Nastavení systému a serverových služeb > Instalace softwaru, aktualizace

po aktualizaci na kernel-desktop-5.10.14-1.mga7 se počítač seká

(1/2) > >>

tomas:
Ahoj,
je to asi 3 dny co jsem aktualizoval notebook HP EliteBook 2170p Grafika: Intel® HD 4000 a potom se začal nepravidelně graficky sekat a blbnout. V aktualizaci bylo jádro kernel-desktop-5.10.14-1.mga7 x86_64 + nějaké související balíčky.
Zřejmě to má souvislost s myší a grafikou, stane se to občas když posunu například web. stránku kolečkem, tak ta stránka značně poskakovat nahoru a dolů podle toho jak klikám na myši, nebo kurzor různě lítá po obrazovce a kliká na vše možné. Původně jsem si myslel že si ze mne dělá srandu nějaký hacker. Také jsem si všiml že při tom záseku poskakuje čas nahou a dolů podle klikání, takže i čas hodin na liště se seknutý. Jde se odhlásit ctrl+alt+backspace, ale situaci to nevyřeší, blbne to i ve správci přihlášení LightDM, používám XFCE. Pomůže krátké stisknutí vypínače notebooku a Mageia se zdá se korektně vypne a při novém spuštění zase nějakou dobu vše funguje.
Teď mám zpět jádro kernel-desktop-5.10.12-1.mga7 a není problém.
Máte někdo stejný problém?

jamys601:
Mně grafika blbne už od kernelu 5.10.8 - viz mnou založené vlákno v této sekci. Teď po aktualizaci na kernel 5.10.14 se artefakty a problikávání trochu změnily za stejných podmínek. Pro mě je bezproblémové jádro do 5.10.6. Co máš za PC ( hlavně grafiku )?

tomas:
Notebook a grafiku jsem tam napsal.
Tak jádrem to asi nebude, před chvílí se mi to kouslo i v tom kernel-desktop-5.10.12-1.mga7, ale v tom novějším kernel-desktop-5.10.14-1.mga7 to dělalo o dost častěji. Kouslo se jen grafické prostředí, když jsem vložil video do Pitivi a chtěl jej myší přiblížit, dále už v grafickém prostředí nešlo nic dělat, je neustále přeskakoval poslední příkaz myší a video se přibližovalo a oddalovalo stále dokola, když jsem se snažil dělat něco myší tak to přeskakovaní zrychlilo.
Přepnul jsme se ctrl+alt+F2 na konzoli a ta fungovala. Vypsal jsem top, ale nic zvláštního jsem tam neviděl, viz příloha.
Napsal jsem reboot a počítač se restartoval.
Teď při psaní příspěvku se mi stalo že jsem chtěl upravit obrázek v Gimpu a při jeho spuštění nebyly vidět texty v menu jako "Soubor - Upravit - Vybrat atd.." ale když sem po nich přejel myší tak se text v menu zobrazili. Také v liště nápis "Mageia" byl modrý. Prostě to občas graficky zablbne.
Teď to udělal zas když jsem udělal červenou čáru přes ten obrázek v Gimpu, viz příloha snímek obrazovky, jo a mám dva monitory.

tomas:
Tak se omluvám, dělá mi to jen v jádře kernel-desktop-5.10.14-1.mga7 64 bit, v tom předchozím problém není. Nevím jak je to možné, ale zavaděč měl zase výchozí jádro kernel-desktop-5.10.14-1.mga7 i když jsem tam nastavil kernel-desktop-5.10.12-1.mga7 a několik dní to tak i bylo a pak se to samo změnilo.
Jak jsem odeslal předchozí zprávu, tak to vytuhlo tak, že jsem to musel natvrdo restartovat, počítač na nic nereagoval.

jamys601:
Omlouvám se za předchozí blbou otázku ohledně PC a grafiky, nechápu, že jsem si toho nevšiml, zvlášť, když to bylo napsáno jako první. Teď k problému - myslím, že máš podobný problém, jako mám já - viz mnou založené téma "Kernel 5.10.8 - artefakty v obraze". Dle mého máš tyto možnosti: 1. bootovat do posledního funkčního kernelu před problémy - v Grubu volba " Advaced Options for Mageia " - tam si zvolit kernel ( při dalším restartu "drží" volbu ), 2. Počkat, co udělá aktualizace na kernel 5.10.16, 3. Povolit si zdroje "Testing" a nainstalovat kernel 5.10.16. od tam a můžeš testovat ( poté doporučuji zdroje Testing opět vypnout ). Možná by šlo ještě modifikovat nějaké parametry v Grubu, ale v tom již neporadím...

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Odpověď

Přejít na plnou verzi