Autor Téma: Instalace Mageia na hardwarovy RAID  (Přečteno 3052 krát)

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« kdy: Březen 30, 2013, 10:06:04 »
Jak se ma instalovat Mageia pri pouziti hadrwaroveho RAIDu. 1x HHD 500Gb + 2x HDD 1TB v hw RAIDu 1. System + swap na na HDD 500 GB a /home na hw RAID1

Vytvoril jsem RAID1(mirror) a zacal jsem instalaci. Instalator k memu prikvapeni ukazal mi vsechny 3 disky. Rozdeleni 500 GB HDD a prvniho 1TB HDD na oddilu po instalaci privedlo k tomu, ze system nenasel oddil /home.

Pak jsem provedl instalaci jinak nainstaloval jsem system na 500 GB HDD. Nastartoval jsem system a uz system spravne ukazoval jenom jeden disk pro RAID1. Premistil jsem /home a vse funguje jak chci. Ale jedinou skvrnou je,ze pri startu udev se snazi aktivovat na RAIDu oddily /dev/sdb a /dev/sdc, a tim padem system ceka dokonceni teto operaci zhruba pul minuty. Jak toto odstarnit?


Jak spravne provadet instalaci Mageii pri pouziti hw RAIDu bez obchani instalatoru jako u mne?
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #1 kdy: Březen 31, 2013, 20:26:07 »
O jakém HW RAIDu se bavíme? Pokud by to skutečně byl HW RAID, tak jej konfiguruješ v BIOSu RAIDu a v systému již vidíš jen 1 disk.

Předpokládám, že se tedy jedná o kvazi HW RAID. V tom případě v jeho BIOSu RAID zruš a používej pouze SW RAID, který si naklikáš přímo při instalaci Mageia
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #2 kdy: Duben 01, 2013, 11:52:54 »
No presne nevim jestli je to ten polovicni RAID nebo ne.
Je to vypocetni stanice Lenova S30, ktera ma na zakladni desce 3-SAS porty a 4-SATA porty s Intelackym cipsetem.

RAID se zapina v BIOSU. Ale zvlastni je, ze instalator vidi 2 disky zapojene do RAIDu, ale naistalovany system uz vidi jenom jeden.

Softwarovy RAID na Mageia 2 je problem. Mageia 2 bez slozitejsiho hrani s zavadecem nenabootuje z RAID 1. V Mageia 3 to uz jde, ale 3-ka je jeste v beta verzi.
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #3 kdy: Duben 01, 2013, 14:31:30 »
Pokud vidíš oba 2 disky, pak se jedná o kvazi RAID. Ten vyžaduje speciální ovladače pro Windows. Pak ale není zaručeno, že ti to pojede v jiné sestavě a odpálením desky můžeš tak přijít data v RAIDu aniž by byli disky porušené.

SW RAID funguje bez problémů i v Mandrivě. Osobně používám SW RAID v jednom serveru i na MGA1. Nikdy jsem s RAIDem v MGA, nebo MDV neměl. Funguje jak má. Možná snad starší MGA nedokáže pracovat se zapnutým kvazi RAIDem na desce. Osobně bych ale nešel do žádného SW RAIDu na Linuxu při zapnutém kvazi v BIOSu. V BIOSu ho vypni a vše ti pojede jak má.

Nezapomeň, že oddíl /boot nesmí být v RAIDu (při použití SW RAID)
« Poslední změna: Duben 05, 2013, 19:49:20 od Joelp »
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #4 kdy: Duben 01, 2013, 15:44:06 »
Tak jako pisete software RAID na Mageia 1 nebo Mageia 3 beta jede.
Ale na Mageia 2 ne.

Ale stejne nerozumim rozdilu, ktery je pri intalaci a pri spustenem systemu. Pri instalaci 2 disky a pri spustenym systemu jeden.
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #5 kdy: Duben 01, 2013, 16:24:23 »
Nepsal jsem, že na MGA 2 SW RAID nefunguje ;). Funguje jak má.

Jak už jsem několikrát psal:

Při instalaci vidíš více jako 1 disk, které jsou připojeny do RAID = nemáš plnohodnotný HW RAID

Z toho plyne:
  • zrušit v BIOSu RAID
  • při instalaci nastavit SW RAID
  • oddíl /boot mimo RAID

Po instalaci vidíš jen jeden disk, protože systém vidí už SW RAID. Při instalaci vidíš 2 disky, protože nemáš HW RAID a je potřeba vytvořit SW RAID
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #6 kdy: Duben 05, 2013, 19:48:47 »
Tak jsem si uvědomil, že jsem s MGA2 problém s RAID měl. Není toto přesně tvůj problém?

https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=5782

cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

mig31

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 103
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Mageia na hardwarovy RAID
« Odpověď #7 kdy: Duben 09, 2013, 07:25:09 »
Ano je o tomto jsem mluvil, ze kdyz /boot je na RAIDu tak Mageia po intalaci nenabootuje.

Ale vyresil jsem udelat RAID1 jenom pro /home, a vse funguje jak ma.

Diky za radu.
Desktop: Corei3-4160@3,6GHz 4 GB RAM Nvidia GTX650 1GB VRAM Mageia 6 64-bit KDE5
Notebook: Hp Pavilion dm1 Intel Pentium 1,3Ghz 3GB RAM Mageia 5 64-bit KDE4