Autor Téma: Frekvence procesoru  (Přečteno 4208 krát)

eda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
  • Karma: +0/-1
    • Zobrazit profil
Frekvence procesoru
« kdy: Listopad 16, 2014, 19:45:06 »
Po dnešní aktualizaci systému se přestala škálovat frekvence procesoru. Potřeboval bych, prosím, nakopnout jak to znovu zapnout.

Mageia4
KDE

AMD Athlon X II 640
Mageia 4/64 bit - KDE 4.12
AMD Athlon II X4 640, NVIDIA GeForce 750

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Frekvence procesoru
« Odpověď #1 kdy: Listopad 16, 2014, 20:56:34 »
Kde přesně přestalo škálovat, v nějakém programu?

Co říká příkaz:
Kód: [Vybrat]
$ cpupower frequency-info
a
Kód: [Vybrat]
$ cat /etc/sysconfig/cpupower

Něco se již řešilo zde: http://forum.mageia.cz/index.php?topic=665.0

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

eda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
  • Karma: +0/-1
    • Zobrazit profil
Re:Frekvence procesoru
« Odpověď #2 kdy: Listopad 16, 2014, 21:31:05 »
Frekvenci sleduji pomocí gkrellm.
Aktualizovalo se jádro i cpupower.

Přikládám dotazované údaje.
Kód: [Vybrat]
cpupower frequency-info
analyzuji CPU 0:
  ovladač: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 0
  maximum transition latency: 4.0 us.
  hardwarové meze: 800 MHz - 3.00 GHz
  dostupné frekvence: 3.00 GHz, 2.30 GHz, 1.80 GHz, 800 MHz
  dostupné regulátory: ondemand, conservative, powersave, userspace, performance                                                                                                       
  současná taktika: frekvence by měla být mezi 3.00 GHz a 3.00 GHz.                                                                                                                     
                    Regulátor "powersave" může rozhodnout jakou frekvenci použít                                                                                                       
                    v těchto mezích.                                                                                                                                                   
  současná frekvence CPU je 3.00 GHz  (zjištěno hardwarovým voláním).                                                                                                                   
  boost state support:                                                                                                                                                                 
    Supported: no                                                                                                                                                                       
    Active: no             

Kód: [Vybrat]
cat /etc/sysconfig/cpupower                                                                                                                                     
# See 'cpupower help' and cpupower(1) for more info                                                                                                                                     
CPUPOWER_START_OPTS="frequency-set -g ondemand"                                                                                                                                         
CPUPOWER_STOP_OPTS="frequency-set -g ondemand"

Všiml jsem si, že frekvence má být mezi3.00GHz a 3.00GHz, což je špatně, ale netším kde to mám nastavit.
Mageia 4/64 bit - KDE 4.12
AMD Athlon II X4 640, NVIDIA GeForce 750

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Frekvence procesoru
« Odpověď #3 kdy: Listopad 16, 2014, 21:40:51 »
Upravíš to pod rootem:
Kód: [Vybrat]
# cpupower frequency-set -g ondemand  #nebo jiný regulátor
# cpupower frequency-set -f 2201000     #nastavíš frekvency přímo ne regulovanou

Se spokojeným regulátorem pak jej dopiš do /etc/sysconfig/cpupower namísto ondemand pro příští zapnutí PC/ntb.

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

eda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
  • Karma: +0/-1
    • Zobrazit profil
Re:Frekvence procesoru
« Odpověď #4 kdy: Listopad 16, 2014, 21:56:22 »
Nerad bych tě zklamal, ale to bylo první na co jsem si vzpomněl po tom co jsi mě nakopl. Nefunguje to. Frekvence zůstává pořád stejná i po restartu.
Mageia 4/64 bit - KDE 4.12
AMD Athlon II X4 640, NVIDIA GeForce 750

eda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 78
  • Karma: +0/-1
    • Zobrazit profil
Re:Frekvence procesoru
« Odpověď #5 kdy: Listopad 17, 2014, 13:24:49 »
Takže pro informaci: po včerejší spolupráci s Yullawem jsme k ničemu nedošli a odložili jsme to zatím na potom.
Po dnešním zapnutí počítače jsem znovu zkusil řešení předchozí řešení. Nic. Pátral jsem jaké jsou nainstalované balíčky jestli se něco nepere mezi sebou, našel jsem démona cpufreqd, ten jsem odinstaloval (včetně lib) a ejhle vše začalo fungovat. Změnil jsem cpupower z performance na ondemand a vše funguje skoro jak má (spotřeba počítače ještě neklesá jako předtím).
Problém v aktualizaci vidím někde v tom, že se cpupower sám nastaví na performance.
Yullawovi děkuji za pomoc.
Mageia 4/64 bit - KDE 4.12
AMD Athlon II X4 640, NVIDIA GeForce 750

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Frekvence procesoru
« Odpověď #6 kdy: Listopad 17, 2014, 14:15:07 »
Takže pro informaci: po včerejší spolupráci s Yullawem jsme k ničemu nedošli a odložili jsme to zatím na potom.
Po dnešním zapnutí počítače jsem znovu zkusil řešení předchozí řešení. Nic. Pátral jsem jaké jsou nainstalované balíčky jestli se něco nepere mezi sebou, našel jsem démona cpufreqd, ten jsem odinstaloval (včetně lib) a ejhle vše začalo fungovat. Změnil jsem cpupower z performance na ondemand a vše funguje skoro jak má (spotřeba počítače ještě neklesá jako předtím).
Problém v aktualizaci vidím někde v tom, že se cpupower sám nastaví na performance.
Yullawovi děkuji za pomoc.

Změna governoru na performance je z toho důvodu, aby nehavaroval servis cpupower pro procesory Intel Core i*. Původně byl totiž nastaven governor na ondemand, který u Intel Core i* nefungoval (a ani neexistuje) a díky tomu nefungovaly programy jako gkrellm (viz. http://forum.mageia.cz/index.php?topic=665.0).

Zde je také changelog: http://advisories.mageia.org/MGASA-2014-0453.html

@eda: - na druhém kompu s ovladačem acpi-cpufreq funguje vše, tak jak má... stačilo zastavit službu systemctl stop cpupower, přepsat obsah souboru /etc/sysconfig/cpupower z performance na userspace, spustit službu systemctl start cpupower a pak je možno doladit frekvenci dle svého, např. cpupower frequency-set -f 800000 (na 800Mhz).

Pozn.: nevím, jak ostatní, ale při nastaveném governoru na powersave se při odpojeném notebooku z elektrické sítě projevovalo škubání v přehrávaném filmu, načítání webu ap.
« Poslední změna: Listopad 17, 2014, 14:17:30 od Yullaw »

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M