Odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Kolik má průměrný člověk prstů na pravé ruce? (číslem):
Po dnu přijde:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: alda81
« kdy: Květen 01, 2012, 19:14:44 »

k tomu sdílení na pc doporučím jednu malou věc, při nastavování si vypni firewall na obou mašinách (MCC >> Bezpečnost >> Nastavit Váš osobní firewall >> Všechno (bez firewallu)), zrestartuj pc a zkus to nastavit přes MCC (MCC >> Sdílení v síti), pokud chceš sdílet soubory i s widlemi, tak budeš muset použít Sambu

pokud to takto zprovozníš, tak si pak zapni firewall a přidej si do něj vyjímky pro Sambu či NFS

podle obrázku, který jsi přiložil, sdílíš soubory přes NFS, což je sdílení pouze po linux, widle je neuvidí

před pár lety jsem s tím zápasil, takže víc konkrétněji nepomůžu

Poslal: Joelp
« kdy: Květen 01, 2012, 18:54:14 »

Velice dobré zkušenosti s tiskátnami pod linux mám i s Konika Minolta a Samsung. Samsung dokonce mívá ovladače i na přoloženém CD a u Koniky se dá vždy stáhnout z oficiálního webu PPD soubor. Chodili mi i Epsonky, ale těch jsem moc neodskoušel.
Poslal: Arvalis
« kdy: Květen 01, 2012, 18:46:05 »

Pokud budeš mít síťovou tiskárnu, pak má print server v sobě. Neměl jsem nikdy potíže se "síťovkama" od HP s ovladačem "hplip", s jinými síťovými zkušenost nemám. Co se týče sdílení, už jen proto, že jsi se přes udělátka distribuce, případně KDE, evidentně dost natrápil, zvážil bych nějaký transparentnější způsob jako přímou editaci smb.conf nebo nějakou pořádnou pomůcku (už jsem někde zmiňoval Webmin). Pak se sem dá vyplivnout obsah konfiguráku a řešit proč to či ono nefunguje.
Poslal: Josef Kadleček
« kdy: Květen 01, 2012, 18:15:52 »

Podobně to vypadá na všech linuxových compech (MDV2010.1, MDV2010.2, Edubuntu, Mageia1)
Poslal: Josef Kadleček
« kdy: Květen 01, 2012, 18:02:45 »

Vážení přátelé,

tak se nám původní otázka nějak rozběhla/zesložitila. Začínám řešit stejně prostý, primitivní problém. Compy jsou na naší malé domácí síti v počtu celkem šesti, z toho dva prokazatelně mono-widloidní; NTB mám přes AP-čko, tedy wifi. Rád bych v budoucnu viděl tisk na jediné síťové tiskárně (taková, co má na vstupu RJ45-ku).
Nicméně zásadní otázka je, že ze všech linuxových mašin vidím jen pár souborů, evidentně omylem na jedné z widloidních mašin nastavených jako "sdílené". Ať dělám, co dělám, v mcc povoluju a zas mažu soubory ke sdílení v lokální síti, žádná linuxová mašina nevidí nic, krom výše uvedených pár souborů z widlí.
Potřebuju už nutně přeinstalovat na našem rodinném "hlavním" compu z MDV2010.2 na Mageiu, ale bez přesunu/zálohy dat na jinou mašinku se do toho nepustím (a kupovat "mrtvé" médium jako DVD se mi už taky moc nechce)  ;)

Děkuji velmi zdvořile

Pep
z mandrivího fóra známý jako Pepep
Poslal: Arvalis
« kdy: Duben 26, 2012, 08:30:49 »

Souhlas, hlavní je aby se tihle různí "pomocníci" dali v případě potřeby vypnout  :) Je to samozřejmě věc pohledu, ale já se snažím tu distribuci kterou používám a nějak znám použít na všechno...server, desktop, notebook. Nejsem nějak zastánce těch postojů jako "na hen ten rútr muší bejt ten debijáán". Ten v naší firemní infrastruktuře letěl z routeru jako první, jen co jsem to dostal do pracek  :D "Linux" je jen jeden a myslím, že pro většinu použití by měla vyhovovat každá slušná distribuce.....ale třeba je to jen můj názor  :)
Poslal: Peťoš
« kdy: Duben 26, 2012, 00:51:48 »

Ony distribucni udelatka jsou opravdu urcena pro domaci pocitace pripojene k NAT krabicce s routerem. Samotny NAT funguje jako pomerne slusny FW ;) DrakFirewall je na jednoduche nastaveni nad jednim sitovym rozhranim (pocitac je pripojen pres jeden NIC do site, pripadne mas dve NIC, ale jen jedna je pripojena).
Na server s nekolika aktivnimi NIC bych to rozhodne nepouzil. Ale uprimne -- Mageia neni serverova distribuce, nikdy tak ani nebyla zamyslena (ackoli ma nejnovejsi nastroje pro clustering, ale ja sam je povazuji spise za zajimavost, nez ze by to nekdo opravdu nasadil, ale asi to vyzkousim... casem ;) ). A na takovem (enterprise) serveru by mel byt admin, co je s to nastavit FW pomoci iptables budto primo zapisem pravidel nebo shorewall, ferm...

Neboli -- doma DrakFirewall, na produkcni masine ne ;)
Poslal: Joelp
« kdy: Duben 25, 2012, 20:41:31 »

No tak on DrakFirewall je určený pro desktop. Tam se hodí. Ale jinde ne. Obzvlášť, když by sis použítím DrakFirewall-u zrušil všechna pravidla vytvořená pomocí Fermu, nebo Shorewallu.
Poslal: Arvalis
« kdy: Duben 25, 2012, 20:11:16 »

No já abych se přiznal v interní síti moc firewall na Linuxových strojích nepoužívám....a zatím se mi to nevymstilo  :) Na firemním routeru mám 8 síťových karet a abych se v tom nějak vyznal co kam kde, co odstřihnout, přenatovat, co povolit, tak je pro mě zažitý Ferm nejvhodnější. Tam bych distribuční udělátko nepoužil ani náhodou, to by mě taky mohli zastřelit kdyby něco nejelo a nedokázal jsem do pěti minut přijít na to proč :D Rozhodně jsou určitě sofistikovanější řešení, např. tebou zmíněný Shorewall, ale nepotřebuju, neumím, nepoužívám  ;)
Poslal: Joelp
« kdy: Duben 25, 2012, 19:50:47 »

Ad Firewall - ten jsem vypustil tak nějak automaticky, nikdy nepoužívám zabudované firewallové řešení v distribuci, hned při instalaci ho vypínám a používám Ferm který interpretuje zápis v konfiguráku přes iptables.
A proč rovnou nepoužívat Shorewall?

Myslím, že je vůbec na zvážení zda na lokální síti firewallové řešení v distribucích používat. Začátečník se v tom ztratí a bude se divit proč mu to a to nefunguje.....pro zkušeného je zase transparentnější si napsat vlastní pravidla. No ale dobře, připomínku beru.
No vidíš. Já sice rozumí Shorewallu, a na serverech nastavuju pomocí něj, ale na desktopu nastavuju firewall pomocí drakfirewall ("distribuční udělátko"). Dokonce i na vývojovém stroji. Proč bych taky nepoužíval, když tam mě zajímá jen INPUT a ten stačí během pár vteřin naklikat.
Poslal: Arvalis
« kdy: Duben 25, 2012, 18:57:56 »

Ještě poznámku k mému negativnímu postoji k Firewallovým udělátkám v distribucích. Právě u Mageii beta 2 se mi to stalo. První install, nechám implicitní nastavení FW. Tak jak vidím to GUI, je to filtr INPUT chain, nebylo by ani logické aby to na této úrovni upravovalo FORWARD a OUTPUT. Takže to pouštím z hlavy, to mi při poznávání distribuce přece vadit nebude. Přesto dokud jsem ho nevypnul, nefungovalo přehrávání UDP streamů internetové televize. Ani jsem nezkoumal proč. Proto tyhle udělátka raději vypínám a v případě potřeby "se škrtím" ručně  :) Podobně rád mám tedy i věci jako AppArmor a SElinux  ::)
Poslal: paur
« kdy: Duben 25, 2012, 18:30:43 »

...
Co se týká Androidu, tak mě ani nenapadlo, že by se to dalo propojit, popravdě mě ani nenapadá k čemu to použít.
Mobil s Androidem používám prakticky stejně jako hloupý mobil, tedy mail, kalendář, počasí a surfování po netu.
Máte s tím na Androidu zkušenost? K čemu je to dobré?
Když připojíš smartphone přes wifi, neplatíš datové přenosy při připojení k webu. Můžeš také přenášet soubory mezi PC a telefonem (hudbu, video...).
Poslal: Peťoš
« kdy: Duben 25, 2012, 14:16:31 »

Firewall v MGA/MDV je vlastne GUI nad mandi, coz je preddefinovana sada pravidel pro iptables. A jako takove je to fakt jednoduche: viz priloha. Zatim jsem nezaznamenal nejaky problem s tim, ze by to na domaci siti nefungovalo ;)
Poslal: Arvalis
« kdy: Duben 25, 2012, 12:24:13 »

Ad Firewall - ten jsem vypustil tak nějak automaticky, nikdy nepoužívám zabudované firewallové řešení v distribuci, hned při instalaci ho vypínám a používám Ferm který interpretuje zápis v konfiguráku přes iptables. Myslím, že je vůbec na zvážení zda na lokální síti firewallové řešení v distribucích používat. Začátečník se v tom ztratí a bude se divit proč mu to a to nefunguje.....pro zkušeného je zase transparentnější si napsat vlastní pravidla. No ale dobře, připomínku beru.

Ad Mount - Myslím, že tvůj i můj příklad jsou víceméně stejně názorné  :)

Ad autorized_keys - Právě proto jsem mu to zjednodušil tím přejmenováním souboru, bylo mi jasné, že napsat cat ze souboru na jednom stroji a vyplivnout na konec souboru na jiném stroji ho tak akorát zmate.......takže tak  ;)

Jinak jak už jsem někde uvedl, Mageia je pro mě nová, moje doména je SuSE, HP-UX, případně CentOS. Specifika daná Mandrivou-Mageiou neznám, proto se snažím reagovat na příspěvky které obecně souvisí s Linuxem.
Poslal: Peťoš
« kdy: Duben 25, 2012, 11:47:15 »

Vim, je to jen drobnost.
Ale ty ostatni body jsou pomerne podstatne -- bez povoleneho FW to nepujde. Stejne tak je lepsi vypsat ten prikaz pro mount :) A stejne tak instalace SSH serveru.

Jsou to proste detaily v navodu. Neber to, ze ti nejak nadavam. Mas odeme +1 za ten navod, jen mam proste vice zkusenosti s timto OS a detaily, ktere bezni uzivatele potrebuji...