Nastavení systému a serverových služeb > Instalace distribuce Mageia

Přechod z 32bit na 64bit

<< < (2/2)

Ivko:
Nechcem nikoho k ničomu nútiť. Všetko je na slobode. Ja osobne som na svojom dvojjadre a 4 GB RAM skúšal aj 32 aj 64 bit. Čo sa týka rýchlosti, tak pre mňa, ako bežného užívateľa, rozdiel až taký značný nie je. Videl som však rozdiel v aplikáciách. Napr. Skype a AdobreReader bez 32 bit knihovien na 64 bit systém sa nainštalovať nedá. Skrátka to nie je doladené. Aj s inštaláciou hardwaru nie vždy je to také ideálne.

Ja som navrhoval riešenie, ktoré zaberie najmenej času: ZATIAĽ zmeniť kernel, čo umožní využiť väčšiu pamäť ako 3.3 GB RAM a pri prechode na Mageia 2 jednoducho nainštalovať rovno 64 bitový systém. Prečo práve takto? Možno preto, že už je vydaná Alfa 2 novej verzie. A ja osobne predpokladám, že bude trošku zmien (Prvé vydanie bolo dôležité ako prejav EXISTENCIE distribúcie. Ďalšie vydania budú už určovať smer. Mandriva dosť radikálne zmenila smerovanie a s povyšovaním na 2011 nemám dobré skúsenosti. Mageia sa v novej verzii bude musieť "vyjadriť"), teda tak či tak asi bude lepšia reinštalácia a nie povyšovanie systému. Teda má o jednu inštaláciu menej.
No, iba že by sa chcel trošku pobaviť, aby sa niečo naučil.

Ivko:
A ešte dodám jednu vec:
Nastavenia v /home adresári používam také isté pre 32 aj 64 bit systém. Počítač s tým nemá nijaký problém. Aspoň ja som nespozoroval. Teda pri novej inštalácii dáta a dokonca ani nastavenia nestratíš.

serafin:
Takový malý dotaz a takový bouřlivá diskuze :-D.

Tak abych to shrnul. RAM chci rozšířit na 4GB. Vím, že se to dá obejít změnou jádra, ale říkal jsem si, že když už budu mít 4GB (+768MB grafika) a mám 64 bitový procesor, tak bude 64 bitový systém lepší.

Asi to vyřeším tou přeinstalací (až bude čas, nálada a RAM :-D). Systém mám stejně skoro bez úprav, jen několik programů navíc. Mám to totiž podobně jako Blasius. Většinou pracuji s Windowsem a Linux mám na "hraní".

Jinak BFU (snad) nejsem, spíš bych se označil za lehče pokročilého linuxového uživatele.

Díky všem za odpovědi.

*s*

paur:

--- Citace: serafin  Prosinec 22, 2011, 13:13:44 ---Takový malý dotaz a takový bouřlivá diskuze :-D.


--- Konce citace ---

Bouře to byla. ale ve sklenici vody. Když se podíváš do popisu tebou používaného jádra ve správci balíčků, tak uvidíš, že 4 GB RAM podporuje už teď (i jádro desktop) - nic kvůli rozšíření RAM měnit nemusíš.

Porovnání výkonu 32 a 64 bitových systémů vycházejí většinou o 10 - 15 % lépe pro 64 bitové, ovšem spousta aplikací na nich stejně běží jako 32 bitů. Nevýhodou jsou možné problémy s používáním 32 bit aplikací.

U nás ve firmě (mnoho tisíc PC) běží většina na WinXP 32 bit (bez PAE), až v poslední době se na nové počítače instalují Win7. Správci radši oželí 1 GB neadresované paměti a trochu výkonu, aby si ušetřili případné problémy.

Volba je na tobě - pokud Mageiu používáš spíš k experimentování, je to vlastně jedno...  ;)

serafin:

--- Citace: paur  Prosinec 22, 2011, 15:26:32 ---Volba je na tobě - pokud Mageiu používáš spíš k experimentování, je to vlastně jedno...  ;)

--- Konce citace ---

Přesně tak, už stahuji instalační DVD :).

Navigace

[0] Seznam témat

[*] Předchozí strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi