Autor Téma: Cierny obsah okien, blikajuca obrazovka a rozpadavajuce sa fonty  (Přečteno 12331 krát)

dotazovatel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Zdravim,

mam Thinkpad T60 (2623-KEU) a problem s Mageia 6 64 bit / Gnome Version 3.24.2

Po cistej instalacii (menil som disk) mam velke problemy s grafikou. Niekedy mi cez obrazovku prebiehaju vodorovne, poblikavajuce pruhy. Niekedy sa obsah okien (ale len okien, stavovy pruh a okolie okien ostane bezo zmeny) nahradi len ciernou plochou. Obsah okien (bez ohladu na ich velkost) ostane cierny dokonca aj ked sa prepnem na nahlady okien. Zaujimave je, ze ked nahlad niektoreho okna chytim, jeho obsah sa stane viditelnym viz screenshot dsc00124.png

Okrem toho sa niekedy rozpadnu fonty, viz dsc00138.jpg. Tento problem sa mi vyskytoval aj na Mageie 5, a dufal som, ze po prechode na 6 sa vyriesi, ale je to este horsie. Bohuzial sa mi nikdy nepodarilo vysledovat pricinu.

A este informacie o systeme viz v dalsich pripojenych suboroch.

Bude vediet niekto poradit?

Vdaka

Milan

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Cierny obsah okien, blikajuca obrazovka a rozpadavajuce sa fonty
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2018, 17:30:04 »
Zkus vypnout 3D efekty...

Stává se to i v jiných prostředích Plasma/LXDE ap. ?

Nápad ještě zde: https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#Troubleshooting
Další podobný problém nahlášen zde, je to stejné? https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=21775
Screenshot: https://bugs.mageia.org/attachment.cgi?id=9934

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

dotazovatel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Cierny obsah okien, blikajuca obrazovka a rozpadavajuce sa fonty
« Odpověď #2 kdy: Únor 11, 2018, 16:43:37 »
Vdaka za tipy, ale asi ani jeden nebude popisovat moj problem. Prvy sa odkazuje na zablokovania EXAPixmaps co ked pozriem do nastaveni tak nemam aktivne. Druhy zase spomina problem s jednotlivymi aplikaciami, ale ja mam problemy nielen v OO, ale aj na desktope ako takom.

V kazdom pripade som ale hladal dalsie symptomy. Ked som skusil nainstalovat a potom pouzit dalsie prostredia, tak v enlightmente problem nebol ziadny. V cinnamon bol problem s prekreslovanim obrazovky podobny ako v gnome, ale ak som pri starte (login) pouzil volbu cinnamom (software render alebo nieco podobne) tak problem zmizol.

Takisto problem zmizol ak som vymenil GDM za LightDM pripadne za XDM.

Pride mi, ze v pripade DGM ako keby o pristup na obrazovku sutazili dva procesy a ich interakciou vznikaju problemy ktore mam (problem s fontami bude nieco uplne ine).

Ked pouzijem GDM tak sa mi po minute inaktivity zacne stmievat obrazovka (screensaver?) a presne v tej chvili sa tam objavia problemy, ktore sa objavuju aj ked sa pokusim manipulovat s oknami. Jednotlive casti obrazovky sa neprekreslia, alebo obrazovka poblikava. Ked pouzijem iny nez GDM manager tak sa  screensaver nespusti a problemy sa neobjavia.

Bohuzial som nenasiel kde sa ako nastavuje screensaver, pripadne s cim je spojeny.

Dalsia anomalia na ktoru som prisiel je, ze ked stlacim klavesu windows pre vyvolanie postranneho panelu a dialogu pre vyhladavanie, tak niekedy, (cca na jeden pokus z desiatich) sa po opatovnom stlaceni tej istej klavesy pre schovanie panelu sa ten dialogovy riadok uplne nestrati, ale ostane tam po nom "duch". To iste som si vsimol aj aktivovani a deaktivovani menu na vypnutie. Oba priklady som vyfotil a prikladam. Vsimol som si, ze stupen viditelnosti "duchov" nie je rovnaky, Niekedy po dialogovom riadku, pripadne menu ostane stopa vyraznejsia niekedy menej. Manipulacie (presun) okien na desktope ich neodstrania. Zmiznu, az ked sa vyvola napr. kontextove menu okna (pravy klik na horny ram lubovolneho okna), pripadne dalsie stlacenie "windows".

Mozno tieto dalsie info niekoho "nakopnu".

Vdaka.

dotazovatel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Cierny obsah okien, blikajuca obrazovka a rozpadavajuce sa fonty
« Odpověď #3 kdy: Únor 19, 2018, 20:01:46 »
Aktualizacia. Zacal som pouzivat LightDM, s tym, ze som zmienoval, ze tym sa problem vyriesil. Nevyriesil. Len je menej casty a viditelny. Predpokladam, ze rovnake to bude aj s XDM.