Nastavení systému a serverových služeb > Instalace distribuce Mageia

Instalace SSD disk

(1/2) > >>

gln:
Ahoj lidi...  ;)

Dlouho jsem tu nebyl... Protože nebylo třeba. Na svém notebooku používám dlouho Linux Mageia (v současnosti verzi 7.1, začínal jsem kdysi dávno na Mandrivě) Problémy, které jsem měl se mi vždy podařilo vyřešit - mnohdy i díky tomuto fóru.
Teď však stojím před problémem... Manželka používá notebook Lenovo Ideapad 120S - 11AP. Používá ho jen na prohlížení internetu, fotek, filmů. Má tam nainstalované Win 10S. Kapacita SSD disku je jen 32 GB a zdá se, že by to mohlo stačit. Ale nestačí... Zbývají pouze cca 3 GB volného místa a to i přes to, že veškeré dokumenty, fotky, filmy má na 128 GB Micro SDXC paměťové kartě. Jakákoliv větší aktualizace je nemožná, i přesto že systém při aktualizaci nabízí dočasné využití kapacity připojené SD karty. Nemluvě o tom, že jakákoliv, aktualizace, i menší, je časové utrpení...  >:(
Podařilo se mi ji přemluvit, že ji na notebook nainstaluji Mageiu s XFCE... Konečně. :D
A tak řeším problém a prosím o Váš názor, radu. Nainstalovat: za a) komplet systém na ten 32 GB SSD disk a připojenou kartu požívat jen na velké soubory nebo za b) na SSD disk dát jen systém (/) a na SD kartu připojit jen /home adresář? Půjde to udělat tak, aby byl chod bezproblémový?
Díky za každé nakopnutí...

Jirka.

RNA:
Myslím, že jakákoli možnost, která nechá ten 32 GB disk jako jediné úložiště je špatná.
Buďto přidejte ještě jedno SSD, nebo, pokud to nejde, tak jej vyměňte za 256 nebo 512 GB a je po starostech.
 

mig31:
No 32GB neni az tak malo. Na desktopu na oddil / je obsazeno 8-10GB: KDE Plasma 5, Libre office, postovni client, web browsery, audio/video prehravace.

Ja bych po 16GB na / a /home. Pri rozdeleni SSD prvni oddil udelejte /home a budete moci rozsirit / na ukor /home.

Davat /home na SD kartu je nesmysl, rychle se opotrebuje.

RNA:
Tak záleží na účelu použití, já mám taky tuhle Linux na 8 GB disku.
Ale v původním dotazu se píše, že tam je 128 GB fotky, filmy, dokumenty.

Takže bych doporučil něco většího.
Já jsem se přestal cítit stísněně až po zakoupení toho 4TB:


--- Kód: ---Souborový systém Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
devtmpfs              16G     0   16G   0% /dev
tmpfs                 16G     0   16G   0% /dev/shm
tmpfs                6,3G  1,7M  6,3G   1% /run
/dev/sda3             68G   36G   29G  56% /
tmpfs                 16G   12K   16G   1% /tmp
/dev/sda1            477M  219M  229M  49% /boot
/dev/sda2            153G   99G   46G  69% /ssd
/dev/sdb1             32G  7,0G   25G  22% /windata
/dev/sdc3            3,4T  1,2T  2,3T  34% /speicher
/dev/sdb6            897G  548G  348G  62% /data
tmpfs                3,2G  144K  3,2G   1% /run/user/1723

--- Konec kódu ---

gln:
Ahojte lidi...  ;)

Tak jsem do toho nakonec "bouchl" a zvolil variantu B. Systém, jsem instaloval na 32 GB SSD disk a adresář /home na SD kartu (128 GB velikosti). Dělal jsem to při čisté instalaci, zvolil jsem vlastní rozdělení disku. Sice jsem s tím trochu bojoval, dělal jsem to "nadvakrát", ale nakonec se podařilo... Notebook vypadá, že funguje.
Fotky, filmy a dokumenty z karty jsem měl zazálohované u sebe... a teď je tam zpět nahraju. (není toho 128 GB dat, cca jen 30 GB, a to to ještě protřídím...)  :D
Teď už jen nastavit pořádně systém a vysvětlit mé drahé, milované polovičce malinko jiný styl práce a bude to...

Díky za Vaše náměty a dále zůstávám s úctou...
Jirka.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi