Stran: [1] 2 3 ... 32