Odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Kolik má průměrný člověk prstů na rukou? (slovem):
Po dnu přijde:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: Steve
« kdy: Březen 28, 2013, 18:38:26 »

Děkuji ti za snahu vyřešit můj problém a tvůj zájem ulehčit mi život velmi oceňuji. Podíval jsem se na ta videa, kde se prezentuje ovládání PC pohybem hlavy. Je úžasné, co současná technika dokáže. V mém případě je to ale bohužel nevyužitelné, protože takto "normálně" pohybovat hlavou nemohu, mohu trochu jinak (což je specifikum mého postižení a je nesnadné to popsat) a to by ten systém s tou webkamerou "neskousl". Navíc s myslím, že by mi za půl hodiny upadla hlava :D. Mě nedělá problém obsluhovat PC s tužkou v ústech, naučil jsem se takto poměrně rychle psát, kreslit technické výkresy a dělat všechno ostatní. Nicméně je to velmi zajímavé a některým lidem to velmi pomůže.
Poslal: Yullaw
« kdy: Březen 27, 2013, 11:31:08 »

Narazil jsem na 2 zajímavé projekty, které usnadňují práci na PC osobám se zdravotním postižením. Software s pomocí webkamery ovládá myš pohybem hlavy:

  • Mousetrap
  • eViacam
    • další program, který jsem vyzkoušel v MGA2. Balíček ale pro MGA chybí. Byl nahlášen požadavek o vytvoření eViacam pro Mageiu   Bug#9549. Funguje bezvadně, například kliknutí levým/pravým tlačítkem myší se ovládá pohybem hlavy a časovačem - najedete na místo pohybem hlavy, vyčkáte na konec časovače (do 2 sekund) a pak pohnete hlavou doleva (pro levý klik) či doprava (pravý klik). Můžete nastavit různé vlastnosti kliknutí nebo rychlost pohybu ap.
    • video ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=u40iynSDqMU
Můžeš to jistě nakombinovat s číselnou externí klávesnicí. Doufám, že by ti to mohlo pomoci...
Poslal: Steve
« kdy: Březen 08, 2013, 15:17:25 »

Proč tedy neovládat ukazatele myší pomocí externí USB numerické klávesnice a přitom psát numera za použití klasické kombinace kláves SHIFT+číslo na tvém ASUSu ?
Ano. Takto to používám už léta, takto to bezvadně funguje, ale nikoliv v programech spuštěných ve Wine. A jsme opět na začátku...
Deset dnů jsem dělal všemožné pokusy s nastavením obou klávesnic - bezvýsledně. V Nastavení systémuVstupní zařízeníKlávesnicePokročilé → zatrhnutím Nastavit volby klávesnice je sice mnoho možností nastavení, avšak nikoliv ty, které potřebuji. Problém tedy pokládám za neřešitelný. Nezbývá tedy, než vypnout navigaci myši pomocí num. klávesnice, požádat někoho zdravého, aby mi nainstaloval Widlácký program = zadal číselný registrační kód a po nainstalování znovu zapnul navigaci myši, abych mohl dále pracovat sám. To je jediné řešení.
Děkuji všem zúčastněným, zejména tobě Yullaw za vynaložený čas a velkou snahu pomoci.
Poslal: Yullaw
« kdy: Únor 17, 2013, 12:05:47 »

Pro testování jsem si zakoupil externí USB numerickou klávesnici Trust - 14522, která je identifikována jako:
Kód: [Vybrat]
$ lsusb
Bus 003 Device 002: ID 05a4:9837 Ortek Technology, Inc.
Bus 003 Device 003: ID 05a4:9862 Ortek Technology, Inc.

Správně by numerická klávesnice (na PC, notebooku nebo externí přes USB připojená k notebooku) měla fungovat takto:
Když je NumLock zapnutý = číslice, kalkulátor
Když je NumLock vypnutý = pohybování kurzorem myši (pokud je tato funkce aktivována v Nastavení systému>Vstupní zařízení>Myš>Navigace pomocí myši>Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numer. klávesnice))
Tak to ale není a už jasně vím proč:
  • NumLock na externí klávesnici zapnutý:
    • externí USB numerická klávesnice píše po stisknutí numerických kláves číslice. Ve všech programech (i ve Wine).
    • pokud ovšem aktivuješ v Nastavení systémuVstupní zařízeníMyšNavigace pomocí myši → zatrhnutím Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numerické klávesnice), psát číslice není možné, protože systém nahradil číslice funkcemi pohybu pro ukazatele myši! Takto i bude reagovat na klávesnici notebooku, kde po stisknutí klávesy NumLk se pohyb myší ovládá klávesami m,j,k,l,u,i,o,ý,á,í (je vlastně 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9)
  • NumLock na externí klávesnici vypnutý:
    • klávesnice se přepne na funkční klávesy (jako je klávesa Home, End, Ins, PgUp, PgDn, Del, kurzorové šipky ap.)
tak je to např. ve Windows XP, tam to funguje perfektně.
Zkoušel jsem to i na svém firemním notebooku s WinXP a tam se to chová stejně tak, jak jsem popsal výše. Ano, je tam i funkce, kdy má být tato funkce pohybu myší aktivní, zda při zapnutém NumLock či vypnutém, ale po přepnutí mi to nefungovalo tak jak mělo = ovladání ukazatele myši při vypnutém NumLock.

Proč tedy neovládat ukazatele myší pomocí externí USB numerické klávesnice a přitom psát numera za použití klasické kombinace kláves SHIFT+číslo na tvém ASUSu ?

TIP: Nastavení systémuVstupní zařízeníKlávesnicePokročilé → zatrhnutím Nastavit volby klávesnice je mnoho dalších funkcí, které ovlivní chování klávesnice. Stačí jen vybrat podle svého gusta.
Poslal: Steve
« kdy: Leden 15, 2013, 09:24:41 »

Správně by numerická klávesnice (na PC, notebooku nebo externí přes USB připojená k notebooku) měla fungovat takto:
Když je NumLock zapnutý = číslice, kalkulátor
Když je NumLock vypnutý = pohybování kurzorem myši (pokud je tato funkce aktivována v Nastavení systému>Vstupní zařízení>Myš>Navigace pomocí myši>Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numer. klávesnice))
Čili mělo by to fungovat oboje i při aktivované funkci Navigace pomocí myši. Je to logické a tak je to např. ve Windows XP, tam to funguje perfektně.
Bohužel moje chabá angličtina nestačí na to, abych jim tento požadavek napsal. Proto tě moc prosím, mohl bys to udělat za mne?
Poslal: Yullaw
« kdy: Leden 14, 2013, 20:26:58 »

je to malinko nedotažené
co přesně? jaké máš požadavky? jak by to tedy mělo fungovat?

Snad kdyby vývojáři tento detail poupravili v Magei-3, ale jak jim to sdělit?
od toho existuje https://bugs.mageia.org (en), více informací jak nahlásit chyby v Mageii nalezneš v http://wiki.mageia.cz/faq:bugzilla, http://www.mandrivalinux.cz/jak-zvladnout-hlaseni-chyb-do-bugzilly

Pokud se to týká KDE aplikací a samotného vývoje prostředí KDE4, tak potom hlásit chyby, požadavky sem https://bugs.kde.org
Poslal: Steve
« kdy: Leden 14, 2013, 18:45:05 »

Tak jsem si trochu vyzkoušel Mageiu-3-beta1 ze spuštěného live CD a ty keybordy se chovají úplně stejně jako v M-2. Přišel jsem ale na příčinu celého problému: Přece jen za to může zapnutá funkce Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numerické klávesnice). Pokud tuto funkci vypnu, vše funguje (i ve Windowsáckých programech spuštěných ve wine), tj. na num. klávesnici zapnu NumLock – píše číslice, vypnu NumLock – je mrtvá. Od vývojářů je sice hezké, že mysleli na nás tělesně postižené - bez navigace myši pomocí  num. klávesnice bych nemohl vůbec existovat (touchpad, normální myš ani trackball vůbec nemohu používat) – ale je to malinko nedotažené. Byl bych Vám moc vděčný, kdyby jste mi mohli pomoci najít řešení, ale myslím si přátelé, že to vyřešit asi nepůjde. Snad kdyby vývojáři tento detail poupravili v Magei-3, ale jak jim to sdělit? :) Velmi Vám děkuji Vám za Vaši velkou obětavost.
Poslal: Steve
« kdy: Leden 14, 2013, 10:30:20 »

Jasně, rozumím, jdu dělat pokusy. Pak se ozvu. Zatím díky  ;)
Poslal: Yullaw
« kdy: Leden 13, 2013, 17:49:32 »

Na stránce downloadu Mageia-3 beta 1 se doporučuje porovnat podpisy - nevím jak.
Podrobněji, pokud nevíš jak na to:
  • stáhni si soubor .iso do adresáře Stažené
  • otevři K-MenuNástrojeKonzole, kde za použití příkazu cd přejdi do adresáře Stažené
Kód: [Vybrat]
$ cd Stažené
  • pak již stačí zadat:
Kód: [Vybrat]
$ md5sum Mageia-3-beta1-LiveCD-KDE4-en-i586-CD.iso
Výslednou hodnotu na dalším řádku porovnej se stránkou odkud jsi stahoval .iso soubor. Pokud se shoduje, soubor (obraz disku) je stažen v pořádku.

Informace najdeš na stránce, kterou ti Alda81 již poslal.

Dá se Mageia-3 nějak nainstalovat na stejný HDD vedle Mageia-2 ? Nebo musím HDD zformátovat a nainstalovat Mageiu-3 ? Omlouvám se, jsem "permanentní začátečník".  :-\
Mageia liveCD je verze Mageii, která při spuštění z CD média (či USB flash disku) nezasahuje do HDD. Pro tvé testování (klávesnic) stačí jen vypálit obraz na CD a pak jej spustit. Po načtení BIOSu stiskni klávesu F12 (či jinou), aby jsi mohl vybrat, odkud se systém bude načítat → takže vyber CD-ROM. Pokud nerozumíš angličtině, pak by jsi mohl vyzkoušet i Mageia 3 beta 1 liveDVD, kde by měla být i podpora češtiny. Výběr je na tobě.

UPOZORNĚNÍ: Mageia 3 (alfa, beta, RC) je momentálně určená pro zkušenější uživatele, testery, vývojáře. Pro začátečníky není vhodné ji instalovat pro každodenní použití!
Poslal: alda81
« kdy: Leden 13, 2013, 16:43:13 »

podpisy = kontrolní součty viz. http://wiki.mandrivalinux.cz/software:internet:iso#kontrola_stazeneho_nebo_vypaleneho_iso_souboru_pomoci_funkce_md5

pokud máš na disku místo, tak si samozřejmě můžeš nainstalovat M3 vedle M2, zavaděč zapíšeš na začátek disku, ten by ti pak měl nabídnout jak M3, tak i M2

pokud nemáš na disku místo, tak budeš muset nejdřív zmenšit nějaký oddíl, aby se ti tam Mageia vešla
Poslal: Steve
« kdy: Leden 13, 2013, 09:29:48 »

Ano, to samozřejmě mohu. V tom případě bych tě chtěl ještě poprosit o radu: Na stránce downloadu Mageia-3 beta 1 se doporučuje porovnat podpisy - nevím jak. Dá se Mageia-3 nějak nainstalovat na stejný HDD vedle Mageia-2 ? Nebo musím HDD zformátovat a nainstalovat Mageiu-3 ? Omlouvám se, jsem "permanentní začátečník".  :-\
Poslal: Yullaw
« kdy: Leden 12, 2013, 21:04:50 »

Můžeš ty klávesnice vyzkoušet v Mageia 3 (32bit) beta 1 liveCD KDE4(en)?
Poslal: Steve
« kdy: Leden 12, 2013, 10:31:08 »

Když v konzoli spustím xev, vypíše to dva metry dlouhý referát, který sem nechci vkládat, abych nezaplevelil toto DF. Takže jen "závěrečnou" část, no nevím, zda jsou to právě ty potřebné informace:

MotionNotify event, serial 49, synthetic NO, window 0x3e00001,
     root 0xad, subw 0x0, time 11806622, (162,0), root:(922,23),
     state 0x0, is_hint 0, same_screen YES

LeaveNotify event, serial 49, synthetic NO, window 0x3e00001,
     root 0xad, subw 0x0, time 11806628, (162,-1), root:(922,22),
     mode NotifyNormal, detail NotifyNonlinear, same_screen YES,
     focus YES, state 0

ClientMessage event, serial 49, synthetic YES, window 0x3e00001,
     message_type 0x138 (WM_PROTOCOLS), format 32, message 0x136 (WM_DELETE_WINDOW) [steve@localhost ~]$

V konzoli se klávesnice chovají úplně stejně, tj. píšou diakritiku, při podržení Shift píšou číslice a připojená usb numerická klávesnice nepíše číslice. Ještě pro úplnost: V Nastavení myši/Navigace pomocí myši mám zapnuto Pohybovat myší pomocí klávesnice (použitím numerické klávesnice. Možná to má nějakou souvislost s tím problémem, ale myslím si, že by v tomto případě měla usb num. kláv. fungovat při vypnutém NumLock pro pohybování myší a při zapnutém NumLock psát číslice. Ale třeba se mýlím a vše je jinak.
Poslal: Yullaw
« kdy: Leden 11, 2013, 20:32:01 »

4) Nastavení systému/Vstupní zařízení/Nastavení klávesnice:
Hardware - NumLock při spuštění KDE = Zapnout

Pokročilé - Nastavit volby klávesnice = vypnuto (zde jsem zkoušel postupně zapnout snad všechny volby, hlavně ve "výběru rozložení numer. klávesnice", bezúspěšně).

Zatím okomentuji toto. Já mám (ale nevím, zda to bude mít na to přímo vliv):
Hardware - NumLock při spuštění KDE = Neměnit
Rozvržení - Režim přepínání = Globální   - to mám také
Pokročilé - Nastavit volby klávesnice = vypnuto  - stejné

5) xev je nainstalován, neumím ho však spustit v konzoli, takže přes tento bod jsem se nedostal
Otevři v K-MenuNástrojeKonzole, kde přímo napiš xev a stiskni Enter. Program se spustí a pak zkoušej nějakou klávesu. Po stisknutí ihned se vypíše řádek, kde uvozovkách se zobrazí stisknutá klávesa. Tak i vyzkoušej tu externí, zda vůbec reaguje. Dej vědět, jak klávesnice reagují.
Poslal: Steve
« kdy: Leden 11, 2013, 19:14:57 »

1) BIOS mám nějaký jednoduchý, položka USB legacy tam vůbec není.
2) lsusb při zapojené num. klávesnici vypíše toto:
[steve@localhost ~]$ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 003: ID 03f0:4507 Hewlett-Packard
Bus 005 Device 005: ID 04f2:b071 Chicony Electronics Co., Ltd 2.0M UVC Webcam / CNF7129
Bus 001 Device 002: ID 04d9:1702 Holtek Semiconductor, Inc.
Bus 004 Device 002: ID 0b05:b700 ASUSTek Computer, Inc. Broadcom Bluetooth 2.1 [steve@localhost ~]$

3) Zdroje nonfree a tainted mám povolené, ale i Core Release, Core Updates a Core Backports a to nevím, jestli je dobře. Systém je aktualizován.
4) Nastavení systému/Vstupní zařízení/Nastavení klávesnice:
Hardware - NumLock při spuštění KDE = Zapnout
Rozvžení - Režim přepínání = Globální
Pokročilé - Nastavit volby klávesnice = vypnuto (zde jsem zkoušel postupně zapnout snad všechny volby, hlavně ve "výběru rozložení numer. klávesnice", bezúspěšně).
5) xev je nainstalován, neumím ho však spustit v konzoli, takže přes tento bod jsem se nedostal :-[