Mageia Forum

Uživatelské aplikace => Grafická prostředí => Téma založeno: Kotzian Srpna 18, 2013, 13:18:32

Název: Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Kotzian Srpna 18, 2013, 13:18:32
Na Pc mám Windows XP a k tomu některý aktuální Linux. Místo Windowsů, které mě míchnou, bych chtěl používat nastálo Mageiu a k tomu mít možnost zkoušet další Linuxy. Mám dotaz, zda jde nainstalovat k Mageii další distribuci linuxu a grub nastavit? A lze bezproblémově druhou linuxovou distribuci odinstalovat?
Děkuje Jan Kotzy.
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Rellik Srpna 18, 2013, 18:51:29
Pro další testování jiných linuxů přeci stačí LiveCD ne? Případně si na to pořídit externí disk a instalovat to na něj. Aspoň tak jsem to řešil já. ;)
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: paur Srpna 18, 2013, 20:35:05
Naprosto bezproblémové - a podle mě i nejjednodušší - je zkoušet distribuce ve virtuálním PC. Já používám Virtualbox, existuje pro linux i windows. Jedinou nevýhodou je, že tímto způsobem nelze ověřit HW kompatibilita, protože HW je emulovaný. I z hlediska bezpečnosti je tento princip výborný - nepracuješ s oddíly, neexistuje nevyužité místo na disku, nemusíš modifikovat zavaděč atd. - vše je jenom soubor...

LiveCD je velice pomalé, když už tak je lepší použít USB flash.
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Kotzian Srpna 19, 2013, 12:27:19
Nezlobte se, ale live distros s omezeným použitím, kdy bych musel s každým restartem všechno znovu nastavovat, nic neřeší, to ani Virtual Box, potažmo jakýkoliv jiný virtuál. Já se jenom ptám, jestli mimo hlavní distro, t.j. Windows nebo Mageiu, můžu plnohodnotně nainstalovat a provozovat, potažmo jednoduše odinstalovat další linuxové distro. Děkuje Jan Kotzy
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Kotzian Srpna 19, 2013, 12:30:43
Nezlobte se, ale live distros s omezeným použitím, kdy bych musel s každým restartem všechno znovu nastavovat, nic neřeší, to ani Virtual Box, potažmo jakýkoliv jiný virtuál. Já se jenom ptám, jestli mimo hlavní distro, t.j. Windows nebo Mageiu, můžu plnohodnotně nainstalovat a provozovat, potažmo jednoduše odinstalovat další linuxové distro. Děkuje Jan Kotzy
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: jamys601 Srpna 19, 2013, 13:10:17
Podle mě to jde, ale budš mít furt bordel v zavaděči (Grubu), s každou novou distribucí se Ti bude Grub přepisovat a zde můžou nastat komplikace, že třeba nanabootuješ nikam. Jak již bylo zmíněno v předchozích příspěvcích: Když chceš chceš plnohodnotně testovat distra, instaluj si experimenty na externí disk.
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Ivko Srpna 19, 2013, 15:22:06
Dá sa mať aj štyri distra na jednom počítači - záleží len od veľkosti disku. Ale (ako píše jammys601) - ak budeš trošku neopatrný, môžeš si rozhodiť GRUB. Nič viac, nič menej. Ale fungovať to bude úplne v pohode.
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Peťoš Srpna 19, 2013, 18:08:28
Presne jak pise Ivko, staci byt opatrny pri praci s GRUBem a bude vsechno OK. Ale i grub se da opravit, takze... nedelal bych z toho vedu.
Ale, pokud si chces hrat, pocitej s tim, ze se muzes umazat!
Název: Re:Dvě linuxové distra na PC
Přispěvatel: Kotzian Srpna 20, 2013, 11:56:42
Děkuji za odpovědi. Nejdřív vyzkouším mimo Widowsy a Mageiu nainstalovat další linuxové distro, a podaří-li se to nastavit v grubu, pak si troufnu obejít se bez Windowsů. Když to nepůjde jinak, koupím si externí disk. Slibuju, že po odzkoušení se se svou zkušeností podělím. Long live Linux. Váš Kotzian.