Mageia Forum
Nastavení systému a serverových služeb => Instalace distribuce Mageia => Téma založeno: Steve Září 05, 2012, 18:23:27
-
Zdravím Vás přátelé
a velmi prosím o radu. Chci si vytvořit instalační USB flash-disk, proto jsem prostudoval vše co bylo možno (přiznávám, že ne všemu rozumím a příkazového řádku se vyloženě bojím...), postupoval jsem dle návodu http://wiki.mageia.cz/1:instalace:live_usb, ale bohužel neúspěšně.
Pokoušel jsem se to vytvořit v distribuci Mageia-2 32bit. Nejdříve jsem si stáhl potřebné komponenty, tj. distribuci Mageia-2 ISO a Mandriva-seed. V konzoli po přihlášení jako root jsem nainstaloval hal a spustil službu haldaemon, avšak dál jsem byl v koncích, protože po zadání ./mandriva-seed.sh (jak je v návodu uvedeno) mi to hodilo něco jako: „soubor neexistuje“. Nechápu jak mám nastavit tento soubor „jako spustitelný“. Jelikož jsem přes veškerou snahu téměř počítačový negramot, můžete mi prosím ten jeden krok vysvětlit úplně polopaticky? Jak se dostanu přes něj, dále už je mi to jasné.
-
Pouzij UNetBootIN ( http://unetbootin.sourceforge.net/ (http://unetbootin.sourceforge.net/) ), nikoli navod na wiki. Pridej spustitelnost (viz nize) a spust to. Zbytek je celkem jednoduchy.
Nechápu jak mám nastavit tento soubor „jako spustitelný“.
Tady pomuze opet jen odkaz: http://www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady/principy-prace-se-systemem/pristupova-prava (http://www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady/principy-prace-se-systemem/pristupova-prava)
Da se to i v klikacim souborovem manazeru: klikni na soubor pravym mysitkem, vyber posledni volbu. Na nektere karte budou "prava". Zvol to, kde je "spusteni", zatrhni a je to hotovo.
-
Dík za radu, ale zřejmě něco dělám špatně a nevím co. Stáhl jsem si unetbootin, ale zase nic.
-
O pravech jsem ti uz psal: Stahnout, pak zmenit prava (v GUI to jde taky!):
chmod +x unetbootin-linux
a pak spustit (poklikat 2x mysi)!
-
Rozumím, nic jednoduššího, přesně tak to v GUI dělám, ale přesto bezúspěšně. Na klasický dvojklik, ani na enter to prostě nereaguje a ten program (ani mandriva-seed, ani unetbootin) nelze spustit, i přesto že ho nejprve v oprávnění nastavím jako spustitelný. Nevím kde může být chyba.
-
Jeste tentyz obrazek, ale karta "Opravneni"
-
Zde je:
edit Petos: odebral jsem duplicitni prilohu
-
Pardon, omylem se mi přidal 2x stejný ..:)
-
kdyz spustis terminal a napises mount a zmacknes enter. Co to napise? (dej sem vystup vcetne prikazu). Mam podezreni na noexec...
Pripadne zkus to presunout k sobe do home (/home/steve/) ci na plochu a spustit to z tohoto umisteni.
-
Zde je výstup po zadání mount:
[steve@localhost ~]$ su Heslo: [root@localhost steve]# mount rootfs on / type rootfs (rw) proc on /proc type proc (rw,relatime) sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) devtmpfs on /dev type devtmpfs (rw,nosuid,relatime,size=508720k,nr_inodes=127180,mode=755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime) tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,mode=755) /dev/sda1 on / type ext4 (rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered) tmpfs on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,mode=755) cgroup on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,release_agent=/lib/systemd/systemd-cgroups-agent,name=systemd) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpuset type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuacct,cpu) cgroup on /sys/fs/cgroup/devices type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices) cgroup on /sys/fs/cgroup/freezer type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer) cgroup on /sys/fs/cgroup/net_cls type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls) cgroup on /sys/fs/cgroup/blkio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio) systemd-1 on /proc/sys/fs/binfmt_misc type autofs (rw,relatime,fd=23,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct) systemd-1 on /proc/bus/usb type autofs (rw,relatime,fd=37,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct) debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,relatime) mqueue on /dev/mqueue type mqueue (rw,relatime) hugetlbfs on /dev/hugepages type hugetlbfs (rw,relatime) securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw,relatime) /dev/sda6 on /home type ext4 (rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered) usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw,relatime,devgid=43,devmode=664) /dev/sr0 on /media/sr0 type iso9660 (ro,nosuid,nodev,relatime,iocharset=utf8) /dev/sdc1 on /media/STORE N GO type vfat (rw,nosuid,nodev,relatime,uid=500,gid=500,fmask=0022,dmask=0077,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,showexec,utf8,flush,errors=remount-ro) /dev/sdb1 on /media/HP exter type fuseblk (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,default_permissions,allow_other,blksize=4096) gvfs-fuse-daemon on /run/user/steve/gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=500,group_id=500) [root@localhost steve]#
I po přesunutí na plochu se to chová stejně = nelze spustit.
-
Ještě doplním toto: Při těchto pokusech mám v USB zasunutý flash-disk STORE N GO. Nemůže to mít na to vliv?
-
A mas i po presunuti nastaven priznak pro spusteni? Zkus to spustit v terminalu (a zase sem dej vystup i s prikazem, kterym to spoustis). Jeste pridej vystup
ls -l
spusteny v tom adresari, ze ktereho to spoustis.
-
Samozřejmě i po přesunutí na plochu mám nastaven příznak pro spuštění. V terminálu to spustit neumím (již předem jsem avizoval, že jsem PC negramot a pracovat v terminálu je pro mne španělská ves - teprve se to začínám učit a 99,9 % příkazů nerozumím: programátor ze mne nikdy nebude). Zde je výstup mých "pokusů":
[steve@localhost ~]$ su Heslo: [root@localhost steve]# /home/steve/plocha/unetbootin-linux start bash: /home/steve/plocha/unetbootin-linux: Adresář nebo soubor neexistuje [root@localhost steve]# /home/steve/plocha/unetbootin start bash: /home/steve/plocha/unetbootin: Adresář nebo soubor neexistuje [root@localhost steve]# /home/steve/plocha/unetbootin-linux run bash: /home/steve/plocha/unetbootin-linux: Adresář nebo soubor neexistuje [root@localhost steve]# unetbootin-linux start bash: unetbootin-linux: příkaz nenalezen [root@localhost steve]# unetbootin start bash: unetbootin: příkaz nenalezen [root@localhost steve]#
Prosím o radu jak konkrétně mám ten příkaz napsat. Ještě jeden dotaz: pomohl by reinstall distribuce Mageia-2 ? (To už umím).
-
prikaz je
./unetbootin-linux-581
Nenapsal jsi cele jmeno souboru.
-
Chápu, nicméně teď výstup vypadá takto:
[steve@localhost ~]$ su
Heslo:
[root@localhost steve]# ./unetbootin-linux-581
bash: ./unetbootin-linux-581: Adresář nebo soubor neexistuje
[root@localhost steve]#
:'(
Co dělám špatně?
-
nepoustis to v adresari s tim souborem. Mrkni na zaklady prace v terminalu:
ls -- list, tedy vypsat obsah
cd ADRESAR -- zmenit adresar na ADRESAR
./jmeno_spustitelneho_souboru -- spustit spustitelny soubor v soucasnem adresari (viditelny na vystupu "ls" )
-
Teď se mi smějí všichni linuxáci, ale vím, že jsem blb:
-
proc tam davas ty dve pomlcky? A Linux je citlivy na velikost pismen, takze Plocha neni plocha.
Jako root napis:
/home/steve/Plocha/unetbootin-linux-581
-
Aha, to jsem nevěděl. Teď je výsledek tento:
[steve@localhost ~]$ su Heslo: [root@localhost steve]# /home/steve/Plocha/unetbootin-linux-581 /home/steve/Plocha/unetbootin-linux-581: error while loading shared libraries: libpng12.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory [root@localhost steve]#
-
nainstaluj libpng3.
-
Ty dve pomlcky tam daval protoze si mu to ukazal vysse .)
Mam pocit ze se to nekde pouziva, ze konci parametry a co je za tim jsou jmena souboru i kdyby mely syntaxi parametru.
-
aha, nenapadlo me, ze to nekdo pochopi takto! :D To melo byt, ze tam zacina vysvetleni...
-
Ještě prosím o radu jak mám nainstalovat libpng3, příp. odkaz kde se to mám naučit. Z terminálu to budu dělat poprvé a nevím jak na to = neznám potřebné příkazy.
-
Peťoš zřejmě myslel balíček libpng12_0
v konzoli pod rootem napiš
urpmi libpng12_0
jinak se zkus podívat do wiki http://wiki.mageia.cz/ konkrétně
http://wiki.mageia.cz/system:prikazovy_radek:rpm#urpmi
http://wiki.mageia.cz/system:prikazovy_radek:instalace#reseni_zavislosti_s_urpmi
a nebo v grafice v Ovládacím centru Mageii >> záložka Správa softwaru >> Instalovat a odebírat software přepni volbu Balíčky s GUI na Vše a do vyhledávacího políčka zadej libpng12_0, měl by se ti objevit požadovaný balíček, který si zaklikneš a přes tlačítko Použít nainstaluješ
-
Podařilo se dle Tvé rady Aldo nainstalovat chybějící libpng12_0 a konečně spustit unetbootin! (Když se ví jak na to, tak je to jednoduché...). Zítra budu vytvářet instalaci live-usb, to by už mělo jít bez problémů, pak dám vědět. Děkuji Vám přátelé!
-
Promiňte, už jsem tu zas. Neustále se objevují další a další problémy. Připojím USB flashdisk 2GiB, nový, řádně jsem ho nejdříve naformátoval na FAT32, v unetbootinu spustím vytvoření live-usb (distribuci Mageia-2 "CD"), a hodí mi to okno viz foto. Nechápu proč, když už jsem to udělal a pro jistotu opakovaně. Ještě detail: unetbootin v rozbalovacím menu nemá Mageiu, proto tam zvolím Mandrivu, což si myslím, že je tak nejblíže, ale třeba nemám pravdu.
-
Zvol dole prepinac Obraz disku. Ne Mandrivu (to se UNetBootIn pokusi stahnout ISO a presunout na flasku).
Predtim, nez zacnes pracovat s flashkou, tak ji aspon jednou otevri v Linuxu (pripoj do systemu) -- nejlepe pres ikonu v pravem dolnim rohu, prvni nalevo od hodin.
-
Teď jsem to přesně tak udělal, ale výsledek pořád stejný:
-
Dole v okne s UNetBootIN je vysouvatko "zarizeni". Pokud tam neni videt, tak flashka neni pripojena. Otevri ji v Dolphinu.
-
To je právě ta záhada, že v dolphinu normálně je a funguje a v tom vysouvacím okénku v unetbootinu ne, proč ho nevidí?
-
A v te nabidce "zarizeni" neni?
-
Vůbec nic tam není, jak vidno z fotky a nemohu přijít na příčinu.
-
je to hodně zvláštní
v čem a jak jsi to formátoval?
pokud máš vložený USB disk, tak co ti vyplivne tento příkaz spuštěný pod rootem?
fdisk -l
když to vidíš v dolphinu, tak můžeš do toho zařízení něco zkopírovat? a nebo ti to při pokusu o zkopírování do něj vyhodí nějakou chybu?
-
Když mám flashdisk připojený a v terminálu dám příkaz fdisk -1 vyplivne to (viz obr.). Formátoval jsem ho v ovl. centru, správa disků, jako sdb. V dolphinu normálně funguje, dají se na něj ukládat data, číst je, kopírovat atd., ale zajímavé je, že když ho znovu zformátuji (ve správě disků), tak jsou na něm ta data pořád, nezmizí. Čili jako když to formátování nefunguje jak by mělo. To je mi záhadou.
-
vyhrabal jsem starou flashku a trochu mě taky stávkuje, ani zformátování přes příkazový řádek mě nefunguje tak jak má, stále můžu vidět původní obsah :o ... momentálně ale nestíhám, musím dělat ještě něco do práce, takže se na to možná podívám až zítra :(
ten obrázek se zřejmě špatně nahrál, jo a není to příkaz fdisk -1 (s jedničkou za pomlčkou), ale fdisk -l (za pomlčkou je malé L jako Libuše)
-
Jasně, až budeš mít čas - to nespěchá. Včera jsem přeinstaloval (z CD mechaniky) celou Mageiu-2, "pro jistotu", ale chová se to pořád stejně špatně. Zde je ten obrázek:
-
tak nakonec ještě dnes :)
moje problémy s flashkou, tj. stejné jako jsi měl ty, tzn. že po naformátování jsem tam měl původní soubory (lépe řečeno soubory a adresáře z live CD vytvořeném na usb přes Mandriva Seed) jsem odstranil pomocí rady z anglické wiki https://wiki.mageia.org/en/Installation_Media#Removing_the_Live_ISO_Files_from_USB_Media
ve zkratce, přihlášíš se do konzole jako root, přes fdisk -l zjistíš připojení své flashky, ve vzorovém případě to je /dev/sdb (ve tvém to bude podle vloženého obrázku stejné), odpojíš flashku (byla-li předtím připojená) umount /dev/sdb, no a nakonec to naformátuješ (opět platí pro /dev/sdb):
mkdosfs -F 32 -I /dev/sdb
po této úpravě by se snad měla začít flashka fungovat správně a mělo by se ti podařit postupovat podle návodu od Peťoše - sice toto furt nevysvětluje to, že se ti flashka nezobrazuje v připojených zařízeních, ale snad to opraví i tento problém
-
Tak další pokus dopadl takto:
[root@localhost steve]# umount /dev/sdb umount:
/dev/sdb není připojeno
[root@localhost steve]# mkdosfs -F 32 -I /dev/sdb
mkdosfs 3.0.12 (29 Oct 2011)
mkdosfs: unable to open /dev/sdb: Device or resource busy
[root@localhost steve]#
Tomu tedy nerozumím.
-
Odpooj ten disk v MCC a potom daj mkdosfs -F 32 -I /dev/sdb
-
[root@localhost steve]# umount /dev/sdb umount:
/dev/sdb není připojeno
Aldovi tam chybi jedna cislice. Spravne to je:
umount /dev/sdb1
-
Flashku mám zasunutou do usb, dolphin ji vidí. V konzoli zadám: umount /dev/sdb1 a napíše to: umount: disk není připojen
a přesto v dolphinu je dál, normálně se na ní i z ní dá kopírovat, jako by se nic nedělo. Teprve když v dolphinu odkliknu "bezpečně odpojit" potom už ji skutečně nevidí. Nechápu, nechápu... To všechno na věci ale stejně nic nemění a unetbootin ji tak jako tak nevidí.
-
mohl by jsi sem dát ještě výpis tohodle příkazu po tom, co připojíš flashku v dolphinu?
cat /etc/fstab
jen si chci něco ověřit, ale už pomalu přestávám doufat ... :o
-
@alda: Ve /etc/fstab nic neuvidis.
prikaz, co potrebujem, je:
cat /etc/mtab
a
mount
ale pokud ma Alda nejaky genialni napad, tak pro jistotu sem dej i ten jeho /etc/fstab ;)
-
geniální ne, jen mě zaujalo, jak to Steve formátoval v mcc, tak jestli to náhodou natvrdo nepřipojil do systému, proto /etc/fstab ...
-
Ano, ale mohu pánové až zítra? Dnes už to nestačím.
-
Obdivujem vás, chlapci. Ja by som ten kľúč už dávno kamsi odložil a kúpil nový. Dnes to už tak veľa nestojí.
http://www.alza.sk/verbatim-store-n-go-pinstripe-8gb-d351852.htm
-
Ivko, pozeral som na fleshku, čo je na tom odkaze a je to presne tá, ktorú som si minulý týždeň kúpil v Alze a s ktorou sa tu všetci trápime :D Myslím však, že to nieje až tak tou fleshkou ale iba mojou hlavou... ;D
-
Zo dva-tri roky ju mám tiež, nepamätám presne. Hodil som cez Mandriva-seed na ňu vtedy ešte Mandrivu (tiež mám netbook), a pri vydaní novšej verzii som ju zasunul, Mandriva-seed si to sama naformátoval a spravil, čo bolo treba a "vypľulo" mi to inštalátor novšej verzie. Keď Mageia nechcela podporovať tento skript, tak som to hodil na mašinu, kde mám Mandrivu 2009.0 a vytvoril inštalátor.
Nikdy som neriešil particie, formátovanie či čo. Dáta sa zachovali, inštalačný sektor sa nezmenil, iba preformátoval. Neriešil som to.
Naschvál som skúsil to, čo ti radil Alda (http://forum.mageia.cz/index.php?topic=297.msg2443#msg2443), len s tým, že som musel odpojiť disk v MCC, ako som Ti napísal. Ale flashka funguje v pohode.
Neviem, možno mám ja šťastie, ale toto som fakt nikdy neriešil.
Preto som napísal, že vás všetkých obdivujem, lebo ja by som to nerobil. Nemám peňazí nazvyš, ale radšej by som nezjedol dve večere, ako toto riešiť. Ja na toto nemám totiž nervy.
Ale držím Ti palce. Snáď sa to podarí.
-
Rozdil je v otm, jak to funguje. mandriva-seed udelal to, ze jednoduse preklonoval hybridni image na flasku. Neboli proste dd. Oproti tomu UNetbBootIn vezme existujici FAT32 partition, nahrne na to data a vytvori v MBR daneho flash-drive bootovaci zaznam. Jsou to tedy dva zcela rozdilne pristupy!
Mrknu na mandriva-seed, jestli neni mozne jej ohnout. Je-li to skript, melo by to jit jej prepsat.
-
Ja si to uvedomujem.
Mrknu na mandriva-seed, jestli neni mozne jej ohnout. Je-li to skript, melo by to jit jej prepsat.
Toto by bolo super. Už vopred vďaka za ochotu.
-
V pozadí sleduji :o jak se vám daří a stále mi něco říká, že jsem se s tím už setkal. Také při postupu mandriva-seed.sh instalaci se změní stav flashky. Tak jak to teď napsal Peťoš. I MCC disk neviděl. Řešil jsem to tím, že jsem musel kompletně zformátovat flash disk a to takhle:
- Odpoj softwarově flash disk a zjisti, jak máš aktuálně připojené disky (hardwarově), např. příkazem:
dmesg
vypíše (poslední řádky výpisu) např.:
scsi 3:0:0:0: Direct-Access USB 2.0 Flash Disk 1.00 PQ: 0 ANSI: 2
sd 3:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
sd 3:0:0:0: [sdb] 3907584 512-byte logical blocks: (2.00 GB/1.86 GiB)
sd 3:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
sd 3:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 03 00 00 00
sd 3:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
sd 3:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
sdb: sdb1
sd 3:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
sd 3:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk
takže můj flash disk je označen sdb
- příkazem zformátuj flash disk pod rootem do formátu např. FAT32 (nikdy sda !!!):
mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb -I
- Ovšem příkaz provede hrubé formátování, kde v MCC → Spravovat diskové oddíly flash disk neuvidíš a nelze jej jinak upravit. Proto musíš dále vytvořit diskový oddíl na flash disku a to (pod rootem)(postupuj krok po kroku - popis příkazu je za ###, takže to tam nepsat! ani [Enter] ;) ):
[root@localhost yullaw]# fdisk /dev/sdb [Enter]
Příkaz (m pro nápovědu): p [Enter] ### vypíše tabulku rozdělení disku
Disk /dev/sdb: 2 000 MB, 2 000 683 008 bajtů
hlav: 62, sektorů na stopu: 62, cylindrů: 1 016, celkem 3 907 584 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 512 bajtů / 512 bajtů
Identifikátor disku: 0x00000000
Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém
### zde není vytvořen oddíl na flash disku
Příkaz (m pro nápovědu): o [Enter] ### vytvoří prázdnou tabulku rozdělení disků typu IBM (DOS)
Vytvářím novou DOSOVOU tabulku rozdělení disku s identifikátorem 0xdea7ceb4.
Změny budou uloženy pouze v paměti, dokud se nerozhodnete je uložit na disk.
Poté již nebudou stará data pochopitelně dostupná.
Varování: chybný příznak 0x0000 tabulky rozdělení disku 4 bude opraven zápisem(w)
Příkaz (m pro nápovědu): n [Enter] ### vytvoří nový diskový oddíl
Příkaz
e rozšířený diskový oddíl
p primární diskový oddíl (1-4)
p [Enter]
Číslo diskového oddílu (1-4, implicitně 1): 1 [Enter]
První sektor (2048-3907583, implicitně 2048): [jen Enter]
Používám implicitní hodnotu 2048
Poslední sektor, +sektory nebo +velikost{K,M,G} (2048-3907583, implicitně 3907583): [jen Enter]
Používám implicitní hodnotu 3907583
Příkaz (m pro nápovědu): t [Enter] ### změní ID systému diskového oddílu
Vybrán oddíl 1
Šestnáctkově (L vypíše kódy):b [Enter] ### na FAT32
Typ diskového oddílu 1 byl změněn na b (W95 FAT32)
Příkaz (m pro nápovědu): w [Enter] ### uloží tabulku rozdělení disku a ukončí program
Tabulka rozdělení disku byla změněna!
Volám ioctl() pro znovunačtení tabulky rozdělení disku.
VAROVÁNÍ: Pokud jste vytvořil či změnil nějaké
DOS 6.x diskové oddíly, přečtěte si prosím manuálovou
stránku programu fdisk, abyste získal dodatečné informace.
Synchronizují se disky.
[root@localhost yullaw]#
- název flash disku příkazem (stále pod rootem):
[root@localhost yullaw]# mkdosfs /dev/sdb1 -n Flashka
to je vše a musíš flash disk po fyzickém odpojení a připojení vidět a pak už použij doporučený UNetbootin ;)
Postup byl už napsán v http://forum.mageia.cz/index.php?topic=169.msg1221#msg1221
-
Info:
UNetbootin byl přidán do naší wiki (http://wiki.mageia.cz/instalace-live_usb#unetbootin). Sice neřeší zdejší problém, ale uživatelé se mohou dozvědět o dalších možnostech vytvoření live USB než jen přes Mandriva-seed ;)
-
Zde jsou výstupy po zadání požadovaných příkazů:
[steve@localhost ~]$ su Heslo: [root@localhost steve]# cat /etc/mtab rootfs / rootfs rw 0 0 proc /proc proc rw,relatime 0 0 sysfs /sys sysfs rw,nosuid,nodev,noexec,relatime 0 0 devtmpfs /dev devtmpfs rw,nosuid,relatime,size=508720k,nr_inodes=127180,mode=755 0 0 devpts /dev/pts devpts rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000 0 0 tmpfs /dev/shm tmpfs rw,nosuid,nodev,relatime 0 0 tmpfs /run tmpfs rw,nosuid,nodev,relatime,mode=755 0 0 /dev/sda1 / ext4 rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered 0 0 tmpfs /sys/fs/cgroup tmpfs rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,mode=755 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/systemd cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,release_agent=/lib/systemd/systemd-cgroups-agent,name=systemd 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/cpuset cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuacct,cpu 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/devices cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/freezer cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/net_cls cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls 0 0 cgroup /sys/fs/cgroup/blkio cgroup rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio 0 0 systemd-1 /proc/sys/fs/binfmt_misc autofs rw,relatime,fd=23,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct 0 0 systemd-1 /proc/bus/usb autofs rw,relatime,fd=37,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct 0 0 securityfs /sys/kernel/security securityfs rw,relatime 0 0 debugfs /sys/kernel/debug debugfs rw,relatime 0 0 hugetlbfs /dev/hugepages hugetlbfs rw,relatime 0 0 mqueue /dev/mqueue mqueue rw,relatime 0 0 /dev/sda6 /home ext4 rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs rw,relatime,devgid=43,devmode=664 0 0 gvfs-fuse-daemon /run/user/steve/gvfs fuse.gvfs-fuse-daemon rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=500,group_id=500 0 0 /dev/sdb1 /media/C4B4-71EB vfat rw,nosuid,nodev,relatime,uid=500,gid=500,fmask=0022,dmask=0077,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,showexec,utf8,flush,errors=remount-ro 0 0 [root@localhost steve]# ^C [root@localhost steve]# mount rootfs on / type rootfs (rw) proc on /proc type proc (rw,relatime) sysfs on /sys type sysfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime) devtmpfs on /dev type devtmpfs (rw,nosuid,relatime,size=508720k,nr_inodes=127180,mode=755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000) tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime) tmpfs on /run type tmpfs (rw,nosuid,nodev,relatime,mode=755) /dev/sda1 on / type ext4 (rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered) tmpfs on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,mode=755) cgroup on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,release_agent=/lib/systemd/systemd-cgroups-agent,name=systemd) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpuset type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset) cgroup on /sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuacct,cpu) cgroup on /sys/fs/cgroup/devices type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices) cgroup on /sys/fs/cgroup/freezer type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer) cgroup on /sys/fs/cgroup/net_cls type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls) cgroup on /sys/fs/cgroup/blkio type cgroup (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio) systemd-1 on /proc/sys/fs/binfmt_misc type autofs (rw,relatime,fd=23,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct) systemd-1 on /proc/bus/usb type autofs (rw,relatime,fd=37,pgrp=1,timeout=300,minproto=5,maxproto=5,direct) securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw,relatime) debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw,relatime) hugetlbfs on /dev/hugepages type hugetlbfs (rw,relatime) mqueue on /dev/mqueue type mqueue (rw,relatime) /dev/sda6 on /home type ext4 (rw,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered) usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw,relatime,devgid=43,devmode=664) gvfs-fuse-daemon on /run/user/steve/gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=500,group_id=500) /dev/sdb1 on /media/C4B4-71EB type vfat (rw,nosuid,nodev,relatime,uid=500,gid=500,fmask=0022,dmask=0077,codepage=cp437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,showexec,utf8,flush,errors=remount-ro) [root@localhost steve]#
Asi to sem vkládám blbě, jinak to neumím, promiňte.
Yullaw, to vyzkouším zítra, dík.
-
Ještě se prosím podívejte na tyto výstupy:
-
Je tam napsane, ze /dev/sdb neni. Musis najit, jak se jmenuje. /dev/sd-neco, ale BACHA, NE SDA!!!!!!!
-
Steve, napiš do příkazového řádku
dmesg
a po stisknutí Enter se vypíšou řádky, které všechny a to i s celým řádkem tohoto příkazu okopíruj, napiš nový příspěvek a nad oknem tvého textu klikni na # (Vložit kód), kde mezi to vložíš okopírovaný text z konzole. Pro jistotu jak asi vypadá tvůj další příspěvek klikni místo "Poslat" do "Prohlédnout" a uvidíš výsledek. Pokud bude vše ok, tak pak klik na "Poslat".
Pomůžeme ti, ale musíme nejdříve vypátrat, kde je přesně flash disk...
-
Chci sem vložit kód po zadání příkazu dmesg, ale nahoře mi to vyhodí: Při odesílání příspěvku nastala následující chyba:
Zpráva přesáhla maximální povolenou délku (20000 znaků). A nazdar!...
Tak alespoň toto:
[steve@localhost ~]$ su Heslo: [root@localhost steve]# sudo /home/steve/Plocha/unetbootin-linux-581 bash: sudo: příkaz nenalezen [root@localhost steve]#
-
Jak vkladat:
Oznacis cely vystup terminalu mysi. Jen oznacit.
Prepnes se do pole pro vlozeni prispevku a kliknes prostrednim tlacitkem mysi. Vsechno vcetne enteru.
Nainstaluj pomoci spravce balicku. Potom z nabidky "Mageia" (Nastroje>systemove nastroje) vyber UNetBootIN.
-
VYŘEŠENO! S Vaší obětavou pomocí se to nakonec podařilo! Velice Vám všem moc a moc děkuji!
-
Zdravím Vás přátelé,
dnes jsem potřeboval provést reinstall Mageii-2, proto jsem chtěl použít flashdisk s vytvořenou instalací live-usb. Bohužel to však absolutně nefunguje a počítač z ní nebootuje. Proto tyto pokusy nikomu NEDOPORUČUJI, je to zbytečná škoda času. Instalace z Live-cd jako vždy bezproblémová.
-
jsem chtěl použít flashdisk s vytvořenou instalací live-usb. Bohužel to však absolutně nefunguje a počítač z ní nebootuje.
http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru
Informacni hodnota - nula. Ja z flasky bootuji i instaluji. Nevim, jestli je chyba v Mageia...
-
Nevim, jestli je chyba v Mageia...
Není. Teď jsem si to ověřoval tak, že jsem znovu stáhl Mageiu 2 KDE4 live CD pomocí odkazů pro stažení z wiki (http://wiki.mageia.cz/:2:download#mageia_-_live_cd), spustil program unetbootin, nainstaloval do USB a systém po restartu naběhl přímo z vytvořeného live USB...
Bohužel to však absolutně nefunguje a počítač z ní nebootuje.
Stejně jak napsal Peťoš výše, absolutně chybí informace!
- Má disk odpovídající kapacitu? viz. http://wiki.mageia.cz/instalace-live_usb nahoře v zeleném rámečku
- Není USB flash disk poškozen? → vyzkoušet jiný
- Je disk prázdný? unetbootin nesmaže žádná stávající data na USB disku! Je možné, že bez varování překopíroval data, ale ne všechna → to by odpovídalo i tvému "absolutně nefunguje a počítač z ní nebootuje" za předpokladu, že první boot po startu počítače byl zvolen USB disk
Proto tyto pokusy nikomu NEDOPORUČUJI, je to zbytečná škoda času.
:o :o :o
-
Přátelé, nezlobte se na mne, vážím si Vaší snahy mi i v tomto případě pomoci, ale já tento problém prostě vzdávám a nadále ho nebudu řešit - přenechám experimentování jiným. Jen pro informaci:
1) Před vytvořením live-usb instalace byl Flashdisk prázdný a zformátoval jsem ho
2) Flashdisk má kapacitu 2 GB (čili dostatečná)
3) Byl nový, při vytváření live-usb unetbootin nehlásil žádnou chybu, vše proběhlo korektně
4) Samozřejmě před pokusem z něj provést instalaci jsem v BIOSu přepnul na bootování z usb (žádný jiný externí disk nebyl připojen)
Jinou flashku nemám a novou kupovat nebudu. Děkuji Vám za ochotu.
-
Přátelé, nedalo mi to, a přece jen jsem udělal další pokus a myslím, že teď už se mi to podařilo. Flashdisk jsem znovu zformátoval dle návodu Yullaw a pomocí unetbootinu jsem na něm vytvořil instalační live-usb. Tentokrát vše proběhlo bez jediného problému. Prozatím jsem z flashky nezkoušel instalovat, protože mi OS zatím funguje perfektně, ale myslím, že live-usb bude fungovat (až bude potřeba).
Omlouvám se Vám všem za ty nervy, co jste se mnou měli a děkuji Vám mnohokrát za pomoc, která vedla k úspěchu!
-
Tak to jsme určitě rádi, že naše rady pomohly :)
-
Vobec sa necudujem ze sa nevie linux poriadne rozsirit medzi ludmi. To je normalne o drzku toto nainstalovat. To sa fakt nenajde jeden jediny programator z tisicok co by spravil program, ktory stiahnes, spustis pod windows a ten nainstaluje na USB kluc live alebo instalacku Mageia 4 ? To je fakt tak kurevsky problem ?
-
Vobec sa necudujem ze sa nevie linux poriadne rozsirit medzi ludmi. To je normalne o drzku toto nainstalovat. To sa fakt nenajde jeden jediny programator z tisicok co by spravil program, ktory stiahnes, spustis pod windows a ten nainstaluje na USB kluc live alebo instalacku Mageia 4 ? To je fakt tak kurevsky problem ?
- Příspěvky viz. výše se týkají vytvoření USB flash disku pro MGA2. Nyní je MGA4, takže logicky za tu dobu se změnila spousta věcí, jelikož Linux, jako takový, se stále vyvíjí, tak i podružný software musí být uzpůsoben vývoji. Od verze MGA3 jsou obrazy hybridní (i tak je tomu u dalších linuxových distribucí), tudíž hold uživatel musí sledovat, jaký aktuální program použít k vytvoření USB flash disku.
Aktuálně pro MGA4 by mělo fungovat:
- Linux: IsoDumper (http://wiki.mageia.cz/instalace-live_usb#isodumper)
- Windows XP/Vista/7/8: Rufus (http://rufus.akeo.ie/)
- od toho je také http://wiki.mageia.cz/instalace-live_usb, že? Je tam přehled softwaru jak pro Linux, tak i pro Windows.
Zatím neaktuální pro MGA4. - byl bych rád, kdyby jsi spíše popsal o jaký problém se konkrétně jedná, jaké všechny programy byly vyzkoušeny, jaký systém, atd. Než zde vulgárně nadávat!
EDIT: škrt
-
Yullaw, ze na tady toho reagujes...