Mageia Forum
Hardware => Grafické a televizní karty => Téma založeno: Pavel Vybíral Února 04, 2014, 18:36:36
-
Zdravím!
Přešel jsem na Mageia 4 (původně jsem měl v notebooku Mageiu 3) způsobem čisté instalace. Jednou z mých nejzákladnějších potřeb je schopnost rozběhat druhou grafickou kartu nVidia GeForce GT635M (normálně běží notebook na Intel HD 4000).
Nainstaloval jsem si Bumblebee a primus z ruských repozitářů (viz. http://forum.mageia.cz/index.php?topic=464.0)...Vím, že jsou pro Mageiu 3, ale přesto to nainstalovat jde.
Když se pokusím spustit např. firefox příkazem optirun -vv firefox, dostanu výpis:
[ 1594.336974] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 1594.337354] [INFO]Configured driver: nvidia
[ 1594.337529] [DEBUG]optirun version 3.1 starting...
[ 1594.337545] [DEBUG]Active configuration:
[ 1594.337550] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 1594.337554] [DEBUG] X display: :8
[ 1594.337558] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/nvidia-current:/usr/lib64/nvidia-current
[ 1594.337563] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
[ 1594.337567] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
[ 1594.337571] [DEBUG] VGL Compression: proxy
[ 1594.337591] [DEBUG]Using auto-detected bridge virtualgl
[ 1594.570802] [INFO]Response: No - error: Could not load GPU driver
[ 1594.570817] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver
[ 1594.570820] [DEBUG]Socket closed.
[ 1594.570834] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[ 1594.570838] [DEBUG]Killing all remaining processes.
Pokoušel jsem se v souboru /etc/bumblebee/bumblebee.conf změnit řádek Driver=nvidia na Driver=nvidia-current, ale nepomohlo to...
Doplním, že ovladač pro grafickou kartu nVidia (balíček "dkms-nvidia-current") mám nainstalován.
Nemáte někdo tušení, jak by se ta nVidia dala zprovoznit? Předem děkuji za rady.
EDIT:[Vyřešeno]
-
Jen ještě doplním, že byly v ruských repozitářích změněny závislosti pro balíček "primus", při čemž se místo balíčku "lib64primus0" (při jehož instalaci nastane chyba) musí nainstalovat balíček "lib64primusgl0".
-
No...Stydím se za sebe a za svou nepozornost. :(
I když to není uvedeno na oficiálních stránkách, již existují ruské repozitáře pro Mageia 4 (http://packages.mageialinux.ru/mageia4/), které v sobě obsahují i bumblebee a primus.
Stačí tedy nainstalovat balíčky:
- bumblebee
- libvirtualgl
- lib64virtualgl
- primus
- lib64primusgl0
...a příkazy optirun i primusrun fungují bez jakýchkoliv úprav souborů naprosto bez problému.
Jen tedy doplním, že pro přidání ruských repozitářů zadejte jako root následující příkaz:
Pro 32-bitovou verzi:
urpmi.addmedia --wget --distrib MageiaLinux.ru-i586- http://packages.mageialinux.ru/mageia4/i586/
Pro 64-bitovou verzi:
urpmi.addmedia --wget --distrib MageiaLinux.ru-x86_64- http://packages.mageialinux.ru/mageia4/x86_64/
Snad se na mě nebudou zlobit, že zde umisťuji jejich zdroje pro Mageiu 4 předčasně.
Ještě jednou se mnohokrát omlouvám za svůj zbytečný dotaz. :-\
EDIT:[Vyřešeno]
-
Právě jsem aktualizoval z MGA3 na MGA4. Také mám:
[yullaw@localhost ~]$ optirun -vv firefox
[ 453.056780] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 453.057181] [INFO]Configured driver: nvidia
[ 453.057346] [DEBUG]optirun version 3.1 starting...
[ 453.057352] [DEBUG]Active configuration:
[ 453.057354] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 453.057356] [DEBUG] X display: :8
[ 453.057357] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/nvidia-current:/usr/lib64/nvidia-current
[ 453.057359] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
[ 453.057361] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
[ 453.057363] [DEBUG] VGL Compression: proxy
[ 453.057372] [DEBUG]Using auto-detected bridge virtualgl
[ 454.639207] [INFO]Response: Yes. X is active.
[ 454.639223] [INFO]Running application using virtualgl.
[ 454.639331] [DEBUG]Process vglrun started, PID 10710.
(process:10710): GLib-CRITICAL **: g_slice_set_config: assertion 'sys_page_size == 0' failed
[ 454.751264] [DEBUG]SIGCHILD received, but wait failed with No child processes
[ 454.751299] [DEBUG]Socket closed.
[ 454.751321] [DEBUG]Killing all remaining processes.
[yullaw@localhost ~]$
ale také díky tomu, že zůstal starý balíček:
[root@localhost yullaw]# rpm -qa |grep bumblebee
bumblebee-3.1-0.1.mga3.mrc
ale firefox jede...
po updatu bumblebee:
[yullaw@localhost ~]$ optirun -vv firefox
[ 162.131875] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 162.132072] [INFO]Configured driver: nvidia
[ 162.132157] [DEBUG]optirun version 3.1 starting...
[ 162.132163] [DEBUG]Active configuration:
[ 162.132166] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 162.132169] [DEBUG] X display: :8
[ 162.132171] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/nvidia-current:/usr/lib64/nvidia-current
[ 162.132173] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
[ 162.132175] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
[ 162.132178] [DEBUG] VGL Compression: proxy
[ 162.132213] [DEBUG]Using auto-detected bridge virtualgl
[ 170.397152] [INFO]Response: Yes. X is active.
[ 170.397166] [INFO]Running application using virtualgl.
[ 170.397269] [DEBUG]Process vglrun started, PID 6402.
(process:6402): GLib-CRITICAL **: g_slice_set_config: assertion 'sys_page_size == 0' failed
[ 170.824753] [DEBUG]SIGCHILD received, but wait failed with No child processes
[ 170.824822] [DEBUG]Socket closed.
[ 170.824855] [DEBUG]Killing all remaining processes.
takže stejný jako původně :)
[root@localhost yullaw]# rpm -qa |grep bumblebee
bumblebee-3.1-0.1.mga4.mrc
-
Ano, já jsem si však z určitých důvodů nemohl dovolit pouze aktualizovat. Víceméně postup, který jsem popsal výše funguje na čistou instalaci Mageia 4.
Jen ještě poprosím, zda-li by někdo toto téma neoznačil za vyřešené.
Děkuji. :)
-
...
Jen ještě poprosím, zda-li by někdo toto téma neoznačil za vyřešené.
Děkuji. :)
Téma označeno za vyřešené...
-
Tak to vypadá, že tohle tohle téma ještě otevřu, jelikož jsem se po dalším restartování počítače dostal tam, kde jsem byl...Začala se vyskytovat stejná chyba, kterou jsem popsal na začátku tématu. Má minulá práce na počítači spočívala v projíždění webu a ve vyzkoušení programu "glxspheres" pod inteláckou grafikou a následně po nVidií pomocí optirun a primusrun. Opravdu z toho nejsem vůbec chytrý...Nevíte, co s tím, prosím?
-
No, dnes jsem nahodil komp (byl jen uspán) a po tvé zprávě jsem provedl test. Včerá jsem neregistroval nějaký problém ani po restartu. Nicméně:
[yullaw@localhost ~]$ optirun glxgears
[ 4183.281858] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: [XORG] (EE) Server terminated successfully (0). Closing log file.
[ 4183.281891] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[yullaw@localhost ~]$ primusrun glxgears
primus: fatal: Bumblebee daemon reported: error: [XORG] (EE) Server terminated successfully (0). Closing log file.
[yullaw@localhost ~]$ su
Heslo:
[root@localhost yullaw]# systemctl status bumblebeed.service -l
bumblebeed.service - Bumblebee C Daemon
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/bumblebeed.service; enabled)
Active: active (running) since Út 2014-02-04 22:11:41 CET; 18h ago
Main PID: 2637 (bumblebeed)
CGroup: /system.slice/bumblebeed.service
└─2637 /usr/sbin/bumblebeed
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202055] [ERROR][XORG] (EE) NVIDIA(0): Failing initialization of X screen 0
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202060] [ERROR][XORG] (EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration.
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202063] [ERROR][XORG] (EE)
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202067] [ERROR][XORG] (EE) no screens found(EE)
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202070] [ERROR][XORG] (EE)
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202073] [ERROR][XORG] (EE) Please also check the log file at "/var/log/Xorg.8.log" for additional information.
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202077] [ERROR][XORG] (EE)
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202080] [ERROR][XORG] (EE) Server terminated with error (1). Closing log file.
úno 05 16:24:47 localhost.localdomain bumblebeed[2637]: [ 4222.202082] [ERROR]X did not start properly
úno 05 16:27:10 localhost.localdomain systemd[1]: Started Bumblebee C Daemon.
[root@localhost yullaw]#
poté jsem udělal reset, najednout:
[root@localhost yullaw]# systemctl status bumblebeed.service -l
bumblebeed.service - Bumblebee C Daemon
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/bumblebeed.service; enabled)
Active: active (running) since St 2014-02-05 16:41:41 CET; 1min 40s ago
Main PID: 1165 (bumblebeed)
CGroup: /system.slice/bumblebeed.service
└─1165 /usr/sbin/bumblebeed
úno 05 16:41:41 localhost.localdomain systemd[1]: Started Bumblebee C Daemon.
úno 05 16:41:41 localhost.localdomain bumblebeed[1165]: [ 60.353754] [INFO]/usr/sbin/bumblebeed 3.1 started
[root@localhost yullaw]# optirun glxgears
6143 frames in 5.0 seconds = 1228.507 FPS
5670 frames in 5.0 seconds = 1133.898 FPS
5689 frames in 5.0 seconds = 1137.731 FPS
5627 frames in 5.0 seconds = 1125.349 FPS
5653 frames in 5.0 seconds = 1130.562 FPS
^C[ 241.913702] [WARN]Received Interrupt signal.
[root@localhost yullaw]#
Můžeš vyzkoušet pod rootem:
# systemctl stop bumblebeed.service
# systemctl start bumblebeed.service
pak bys jsi měl dosáhnout:
[root@localhost yullaw]# systemctl status bumblebeed.service -l
bumblebeed.service - Bumblebee C Daemon
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/bumblebeed.service; enabled)
Active: active (running) since St 2014-02-05 16:48:42 CET; 3s ago
Main PID: 5782 (bumblebeed)
CGroup: /system.slice/bumblebeed.service
└─5782 /usr/sbin/bumblebeed
úno 05 16:48:42 localhost.localdomain systemd[1]: Starting Bumblebee C Daemon...
úno 05 16:48:42 localhost.localdomain systemd[1]: Started Bumblebee C Daemon.
úno 05 16:48:42 localhost.localdomain bumblebeed[5782]: [ 435.790644] [INFO]/usr/sbin/bumblebeed 3.1 started
[root@localhost yullaw]#
kernel:
[root@localhost yullaw]# uname -r
3.12.8-desktop-2.mga4
[root@localhost yullaw]#
-
Ahoj.
My dva jsme měli (já stále mám) rozdílný problém. Mně se bumblebee démon spustí bez sebemenšího problému, ale asi tam bude (dle chyby) nějaký problém s ovladačem...Chtěl bych se tě zeptat, Yullawe, jaký (popř. jakou verzi) ovladač pro nVidii používáš?
Předem děkuji. :)
-
[yullaw@localhost ~]$ rpm -qa |grep nvidia
nvidia-current-kernel-desktop-latest-325.15-6.mga4.nonfree
nvidia304-kernel-3.12.8-desktop-2.mga4-304.119-2.mga4.nonfree
nvidia-current-doc-html-325.15-1.mga4.nonfree
nvidia-current-kernel-3.12.8-desktop-2.mga4-325.15-6.mga4.nonfree
x11-driver-video-nvidia304-304.119-1.mga4.nonfree
nvidia304-kernel-desktop-latest-304.119-2.mga4.nonfree
dkms-nvidia-current-325.15-1.mga4.nonfree
nvidia304-doc-html-304.119-1.mga4.nonfree
x11-driver-video-nvidia-current-325.15-1.mga4.nonfree
[yullaw@localhost ~]$
-
Hm...Čímž má teorie upadá. :D
Instalací stejných balíčků, jako máš ty, nijak neovlivnilo situaci...Vyskytuje se stále stejná chyba.
Jen dodám, že pokud Bumblebee nefunguje (resp. hází výše uvedenou chybu), vrhá má grafická karta trošku teplý vzduch, ale není to žádný extrém (systém však neběží na nVidii, podává výkon, který je typický pro Intel HD 4000).
Takhle to funguje na všech distribucích (dokonce i na Windowsu).
-
je-li myšleno problém s příkazem firefox -vv, testni:
[yullaw@localhost .mozilla]$ optirun strace -ff firefox -vv 2>&1 | grep " = -1 EACCES"
-
Nejde jen o firefox, nefunguje nic. Je to problém pravděpodobně ovladače pro nVidii.
-
(Než napíšu další informace, chtěl bych moc poděkovat Yullawovi, který si na mě našel čas a řešil se mnou můj problém s Bumblebee i přes Skype)
Dnes jsem přeinstaloval svůj systém opět na Mageiu 4 s tím, že nainstaluji Bumblebee správně a hezky od začátku. Postup byl následující:
- Po startu systému jsem šel do MCC, kde jsem vybral Hardware->Nastavit grafický server. Tam jsem naklikal, že má grafická karta je nVidia (konkrétně jsem zvolil 400 series and later). Nechal jsem Mageiu, ať si stáhne nVidiácký ovladač a až bylo vše hotovo, vše jsem zopakoval s tím rozdílem, že jsem tentokrát vybral grafickou kartu Intel 810 and later (tak, jako v Mageii 3)
- Přidal jsem ruské repozitáře pro Mageiu 4 a nainstaloval balíčky bumblebee, libvirtualgl, lib64virtualgl, primus, lib64primusgl0
- Restartoval jsem počítač (musel jsem jej restartovat 2x, jelikož se při prvním restartu ještě 100% neovlivnily všechny změny)
Zkusil jsem opět spustit nějaký program pod nVidií příkazy optirun a primusrun...Výsledkem je stále stejná chyba.
Samotné jádro při pokusu o spuštění nějakého programu přes optirun/primusrun vyhodí chybu (zjištěno přes příkaz dmesg):
[ 2349.088562] NVRM: The NVIDIA GPU 0000:01:00.0 (PCI ID: 10de:0de3)
NVRM: installed in this system is not supported by the 325.15
NVRM: NVIDIA Linux driver release. Please see 'Appendix
NVRM: A - Supported NVIDIA GPU Products' in this release's
NVRM: README, available on the Linux driver download page
NVRM: at www.nvidia.com.
[ 2349.088570] nvidia: probe of 0000:01:00.0 failed with error -1
[ 2349.089003] NVRM: The NVIDIA probe routine failed for 1 device(s).
[ 2349.089008] NVRM: None of the NVIDIA graphics adapters were initialized!
[ 2349.089011] [drm] Module unloaded
Kdesi jsem se dočetl, že je to chyba chybějícího modulu nvidia (už nevím, jak jsem na to přišel, víceméně modul nvidia opravdu na mém systému není)...
[root@localhost pavel]# modprobe nvidia
modprobe: FATAL: Module nvidia not found.
[root@localhost pavel]#
Opravdu už si s tím nevím rady, ale spuštění druhé grafické karty nVidia GeForce GT635M je pro mě velmi důležitým faktorem...Nehledě na to, že bez Bumblebee vrhá můj notebook v klidové činnosti horký vzduch a baterie vydrží asi jen 1,5 hodiny.
Kdyby někdo znal řešení, napište jej prosím.
Předem děkuji.
-
Takže...mám takové dočasné řešení.
Yullaw mi přes Skype psal, že to s největší pravděpodobností bude chyba balíčků bumblebee a primus, které byly jen překompilované z Mageii 3 (možná používá Mageia 4 nějaké jiné umístění pro ovladače nebo pro něco jiného, nevím).
V každém případě jsem využil možnosti mého notebook vypnout v BIOSu dedikovanou grafickou kartu nVidia (ještě před jejím vypnutím jsem odinstaloval bumblebee, primus a ovladače pro nVidii). Po vypnutí nVidie přestal notebook vrhat horký vzduch a vyřešil se problém s krátkou životností baterie...Jakmile vyjdou ruské repozitáře pro Mageiu 4, zkusím opět nainstalovat bumblebee a primus a uvidíme, jak to poběží.
Tímto ještě jednou mnohokrát děkuji Yullawovi. :)
-
...
Když se pokusím spustit např. firefox příkazem optirun -vv firefox, dostanu výpis:
[ 1594.336974] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 1594.337354] [INFO]Configured driver: nvidia
[ 1594.337529] [DEBUG]optirun version 3.1 starting...
[ 1594.337545] [DEBUG]Active configuration:
[ 1594.337550] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 1594.337554] [DEBUG] X display: :8
[ 1594.337558] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/nvidia-current:/usr/lib64/nvidia-current
[ 1594.337563] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
[ 1594.337567] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
[ 1594.337571] [DEBUG] VGL Compression: proxy
[ 1594.337591] [DEBUG]Using auto-detected bridge virtualgl
[ 1594.570802] [INFO]Response: No - error: Could not load GPU driver
[ 1594.570817] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver
[ 1594.570820] [DEBUG]Socket closed.
[ 1594.570834] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[ 1594.570838] [DEBUG]Killing all remaining processes....
Můžeš ověřit? https://fedoraproject.org/wiki/Bumblebee#Troubleshooting
-
Já už opravdu nevím, co si o tom mám myslet...
Popis mého postupu:
- V MCC->Hardware->Nastavit grafický server jsem nejprve vybral grafickou kartu nVidia "400 series and later", nechal stáhnout ovladač a aktivoval jej. Následně jsem dal zpět kartu na "Intel 810 and later".
- Nainstaloval jsem balíčky bumblebee a primus (Se všemi jejich závislostmi-Nic víc, nic míň)
- V BIOSu jsem opět zapnul nVidii
- Při spuštění Mageii mi systém ještě před spuštěním X serveru vyhodil hlášku, která zněla přibližně takto:
Nastavení X serveru koliduje s modulem v Kernelu. Je možné, že spuštění X serveru neproběhne správně. - Dal jsem Enter (OK) a X server se spustil
- Jelikož se počítač tvářil, jako že má 2 obrazovky (i když byla vidět jen 1, tedy monitor od notebooku, jinak řečeno se tak choval a když jsem vjel myší na pravou stranu obrazovky, myš se ztratila), restartoval jsem notebook ještě jednou, při čemž se X server bez problému a bez jakékoliv hlášky spustil, tentokrát jen s jednou obrazovkou.
- Ze zvědavosti jsem zkusil program glxspheres pod nVidií (optirun glxspheres), který se bez problému spustil a chytal přibližně 166 FPS (což je výkon hodný nVidie). Stejně to proběhlo i s příkazem primusrun glxspheres, kde program chytal asi 60 FPS (což je taktéž standartní)
Už z toho opravdu nejsem vůbec chytrý. Změna nastala v tom, že jsem nainstaloval ovladač pro nVidii dříve, než ji vůbec Kernel mohl zaregistrovat a nahrát pro ni modul (jelikož jsem nVidii povolil v BIOSu až po nainstalování ovladače a Bumblebee) a v tom, že se v MCC v nastavení X serveru automaticky nastavil Monitor na "Vlastní" a Rozlišení na "Automaticky". Ale hlavně, dnes jsem aktualizoval kernel-desktop na 3.12.9, což by možná mohl být důvod funkčnosti. Jen tak pro zajímavost, modul nvidia nemám v systému ani teď, když vše funguje bez problému, čímž upadá má teorie o chybějícím modulu.
Ještě uvidíme, jak bude Bumblebee fungovat po několika restartech a několik dalších dnů.
-
...
Ale hlavně, dnes jsem aktualizoval kernel-desktop na 3.12.9, což by možná mohl být důvod funkčnosti. Jen tak pro zajímavost, modul nvidia nemám v systému ani teď, když vše funguje bez problému, čímž upadá má teorie o chybějícím modulu.
Ještě uvidíme, jak bude Bumblebee fungovat po několika restartech a několik dalších dnů.
Hlavní je, že ti pomohl update kernelu :) Vyhledej modul pod rootem:
lsmode |grep nvidiaprotože včerá jsem se trochu hrabal ve VirtualBoxu a kernelech a instalaci a všiml jsem si, že instaluje ne modul nvidia, ale např. nvidia-current, nvidia304 ap.
-
Tento příkaz (mimochodem, má to být lsmod :D ) mi nevrátil vůbec nic. V každém případě...Ráno jsem vypnul notebook a další den jej zase zapnul. Když jsem zkusil příkaz optirun glxspheres, vyhodilo Bumblebee chybu, která zněla přibližně takto:
Cannot access secondary GPU, because secondary X is not active.
Tato chyba se mi projevovala v MGA3, když jsem omylem nainstaloval Bumblebee pro MGA2. Vždy ji vyřešil restart počítače, který Bumblebee nějakým způsobem opravilo (často se PC zapnul i bez této chyby). Víceméně dnes jsem notebook restartoval asi 4x a stejně se chyba neodstranila. Jakmile jsem odinstaloval a znovu nainstaloval Bumblebee a Primus, chyba zmizela. Pokud to takhle půjde dál, budu muset tento krok opakovat při každém spuštění počítače, což se mi skutečně nechce...Uvidíme, co to udělá další den.
-
Novinky?
Já pro tebe mám:
- narazil jsem na wiki návod, jak zprovoznit Bumblebee pod MGA4. Trochu pomůže strýček Google Translate: MLO MageiaLinuxOnline.org/wiki/Installer Bumblebee pour les cartes Optimus (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=cs&prev=/search%3Fq%3Dmlo%2Bmageia%2Brepository%26client%3Dfirefox-a%26hs%3D6iZ%26rls%3Dorg.mozilla:cs:official%26channel%3Dfflb&rurl=translate.google.com.sa&sl=fr&u=http://www.mageialinux-online.org/wiki/installer-bumblebee-pour-les-cartes-optimus&usg=ALkJrhjzP745aZrOJD9Sn7jEt7csyJkYgQ)
- za další, objevují se v MGA4 oficiálních repozitářích balíčky jako jsou:
- Mageia Core Backports Testing:
bumblebee-3.2.1-5.mga4.i586.rpm Support for NVIDIA Optimus laptops on Linux
bumblebee-3.2.1-5.mga4.x86_64.rpm Support for NVIDIA Optimus laptops on Linux
bumblebee-nouveau-3.2.1-5.mga4.i586.rpm Bumblebee configuration files and binaries for nouveau driver
bumblebee-nouveau-3.2.1-5.mga4.x86_64.rpm Bumblebee configuration files and binaries for nouveau driver - Mageia Nonfree Backports Testing:
bumblebee-nvidia-3.2.1-5.mga4.nonfree.i586.rpm Bumblebee configuration files and binaries for nvidia driver
bumblebee-nvidia-3.2.1-5.mga4.nonfree.x86_64.rpm Bumblebee configuration files and binaries for nvidia driver
Což znamená brzké odkopnutí ruských repozitářů! I když posloužily dobře :)
Bohužel stále nemohu osobně ověřit, z důvodu delší pracovní cesty, abych mohl oznamit 100% funkčnost. Nicméně, snad to pomůže! ;) Pokud by ses dal do otestování, dej echo...
-
Děkuji ti za informace. Bumblebee z repozitářů Core Backports Testing už nějakou dobu používám a oproti ruským repozitářům se mi jeví jako lepší řešení. Grafický výkon je tam mnohem, mnohem větší. Už jsem to psal i zde: http://forum.mageia.cz/index.php?topic=620.0 ...Ale zapomněl jsem to dopsat i sem, za což se moc omlouvám.
Co si však budeme nalhávat, mě blbce nenapadlo, že se v repozitářích Nonfree Backports Testing nachází i bumblebee-nvidia, takže jsem jen v konfiguráku /etc/bumblebee.conf přepsal řádek Driver=nouveau na Driver=nvidia a spokojeně jel dál s balíčkem bumblebee-nouveau. :D
Za pár dní sem dodám výsledky testování s balíčkem bumblebee-nvidia.
-
Výsledky testování:
- Nainstalováním balíčku bumblebee-nvidia byl vyřešen problém, který popisuji zde: http://forum.mageia.cz/index.php?topic=620
- Byl nepatrně zvýšen grafický výkon
- Už při používání s balíčkem bumblebee-nouveau jsem zapomněl napsat, že FPS v žádné hře ani benchmarku nepřesáhlo hodnoty 60FPS, což má (pravděpodobně) za následek vertikální synchronizace
- Oproti Mageii 3 a Windows 8 má moje baterie na notebooku poměrně malou výdrž (přibližně 2 hodiny), což se v Mageii 3 projevovalo, dokud nebylo nainstalováno Bumblebee (po nainstalování byla výdrž asi 4 hodiny). V Mageii 4 mám nainstalováno Bumblebee i bbswitch a tento problém se mi zde projevuje i přesto, že mám při odpojeném adaptéru snížen jas monitoru na 30%. Pokud se někomu tento problém povedl vyřešit, napište prosím řešení.
-
Nedávno jsem přeinstalovával Mageiu kvůli jedné chybě, což pro mě byla hlavně příležitost zakomponovat do ní pouze ověřený a funkční software, hlavně Bumblebee.
Po vyladění systému jsem byl mile překvapen, jelikož se výdrž baterie projevovala asi na 3 hodiny při jasu monitoru na 50%. I když to není takové, jako v Mageia 3 nebo Windows 8, je to naprosto dostačující čas.
Takže závěr? Pokud chcete instalovat Bumblebee, vezměte jej hned z repozitářů Core Backports Testing a Nonfree Backports Testing (pokud potřebujete balíček bumblebee-nvidia), ušetříte si tím spoustu starostí...Alespoň tak to probíhá u mě. :D
-
Nedávno jsem přeinstalovával Mageiu kvůli jedné chybě, což pro mě byla hlavně příležitost zakomponovat do ní pouze ověřený a funkční software, hlavně Bumblebee.
Po vyladění systému jsem byl mile překvapen, jelikož se výdrž baterie projevovala asi na 3 hodiny při jasu monitoru na 50%. I když to není takové, jako v Mageia 3 nebo Windows 8, je to naprosto dostačující čas.
Takže závěr? Pokud chcete instalovat Bumblebee, vezměte jej hned z repozitářů Core Backports Testing a Nonfree Backports Testing (pokud potřebujete balíček bumblebee-nvidia), ušetříte si tím spoustu starostí...Alespoň tak to probíhá u mě. :D
Díky za informace! +1K za testování, jistě tím všem ušetříš čas!!! Měli bychom informace (instalační postup) shromáždit a vložit do http://wiki.mageia.cz/hardware:graficke_karty:nvidia pro MGA4 ;)
-
Navrhoval bych jsem tady do tohoto navodu na karty Nvidia pridat script na priravu z rpm balicku aktualniho ovladace z souboru stazeneho ze stranek Nvidia.
-
Navrhoval bych jsem tady do tohoto navodu na karty Nvidia pridat script na priravu z rpm balicku aktualniho ovladace z souboru stazeneho ze stranek Nvidia.
Když si stáhneš ovladač ze stránek nVidia, je to vlastně script, který tě po spuštění pod rootem provádí instalací, tudíž není ani RPM potřeba.
Pokud máš ale důvod používat přímo RPM, nachází se v této formě ovladač pro nVidie přímo v repozitářích...Mám dojem, že v Nonfree. Tyto ovladače jsou průběžně aktualizovány (většinou se dostává nová verze s příchodem nového kernel-desktop do repozitářů). Současná verze v repozitářích dokonce odpovídá aktuální stabilní verzi ze stránek nVidia, takže nevidím důvod tento script zavádět, pakliže jej nepotřebuješ do budoucna k velmi specifickým účelům.
P.S. Doufám, že jsem tvůj příspěvek správně pochopil...Dá se vyložit více způsoby.
-
Pochopil si mne spravne.
Ale v repozitarich (Non-Free a Non-Free Backports) ovladac je ve verzi 325.15, ale aktualni je 331.49.
Spis duvod u mne je ten,ze moje GeForce GTX650 ma nizsi vykon z ovladacem 325.15, a s 331.49 je to ok.
Je pravda,ze nvidia.sh je take skript.
Rozdil je spis v tom, ze nemusis to delat v terminalu s vypnutimi X-kami.Odinstalujes naistalovany ovladac a naistalujes novy z rpm baliku, pripravenych pomoci skriptu.A pak restart.
-
V popisu vidím, že používáš Mageiu 4, takže tvůj problém má jednoduchý důvod. Asi neaktualizuješ systém, jelikož v repozitářích Nonfree pro Mageiu 4 se nachází ovladač ve verzi 331.49.
-
Takže, máme s Yullawem další informace.
Pokud používáte 64-bitové Bumblebee a Primus z repozitářů Core (Nonfree) Backports Testing, pravděpodobně vám Steam hází při spuštění jakékoliv hry nebo i samotného Steamu chybu s OpenGL.
Řešení této chyby je prosté:
- Aktivujte si repozitáře Core 32bit Release, Core 32bit Backports a Core 32bit Backports Testing 32bit
- Nainstalujte balíčky libvirtualgl a libprimus
- Restartujte Bumblebee pomocí příkazu service bumblebeed restart
Nyní by Vám měl jít Steam a veškeré jeho hry spustit i pod příkazy optirun a primusrun. Při hraní her je také možno mít aktivovanou "Komunitu služby Steam ve hře".
-
Dal jsem vše dohromady a provedl velké dodatky a úpravy pro:
- instalaci Intel/nVidia ovladačů
- Bumblebee pro MGA4
- Bumblebee a herní platforma Steam
- Test výkonu za použití glxgears, glxspheres
- Prime - zatím předpříprava
pročtěte zde: http://wiki.mageia.cz/hardware:graficke_karty:nvidia
@Pavel Vybíral:
- můžeš nachystat hrubý návod pro Bumblebee Indicator ? Rád bych to otestoval a přidal k návodu
- a co Prime, funguje ? Návod ? Poměry výkonů ?
- projdi tu wiki, pokud jsem na něco nezapomněl
- +1 za velký pokrok k funkčnosti Bumblebee pro MGA4, testování, návod, atd.