Mageia Forum

Uživatelské aplikace => Síť a Internet => Téma založeno: RNA Července 16, 2013, 22:05:01

Název: jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 16, 2013, 22:05:01
Dobrý den,

opět zkouším experimentovat s Mageiou a hned problém s OpenVPN.
Nejde mi jej spustit jako služba. v /etc/init.d a okolí není žádný patřičný skript.
Tudíž něco jako $ service openvpn start nefunguje

(jinak jinde používám ovpn až to praští, Ubuntu, Mint, SuSE, PC-BSD a Windows). Nikde žádný problém, až tady s tím spouštěním. Asi je to u Mageii jinak.

Jak to mám udělat?
 

Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Peťoš Července 16, 2013, 22:16:23
obligatni otazka...
Kód: [Vybrat]
rpm -qa | grep openvpnukaze neco? Protoze to vypada, ze nemas nainstalovany pozadovany balicek...
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 16, 2013, 22:39:51
Balíček jsem instaloval pomocí správce softwaru. Všechny ostatní soubory ovpn se nainstalovaly do příslušných adresářu. Nicméně v /etc/init.d nic.
Právě dělám přeinstalaci, tak to teď nevyzkouším. Pak - pokud se problém bude opakovat - zkusím nainstalovat pomocí terminálu.
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 00:14:45
[root@mageia rna]# rpm -qa | grep openvpn
openvpn-2.3.1-2.mga3
[root@mageia rna]#
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Peťoš Července 17, 2013, 00:17:36
a zkousel jsi to pres systemctl?
systemctl status|start|stop...   openvpn.service
?
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 00:25:12
[root@mageia rna]# systemctl start openvpn.service
Failed to issue method call: Unit openvpn.service failed to load: No such file or directory. See sy.
[root@mageia rna]#

Ale když to spustím jako openvpn --config /etc/openvpn/vh608.conf , tak to funguje.
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 00:53:56
Kupříkladu takové Xubuntu

root@shrubbery:/home/rna# find / -name openvpn
/data/openvpn
/usr/sbin/openvpn
/usr/share/openvpn
/usr/share/doc/openvpn
/usr/include/openvpn
/usr/lib/openvpn
/etc/logrotate.d/openvpn
/etc/network/if-up.d/openvpn
/etc/network/if-down.d/openvpn
/etc/default/openvpn
/etc/openvpn
/etc/bash_completion.d/openvpn
/etc/init.d/openvpn
/var/lib/update-rc.d/openvpn
root@shrubbery:/home/rna#

Zatímco Mageia3:

[root@mageia rna]# find / -name openvpn
/var/lib/openvpn
/var/lib/rpm-helper/systemd-migration/openvpn
/run/openvpn
/usr/lib/openvpn
/usr/sbin/openvpn
/usr/share/openvpn
/usr/share/doc/openvpn
/etc/sysconfig/network-scripts/vpn.d/openvpn
/etc/openvpn
[root@mageia rna]#

Co kdybych zkusil naprosto suše tam fláknout ten skript ze Xubuntu?



Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Peťoš Července 17, 2013, 01:06:18
To tim neni. Najdi si, ejstli mas openvpn.service . Rekl bych, ze tam bude i cesta k nastaveni. Myslim, ze to je v /lib/systemd/system/
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Peťoš Července 17, 2013, 01:08:00
Teda predpokladam, ze mluvime o serveru, nikoli o client strane!
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 10:34:23
Teda predpokladam, ze mluvime o serveru, nikoli o client strane!

Ne, mluvím o klientovi, který se má připojit ke dvěma serverům.
Jeden server běží na PC-BSD, druhý na Xubuntu a už na nich visí asi 15 klientů různých platforem. Všechno je to OpenVPN.

Ale já v ton rozdíl nevidím.. Server se od klienta liší pouze konfigurákem. Jako služba je to spuštěné obojí stejně.
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 10:45:52
To tim neni. Najdi si, ejstli mas openvpn.service . Rekl bych, ze tam bude i cesta k nastaveni. Myslim, ze to je v /lib/systemd/system/

Kód: [Vybrat]
[root@mageia rna]# ll /lib/systemd/system/open*
-rw-r--r-- 1 root root 343 dub 16 21:55 /lib/systemd/system/openvpn@.service
-rw-r--r-- 1 root root  74 dub 16 21:55 /lib/systemd/system/openvpn.target
[root@mageia rna]#

Mám tam tohle.

[root@mageia rna]# cat /lib/systemd/system/openvpn@.service
Kód: [Vybrat]
[Unit]
Description=OpenVPN Robust And Highly Flexible Tunneling Application (Config: %I)
After=network.target
PartOf=openvpn.target

[Service]
PrivateTmp=true
Type=forking
PIDFile=/var/run/openvpn/%i.pid
ExecStart=/usr/sbin/openvpn --daemon --writepid /run/openvpn/%i.pid --cd /etc/openvpn/ --config %i.conf

[Install]
WantedBy=openvpn.target
[root@mageia rna]#

Nějak tomu nerozumím, ta Mageia je taková nějaké jiná.



Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Peťoš Července 17, 2013, 11:14:17
Bohuzel ta podivnost vyvatava z toho ze tu je krypl jmenem systed. Ale to je slozite a patri to jinam....

Imho toto je pro server stranu. Zkus prepsat to --cpnfig % i.conf na ten tvuj kpnfigurak. Mam ted rozpadly kpmp, pisu z mobilu tak vic asi ted nepovim...
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 11:50:23
Bohuzel ta podivnost vyvatava z toho ze tu je krypl jmenem systed. Ale to je slozite a patri to jinam....
Ano, na fórech, zde i na anglickém, jsem si všiml, že řada lidí je na prášky z jakéhosi systemd a mají z toho psychické trauma.

Zkus prepsat to --cpnfig % i.conf na ten tvuj kpnfigurak.

Jo, musel jsem tam napsat kompletní cestu k tomu configu a - světe, div se - ono to funguje  8)

Taky jsem musel odstranit ten zavináč z openvpn@.service. Nechápu, proč tam byl.

No dobrá, ale já chci DVA ovpn klienty, každý se připojí k jinému serveru. Zkusim to naklonovat. Pak  se ozvu, jak jsem dopadl.

 
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 13:11:26
Lidi, ono to chodí!!!
Když jsem v GUI zaškrtl, aby se ty dvě služby (jo, naklonoval jsem openvpn.service pod jinými jmény a ten púvodní jsem smazal) objevily i v /etc/init.d.
A po restartu se obě sítě připojí.
Ale je to opruz. Takhle klonovat spouštěcí skript v případě více instancí openvpn, to se dělá i v BSD, ale tak to jde pomocí softlinků.


Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Července 17, 2013, 17:28:09
Jak se tady na tom fóru označuje téma jako vyřešené?
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Peťoš Července 17, 2013, 19:16:46
Super, jsem rad, ze jsem pomohl. Jinak na tema systemd... ja neumim rict mnoho a zustat pritom slusny. Umi to spoustu peknych veci, ale popravde zadnou z nich jsem nenasel uzitecnou (sic) a mnoho veci kvuli tomu nefunguje. Navic je to ohromna mrcha, co zasahuje skoro do kazde casti operacniho systemu. Verim tomu, ze pokud by to slo dal, tak "d" se ze "systemd" odstrani a casem proste bude jej "system". A KDE ;)
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: RNA Března 30, 2014, 20:30:15
Áááá  - pozor změna. Všechno je úplně jinak a připadám se jak debil.
Vždyť je to úplně jednoduché.
Pomocí systemctl enable openvpn@xxx se vytvoří symlink, který bude po startu spuštět VPNku s konfigurákem xxx.conf. Jako službu openvpn@xxx.

systemctl disable openvpn@xxx tento symlink smaže a systemctl <start/stop> openvpn@xxx tuto službu za běhu startuje - zastavuje.

No a tak se dá dále vytvořit openvpn@yyy a openvpn@zzz a tak dále. Server, klient, jak je libo. Inu. člověk se stále učí.
Ono to totiž na @ubuntu a BSD funguje tak trochu jinak, tudíž jsem byl poněkud zmatený.
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Yullaw Května 02, 2014, 09:54:13
@RNA, Pavel Vybíral, Peťoš: neuděláme návod do wiki? zrovna mám za úkol se okolo toho motat. Kluk chce Hamachi pro Minecraft, tak jsem narazil na http://forum.mageia.cz/index.php?topic=546.msg4448#msg4448 a chci to prohnat přes OpenVPN, pokud to půjde. Vrhneme se na to?  ::)

Trochu jsem proletěl net a nastavení pro OpenVPN mi přijde trochu složité, bo toto není můj obor:

Nicméně nešlo by to trochu jednodušeji? :) Jako např:
Název: Re:jak spouštět OpenVPN?
Přispěvatel: Joelp Května 03, 2014, 21:59:01
Dá se to pomocí MCC, nebo například vpnc.