Mageia Forum

Nastavení systému a serverových služeb => Instalace softwaru, aktualizace => Téma založeno: KITT Června 12, 2013, 20:02:16

Název: Instalace software - problém
Přispěvatel: KITT Června 12, 2013, 20:02:16
Ahoj, jsem tu nový, nainstaloval jsem si Mageiu a chtěl jsem si nainstalovat Operu, ale když ji ve "Správci software" označím, zobrazí se mi "Je třeba nejprve aktualizovat aplikaci Rpmdrake nebo jednu z jejich prioritních závislostí. Aplikace Rpmdrake se poté restartuje". Aktualizoval jsem zdroje (několikrát), aktualizovat systém také nemůžu, jelikož to píše to stejné, co dělat, prosím?

Pozn. V Linuxu jsem začátečník, tak mějte při mých dotazech prosím trpělivost. :)
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: Peťoš Června 12, 2013, 20:04:27
staci klepnout na OK (ANO, nebo tak) a nainstalovat jen nove urpmi. Nic vic :)
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: KITT Června 13, 2013, 12:03:18
Funguje to! Děkuji.
A jakmile jsem aktualizoval urpmi, píše mi to toto:

Kód: [Vybrat]
Aby byly splněny závislosti, je třeba nainstalovat také následující balíčky:

- firefox-nb_NO-17.0.6-1.mga3.noarch
- firefox-nn_NO-17.0.6-1.mga3.noarch

A zobrazí se mi k aktualizaci firefox-el, -es, -et ,-cs, -lv, -pl atd. (snad 30 podobných balíčků), a pak ještě gurpmi, krb5, python-gobject, lib64pyglib apod., mám to všechno také aktualizovat?
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: Peťoš Června 13, 2013, 12:04:52
To jsou jazykove varianty. Ty chces vzdycky -cs. No a ano, to vsechno taky aktualizuj.
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: KITT Června 13, 2013, 12:06:39
Takže všechny ostatní jazykové varianty odškrtnout?
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: Peťoš Června 13, 2013, 12:08:41
Aktualizuje se to, co mas nainstalovano. Pokud jsi instlaoval vsechny jazykove mutace (a nebo jsi instaloval z LiveCD a nenechal system odstranit nepotrebne baliky), tak se ti budou aktualizovat logicky vsechny.
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: KITT Června 13, 2013, 12:13:25
Aha, instaloval jsem z LiveCD, ale bylo doporučeno nedávat pryč nepotřebné balíky, tak jsem je nainstaloval, nemusel jsem tedy?
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: eda Června 13, 2013, 21:18:39
Nemusel, jen je potřeba větší disk. I když při dnešních velikostech disků...
Problém je jen při aktualizacích, kdy stahuješ větší objem dat a zabere to více času.
Otevřít správce souborů a odstranit nepotřebné jazykové mutace.
Název: Re:Instalace software - problém
Přispěvatel: Ivko Června 13, 2013, 21:38:49
Zbytočné lokalizácie odstrániš príkazom:
Kód: [Vybrat]
/usr/sbin/remove-unused-packagesSamozrejme ako root.