Nastavení systému a serverových služeb > Instalace distribuce Mageia

Přechod z 32bit na 64bit

(1/2) > >>

serafin:
Zdravím,

je možné nějak přejít z nainstalovaného 32 bitového systému na 64 bitový? Např. změnou repozitářů. Nebo bude nutné systém přeinstalovat?

Plánuji rozšířit RAM a tam to už 64 bitů bude chtít.

Děkuji za odpověď.

*s*

Ivko:
No, taký prechod by som vonkoncom neodporúčal, lebo sa totálne domieša systém a jeho chod bude minimálne pochybný.

A čo sa týka tej RAM: To o koľko ju chceš zväčšiť, že tak nutne treba meniť systém??? Nestačí nainštalovať a používať jadro kernel-server??? Toto jadro obslúži (ak sa nemýlim) 64 GB pamäte. A potom pri povyšovaní na Mageiu 2 by si mohol priamo inštalovať 64 bitový systém, alebo aj ostať pri 32 bitovom, keby Ti to takto vyhovovalo.

Peťoš:
Ivkuv pristup (kernel s PAE a potom reinstalace na 64bit misto povyseni) je nejlepsi volba. Obecne se to prehodit da, ale dost spatne a budes mit system po dlouhou dobu v pomerne nekonzistentnim stavu a stejne asi skoncis u reinstalace. Kernel-server je rozhodne lepsi.
Navic PAE kernel (-server) je lepsi a vyhodnejsi pouzivat i na strojich s 3GiB a mene: pouziva NX Bit, coz je nastroj, kterym je mozne oznacit datove oblasti, ve kterych se nema nic spoustet. Mam pocit, ze NX bit neni v -desktop a -desktop586 implementovan a bez PAE ani nemuze.

Blasius:
Já to řešil přeinstalací, ale to bylo v době, když jsem toho ještě neměl moc nainstalovaného. Myslím, že smysl má přeinstalovat to celé rovnou nebo vydržet na stávajícím stavu a přeinstalovat to až při vhodné příležitosti. Polovičatých řešení bych se bál. Hlavně pokud, stejně jako já, nejsi kovaný uživatel linuxu.
Osobně bych to řešil přeinstalací rovnou.
Ale ber mě jako člověka, který pracuje většinou s Windows a linux je jen moje srdeční záležitost :-).

Joelp:
S Peťošem jsme vedli kdysi diskuzi o PAE a nijak to nedopadlo :D

Já jsem odpůrce PAE a celou tu technologii beru jako obezličku, jak něco obejít. Ono mít 64bit systém není jen o tom, že umí více RAM. Pokud máš 64bit CPU a předpokládám, že to není jeden z těch prvních vlaštovek, tak máš i ostatní základní železo připravené na 64bit režim. Jet 32bit systém na 64bit železe je jako dávat 60 oktanový benzin do sporťáku, který je nastaven na 100 oktanů. Jede to, většinou s tím není problém. Ale proč to proboha dělat?

Říká se, že 32bitový systém na 64bit železe dokáže získat jen 3/4 výkonu. Jestli je to pravda nevím, ale nevidím v tom žádný rozpor.

Taky se říká, že 32bit systém je odladěnější. Ne tak docela. Některé specializované utility/knihovny s tím mají občas problém, ale běžný smrtelník rozdíl nepozná.

Perlička/vtípek na závěr: I Peťoš, uctívač kultu 32bit byl nucen přejít na 64bitů (dlouho se bránil). Proč? Na 64bitech je dvakrát více zábavy :)

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi