Autor Téma: LXDE na velmi starom PC  (Přečteno 3189 krát)

XMen

  • Host
LXDE na velmi starom PC
« kdy: Březen 03, 2014, 21:08:06 »
Zdravim. Pokusam sa rozchodit novu mageiu 4 na kompe s doskou K7T266 Pro2 s CPU athlon 1600+ (1,4GHz) a grafickou kartou ati rage128 pro. Kedze viem, ze ide o velmi stare PC (doska z 2002 a karta z 1999) skusil som nasadit LXDE prostredie. Instalacia dopadla dobre. Bohuzial samotny chod desktopu je citelne pomaly. Napriek tomu ze ide o LXDE, su tam citelne lagy a dokonca sa okno niekedy nevykresli dobre (je tam akokeby sum), prip. mam problemy s rozbalenim comboboxu (po rozbaleni zasa vidim sum a ziadne polozky). Chapem, ze je to velmi stary stroj ale cakal by som, ze na takom jednoduchom graf. prostredi pojde lepsie. Kedze ide o velmi staru graf. kartu a to dokonca ati, ktora ma len opensource drivre, myslim si, ze keby som tam pridal napr. taku nvidiu FX 5200 mohlo by to pomoct (ale je otazne ci by na tu dosku pasovala karta agp 8x). Co myslite? Alebo viete mi niekto navrhnut nejake optimalizacie ako z tho HW dostat co najviac bez upgradu? Windows XP na tom HW bezi velmi dobre ale chcem sa uz konecne zbavit posledeho M$ produktu. Dakujem

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:LXDE na velmi starom PC
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2014, 21:37:39 »
Možno niekto so mnou nebude súhlasiť, ale ja osobne ATI nemusím. S atinou som mal problémy pri úplne novom (teda kúpenom pred cca dvoma rokmi) počítači, kde sa mi Tebou spomínaný "šum" objavoval tiež - pri použití slobodného ovládača.Fglrx ovládač síce už také nerobil, ale ešte stále to nebolo ono. Nvidia vie zobrazovať podstatne lepšie.

A že to ide pomaly? Koľoko tam je pamäte RAM? Aký tam je HDD? To je tiež dôležité. Nielen procesor.
Treba si však uvedomiť, že staršie procesory už nemajú takú "kondíciu" ako keď boli nové. Časom odchádzajú tranzistory (ďalšia nevýhoda AMDkov, ktoré ich majú menej ako Intel - teda ten má v tomto väčšiu výdrž), čím sa znižuje počet obvodov, a teda znižuje sa aj celkový výkon.

Nemôžeš chcieť, aby obstarší počítaš šiel ako nový.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 918
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:LXDE na velmi starom PC
« Odpověď #2 kdy: Březen 04, 2014, 07:54:16 »
Jak psal Ivko, procesor neni vsechno. Dale je fajn vedet, co mas za RAMku. Ja na podobne historickem pocitaci pouzivam jen DWM. Ale je fakt, ze mam 1.6 s 1GiB RAM a grafikou nVidia... Ale nic silnejsiho tam moc poustet nejde...
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:LXDE na velmi starom PC
« Odpověď #3 kdy: Březen 04, 2014, 15:02:43 »
Jak pisou vis chtelo by to vedet kolik mas RAM. 1GB RAM mel by stacit.

ATI karta je strasne stara. Buh vi jestli bude fungovat. Nedavno podpora nejakych takovych kousku byla odstaranena z Xorgu.

Ta Nvidia FX5200 se da pouzit. Mela by byt podrovana noveua ovladacem nebo se da take pouzit Xorg-->nv (2D ovladac s akceleraci prehravani video pres XV extention).
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4

XMen

  • Host
Re:LXDE na velmi starom PC
« Odpověď #4 kdy: Březen 06, 2014, 17:56:55 »
RAMky mam bohuzial iba 640MB, takze ako pisem nie je to ziadne delo ale malo by to dostatocne stacit. Co sa tyka CPU, ano to je slabsie ale windows xp na tom bezi cekom obstojne (ked nerobi nieco neuzitocne ako windows vie ;-) ). Moj odhad je, ze problem je v GPU. Samotna karta by stacila ale problem bude podla mna ovladac. Ten tam je iba slobodny a aj ked je udrziavany, nie je to nic moc. Nvidiu FX 5200 mam doma na inom PC a okrem fullHD videa a novych hier mi tam slape vsetko pekne (pouzivam proprietarne ovladace nie noveau).

Osobne som cakal ze LXDE pojde aj na takom HW celkom obstojne ale vypada to, ze linuxove distribucie uz maju problem s takto starym HW. Skusat na nom xfce alebo gnome asi nema zmysel. Skusim este zohnat tu nvidiu a uvidim ci to pojde lepsie.

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:LXDE na velmi starom PC
« Odpověď #5 kdy: Březen 07, 2014, 23:18:13 »
Tezko rict jak to bude to chodit. Zkusit naistalovat.
Z mych osobnych zkusenosti s instalaci na notebooka s prvnim Atomem a s 1GB RAM. Rozdil mezi Xfce a KDE byl spis ve spotrebovane pameti po nabehnuti: XFCE kolem 60-80MB, KDE4 - 200MB. Ale vliv na rychlost odezvy a behu aplikaci to nemelo zadny. Aplikace tak nebo jinak spotrebuji stejny procesorovy cas nebo RAM bud to KDE nebo XFCE.

Osobne jsem instaloval Mageia2 s KDE4 na PC s CPU: Athlon 2000+, RAM: 768MB, GPU GeForce4 MX400 64Mb VRAM
Slapalo to celkem dobre.

Opera, SMPlayer nebo Kaffeine, Qmmp nebo Audacious, Skype, Pidgin vse slapalo celkem dobre.

Lehke prohlizeci Arora a t.d. byly horsi nez Opera. To same Firefox nebo Chromium.
Samoremne neslo prehrat ve Flahi video v kvalite lepsi nez 320p. Bezne video 576i,p v SMplayeru se prehravalo bez problemu.

Muzete zkusit prehrat video v vysokem rozliseni v Mplayeru v konsoli. Musi byt nastaven na prehravani video pres frame buffer. Karty Nvidia tuto moznost podporuji. Osobne jsem to nikdy nezkousel na slabsich strojich.Na GT240 to fungovalo.
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:LXDE na velmi starom PC
« Odpověď #6 kdy: Březen 08, 2014, 09:39:56 »
Tiež je otázka, kto čo od toho počítača očakáva. Ja mám počítač, kde je procesor 4-jádro, 3.1 GHz, RAM 8 GB, SSD disk, 2GB nVidia. Tam programy fungujú v štýle klik-blik, spustené. Keď si sadnem k akémukoľvek slabšiemu počítaču, tak pre mňa je všetko príšerne ale príšerne pomalé. Ale keby som mal napr. len takú zostavu, akú uvádzaš, tak by sa mi to zdalo to najlepšie na svete, čo sa dá používať.
Mageia 9/64 bit
Plasma5