Autor Téma: Kdo poradí laikovi?  (Přečteno 1524 krát)

emines

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Kdo poradí laikovi?
« kdy: Srpen 13, 2021, 22:14:41 »
Ahoj všichni dobří lidé, jsem sváteční uživatel Mageia7 a mám novou pixlu s Win10, kam bych chtěl přidat Mageia 8, ale tak, že bych ji chtěl bootovat z flash karty micro SD.
Uvedu parametry a prosím o radu trochu znalejšímu laikovi, machry a frajery co by mě chtěli zesměšňovat budu ignorovat.
Mám stolní pixlu s Win-10-pro, 64bit, RAM 16GB, CPU AMD Ryzen 3 3200G with Radeon Vega Graphics a ta pixla má škvíru na micro SD kartu, kterou mám připravenou Samsung 256GB EVO XCI-3 a na tu bych chtěl nainstalovat Mag8 a v BIOSu pak nastavit bootování z této micro karty.
Dotaz zní, zda je to možné, jak postupovat, zda stačí na kartu nakopírovat ISO Mag8 a pak spustit-nabootovat z karty, pak příp. nainstalovat na tu kartu.
Nechtěl bych nějak poškodit-změnit instalaci W10 a nechci např. odpojovat a vyndávat SD disk (Kingston 250GB) s Win10.
Díky za radu a návod, podrobný postup.
Emi

emines

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #1 kdy: Srpen 14, 2021, 12:40:35 »
Ahoj všichni dobří lidé, jsem sváteční uživatel Mageia7 a mám novou pixlu s Win10, kam bych chtěl přidat Mageia 8, ale tak, že bych ji chtěl bootovat z flash karty micro SD.
Uvedu parametry a prosím o radu trochu znalejšímu laikovi, machry a frajery co by mě chtěli zesměšňovat budu ignorovat.
Mám stolní pixlu s Win-10-pro, 64bit, RAM 16GB, CPU AMD Ryzen 3 3200G with Radeon Vega Graphics a ta pixla má škvíru na micro SD kartu, kterou mám připravenou Samsung 256GB EVO XCI-3 a na tu bych chtěl nainstalovat Mag8 a v BIOSu pak nastavit bootování z této micro karty.
Dotaz zní, zda je to možné, jak postupovat, zda stačí na kartu nakopírovat ISO Mag8 a pak spustit-nabootovat z karty, pak příp. nainstalovat na tu kartu.
Nechtěl bych nějak poškodit-změnit instalaci W10 a nechci např. odpojovat a vyndávat SD disk (Kingston 250GB) s Win10.
Díky za radu a návod, podrobný postup.
Emi
PS - už se mi podařilo stáhnout ISO Mag8 a kontrolní součet, ovšem nemůžu nijak spustit ten kontrolní součet, hlásí mi to v přík. řádku, že je něco špatně v tom souboru pro kontr. součet. Může mi někdo poradit, jak to zkontrolovat, ale návod prosím jako pro totálního laika, který nechápe, proč je to tak složité. Obdivuji se a klaním všem, kdo tomu rozumí, asi jsem na špatné planetě :-)

emines

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #2 kdy: Srpen 14, 2021, 12:47:31 »
Nevím, jestli jsem takový hlupák nebo je to pro obyčejné lidi schválně nepochopitelné, chtěl jsem dopsat dodatek do mého prvního dotazu, ale nikde možnost upravit text nebo smazat, tak musím pořád sám sobě odpovídat... proč to nejde normálně logicky a musí to být tak složité? asi aby to odradilo laika, který má zájem se něco přiučit, jinak to nechápu. Jestli má někdo na mě nervy, ať mi poradí, moje už jsou v p....

emines

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #3 kdy: Srpen 14, 2021, 13:08:48 »
PS - jen pro svoji obhajobu, je mi už 71,5 roků, asi bych se měl učit skákat do rakve, ale zatím se mi nechce :-)

emines

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #4 kdy: Srpen 14, 2021, 13:42:18 »
znovu jsem zkoušel ten součet a hlásí mi to doslova: "Nenalezeny správně formátováné řádky SHA512 kontrolního součtu". Stažené ISO a kontr. souč. mám ze stránek Mageia.cz a podle návodu na wiki.mageia.cz/... se mi to nedaří. Kde udělali soudruzi z NDR chybu? No zatím si píšu sám se sebou, snad se tu najde nějaký odborník, díky Emi

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #5 kdy: Srpen 14, 2021, 22:44:09 »
Nevím, jestli jsem takový hlupák nebo je to pro obyčejné lidi schválně nepochopitelné, chtěl jsem dopsat dodatek do mého prvního dotazu, ale nikde možnost upravit text nebo smazat, tak musím pořád sám sobě odpovídat... proč to nejde normálně logicky a musí to být tak složité? asi aby to odradilo laika, který má zájem se něco přiučit, jinak to nechápu. Jestli má někdo na mě nervy, ať mi poradí, moje už jsou v p....

Ahoj, nic není šložité. Stačí doplnit další informace do dalšího postu. Úprava je zakázána schválně. Pokud někdo horlivě upravuje texty, tak celá diskuze pro další lidi nedává smysl.
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #6 kdy: Srpen 14, 2021, 22:44:48 »
znovu jsem zkoušel ten součet a hlásí mi to doslova: "Nenalezeny správně formátováné řádky SHA512 kontrolního součtu". Stažené ISO a kontr. souč. mám ze stránek Mageia.cz a podle návodu na wiki.mageia.cz/... se mi to nedaří. Kde udělali soudruzi z NDR chybu? No zatím si píšu sám se sebou, snad se tu najde nějaký odborník, díky Emi

Chtělo by to lepší popis. Takto není vůbec jasné co a jak děláš
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 589
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Kdo poradí laikovi?
« Odpověď #7 kdy: Srpen 14, 2021, 22:46:15 »
Mělo by stačit, v režimu UEFI, systém nainstalvat. Pak pomocí UEFI boot menu BIOSu zvolit odkud se má bootovat.
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64