Autor Téma: Zpomalování desktopového prostředí  (Přečteno 6160 krát)

Jiří Socha

  • Host
Zpomalování desktopového prostředí
« kdy: Červenec 30, 2013, 07:32:53 »
Mám nainstalovánu Mageiu 3 32bit s prostředím KDE 4.10 bez 3D efektů. Je na SSD disku (rozdělení na /, home a swap, ext4), připojeny jsou ještě další dva klasické SATA disky do adresářů v domovském adresáři (oba ext4). Vše běží jak má, ale po pár dnech začne být viditelně zpomalené pracovní prostředí a zobrazování oken a to se postupně dále zhoršuje. Ovšem stačí se odhlásit a přihlásit a vše pak zase běží normálně rychle, nicméně prostředí se zase postupně časem zpomaluje. Např. při kliknutí pravým myšítkem na ploše se zobrazuje nabídka, ale chvíli trvá, než se vůbec objeví. Po druhém kliknutí se zobrazí ihned, ale s odstupem času se zase zobrazuje spožděně a to se jak jsem řekl s časem prodlužuje. Měl jsem v počítači (Core i5, 4GB RAM) předtím Mandrivu 2011.2 v téměř identické konfiguraci a tyto problémy jsem neměl. Zkoušel jsem i čistou instalaci bez nějakého dalšího sw, ale problém se objevuje i tak. Nějaký nápad? Děkuji.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #1 kdy: Červenec 30, 2013, 12:25:51 »
Problém je: Graf. karta → kernel. Nepovedal si, akú máš grafiku, predpokladám, že Nvidiu - mne to robilo tiež. Dal som Kernel z Cauldronu (ja viem, nie je to najčistejiše, ale funguje to dobre) a problém sa vyriešil.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Jiří Socha

  • Host
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #2 kdy: Červenec 30, 2013, 13:58:42 »
Dík za tip, to mě nenapadlo. Ano mám nvidi GT520. Jestli tomu dobře rozumím, je nutné změnit repozitáře na cauldron a provést aktualizaci jádra (kernel-desktop a nvidia-current-kernel)? Tedy jestli se to dá takhle snadno udělat.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #3 kdy: Červenec 30, 2013, 15:47:53 »
Nie nie nie. Nemeň repozitáre, lebo si povýšiš systém na pripravovanú MGA 4, čo je ešte pred vydaním Alpha - teda nedoladený systém. Iba si priamo z ftp-čka stiahni kernel, poprípade dodatky (k zainštalovaniu ovládačov) a to nainštaluj priamo v Dolphine (alebo akého správcu súborov používaš). Nepridávaj cauldron repozitáre. Systém nemusí pracovať potom správne.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

tomyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #4 kdy: Červenec 30, 2013, 20:50:39 »
a nebylo by lepší v nastavení hardware dát tam proprietární ovladač, než takové harakiri? bo já mám nvidii fx285 a nic takového nepozoruji. 3D efekty si zapínat nemusí, já mám pouze kostku, protože mi to subjektivně pomáhá v orientaci.
MGA 6 64bit KDE
Smrt a daně jsou jisté, daně jistější

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #5 kdy: Červenec 30, 2013, 21:05:44 »
Ja nijaké 3D nepoužívam. Používam proprietárné ovládače. Aj tak spomaľuje. Vyťažuje procesor postupne skoro až na polovicu (a to je 4-jádro). Lepšie riešenie som nenašiel.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

martas38

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #6 kdy: Červenec 30, 2013, 21:15:42 »
Mně tyhle problémy na Mageia2 32 bit s GeForce 9500 GT způsoboval právě proprietární ovladač. Od té doby jedu i na Mageia 3 s nouveau driverem a vše šlape jak hodinky.

Jiří Socha

  • Host
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #7 kdy: Červenec 31, 2013, 06:22:21 »
to Ivko: mě to procesor nevytěžuje. Mám podezření, jestli to nesouvisí s tím SSD, ale grafika v tom může mít možná také prsty, těžko hádat, tohle nejspíš z logů nezjistím. Jinak používám proprietární ovladač. Dneska až bude chvíli čas tak disk zazálohuju a můžu něco zkusit.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #8 kdy: Červenec 31, 2013, 08:57:17 »
Sleduj KSysGuard. Mne osobne veľmi pekne ukázalo, že procesor je stále viac a viac zaťažovaný. Všetko som zavrel, nechal som bežať len tento monitor a zaťaženie stále rástlo a rástlo. Pri zaťažení procesora nad 30% (od počiatočných 5) už pri jednoduchom pohybe myškou sekalo. Otvorenie Konzoly trvalo vyše minútu (za normálnych okolností je to štýk klik-blik). POčítač sa pre mňa stal nepoužiteľný. Písanie vo Writeri bolo nemožné, pretože písmená naskakovali s oneskorením niekoľko desiatok sekúnd.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Jiří Socha

  • Host
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #9 kdy: Červenec 31, 2013, 10:04:15 »
Na ploše mám widget pro sledování procesoru a skutečně vytížení nestoupá, to narůstající lagování spíš vypadá na spožďování v přístupu na SSD disk. Prostě kliknu a chvíli se neděje nic a pak se objeví dialog (načte se do paměti) a při druhém kliku se zobrazí ihned, ale po určité době (zřejmě po uvolnění paměti) to zase chvíli trvá. Týká se to obecně celého rozhraní a zobrazování prvků oken. Vlastní programy běží zdá se mi normálně. Patrné je to také na vykreslování ikon v systémové části, zezačátku je to rychlé a pak se vykreslují jakoby cukaně. Ukazovátko myši se pohybuje normálně.
Zkusil jsem zatím použít nouveau, ale nadšený z něj nejsem - nefunguje HW akcelerace HD videa a při přehrávání flash videa spadlo prostředí úplně. No uvidíme.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #10 kdy: Červenec 31, 2013, 10:15:13 »
A skús ovládač VESA - nie kvôli efektom, ale či bude spomaľovať aj tak. Ak pri VESE nebude spomaľovať, je jasné, že to robí ovládač grafiky. Ale ak bude, problém bude kdesi inde.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 918
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #11 kdy: Červenec 31, 2013, 11:12:21 »
Mohl by pomoci spusteny terminal s "iotom -o" (jako root) a "top". Sledovat hodnoty a na co se ceka presne a ktery proces co dela. Napr.

Kód: [Vybrat]
[safarikp@AcisionWork ~]$ top

top - 11:10:47 up 2 days,  1:59,  3 users,  load average: 0.44, 0.70, 0.85
Tasks: 192 total,   1 running, 191 sleeping,   0 stopped,   0 zombie
Cpu(s):  6.1%us,  5.0%sy,  2.7%ni, 83.0%id,  3.2%wa,  0.0%hi,  0.1%si,  0.0%st


iotop -o

Kód: [Vybrat]
Total DISK READ:       0.00 B/s | Total DISK WRITE: 22.81 K/s
  TID  PRIO  USER     DISK READ  DISK WRITE  SWAPIN     IO>    COMMAND         
  701 be/3 root        0.00 B/s    0.00 B/s  0.00 %  1.85 % [jbd2/dm-2-8]
20955 be/4 root        0.00 B/s    0.00 B/s  0.00 %  0.02 % [kworker/0:0]





V radku 3.2%wa znamena, ze se ceka na HW (nejspise preruseni, hadam ze sit). Na iotop vidim, ze se pristupuje na disk a na nic se neceka. Pokud je to disk, uvidis, ze tam mas dlouho jeden proces.

Dale, jak jsi na tom s RAM pameti. Co rika free -m
« Poslední změna: Červenec 31, 2013, 11:14:53 od Peťoš »
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Jiří Socha

  • Host
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #12 kdy: Červenec 31, 2013, 12:16:28 »
Co se týče paměti, ze 4GB je obsazeno aktualne okolo 2.8GB (buffers/cache 800MB), řekl bych, že na swap to zatím ani nešáhlo, trvale je obsazení na 0. Nicméně musím počkat alespoň do zítřka (PC mi běží vždy trvale kvůli vzdálenému přístupu do firemní sítě), až dojde k viditelnému zpomalení a pak zkusím sledovat ty parametry. Zatím díky za asistenci.
to Ivko: zatím tam nechám ten nouveau, už mi to chvíli běží, musel bych restartovat a zase čekat na ty lagy. Také mě napadlo naklonovat to SSD na normální disk a zkusit, jestli to s tím souvisí nebo ne.

tomyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
  • Karma: +2/-0
    • Zobrazit profil
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #13 kdy: Červenec 31, 2013, 22:40:35 »
a umí to ssd ten trim či jak se tomu nadává? To dojde k zaplnění buněk daty výkon jde do kopru. Ve zkratce řečeno.
MGA 6 64bit KDE
Smrt a daně jsou jisté, daně jistější

Jiří Socha

  • Host
Re:Zpomalování desktopového prostředí
« Odpověď #14 kdy: Srpen 01, 2013, 06:31:37 »
to tomyp: nepochybně ano, mám tam OCZ agility3. Ani zaplnění disku nedosahuje 50%. Kromě toho stačí se odhlásit a přihlásit a všechno se na nějakou dobu zase srovná. Ostatně jsem na něm měl předtím mandrivu a tyto potíže jsem na něm nezaznamenal.