Autor Téma: MGA 7 nefunkční HDMI  (Přečteno 13317 krát)

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
MGA 7 nefunkční HDMI
« kdy: Březen 18, 2020, 22:01:22 »
Zdravím,
mám MSI Cubi N-020BEU, tedy:
ntel Pentium N3710 (1.6GHz, TB 2.56GHz), bez operační paměti (až 8GB DDR3L 1600 MHz), grafická karta Intel HD Graphics, pozice pro pevný disk mSATA, Wi-Fi, Gigabit Ethernet, HDMI, VGA, 4x USB 3.1
Na externím USB HDD jsem měl nainstalovanou Mga 5/6. Po spuštění jsem si mohl v Nastavení systému vybrat, zda chci obraz přes VGA na monitor, nebo přes HDMI na TV.
Po čisté instalaci MGA 7 ovšem obraz přes HDMI nefunguje (čistá instalace).
Při zapojení obou výstupů proběhla celá instalace v pořádku, obraz byj na monitoru i TV. Ovšem při spuštění funguje obraz na TV přes HDMI pouze do bootovací obrazovky Magei a pak už je jen černo a "žádný signál". Pokud jedu jen přes VGA na monitoru, je vše normální. Pokud nechám zapojené oba výstupy, mám při zavádění Magei na monitoru jakoby 2 obrazovky přes sebe, což zmizí s odpojením HDMI kabelu.TV bez obrazu.
Až Mageia naběhne, tak pokud zapojím i HDMI, obraz na monitoru zmizí, TV je stále bez signálu.
V MCC : Grafická karta - Intel 810 and later, Typ monitoru - Plug 'play (M17), Rozlišení automaticky.
Tedy jak zprovoznit TV? Děkuji za polopatické rady.

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 584
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #1 kdy: Březen 19, 2020, 07:28:53 »
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2020, 10:26:49 »
Takže tedy provedeno bezpočet pokusů s Live. Předem musím ještě napsat, že mám "geniální" klávesnici , která při startu funguje buď blbě, nebo vůbec. Což způsovuje, že si nemůžu vybírat z nabídek při bootu. Nebo je to metodou něco jsem vybral, ale nevím co.
Pokus 1: Obraz naběhl na obou zařízeních, bohužel se to seklo někde uprostřed a musel jsem resetovat. (tohle se mi už nikdy nepodařilo zopakovat).
Pokus 2-x: Chová se to přibližně stejně, jako při nainstalované Mga. Tedy logo MSI funguje na obou zařízeních. Bootovací obrazovka je vidět pouze na monitoru, stejně tak start systému s tím, že opět jsou jakoby 2 okna přes sebe. Na TV je celou dobu černá obrazovka a v pravém horním rohu bílé podtržítko.
Po spuštění magei mi naskočí pás s výběrem, jestli chci monitor, TV, oboje, nebo posunout obraz doleva či doprava a pak normálně naběhne plocha - to vše na monitoru, na TV je černo.
V Nastavení systému-Obrazovky je ale na výběr jak monitor, tak HDMI Smart TV. Ale jakákoliv kombinace nastavení stejně obraz na TV nezprovozní. :'(
Z nepovedeného pokusu 1 by se mohlo zdát, že by mohly pomoct nesvobodné ovladače. Ale který to je?
Vzhledem k tomu, že jsem si to pořizoval právě kvůli TV, jsem v depresi.

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 584
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2020, 12:40:04 »
Můžeš sem dát nějaký print screen nastavení v KDE Plasma? Nejsem si moc jistý jak to máš nastaveno.

U Intel grafik v procesoru jsem se ještě nesetkal s problémem.

Chování klávesnice, co popisuješ, je taky opravdu prapodivné. Zkoušel jsi update BIOS? Často to řeší spoustu problémů s HW.
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #4 kdy: Březen 21, 2020, 22:46:44 »
Začnu od konce - to podivné chování mojí klávesnice je bohužel normální s těmito mini pc, nestalo se mi to poprvé. Na instalaci jsem si musel půjčit klávesnici z práce ::)

Live disto:
obr.1 - pouze monitor, vypadá to skutečně takto, včetně těch okrajů (8bit grafika hadra)
obr.2 - na TV není signál
obr.3 - na TV zmizí hláška o signálu a naskočí hláška o rozlišení
obr.4 - dvojitý obraz na monitoru

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #5 kdy: Březen 21, 2020, 22:50:47 »
obr.5 - výběr monitorů, na nic neklikám (rád bych věděl,jak se to jmenuje a jak to vyvolat později)
obr.6,7,8 - nastavení

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #6 kdy: Březen 21, 2020, 22:55:26 »
obr.9,10,11,12 - zkouším různé možnosti. Výsledkem je pouze rozhašení obrazu na monitoru, kdy zmizí lišta a nelze to vrátit. TV pořád černá.

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #7 kdy: Březen 21, 2020, 23:02:34 »
Nainstalovaná Mga z disku:
Obr.1 - start na monitoru, TV černá
Obr.2,3 - dvojitý obraz na monitoru, TV černá

Protože jsem po instalaci v tom pruhu nepředloženě vybral jako hlavní výstup na TV, zmizí mi po naběhnutí obraz z monitoru. Proto musím odpojit HDMI kabel, aby se obraz vrátil.


Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #8 kdy: Březen 21, 2020, 23:07:23 »
Teď je tedy kabel HDMI odpojen. Připojením zmizí obraz i na monitoru. A když odpojím VGA, tak pak (po opětovném připojení)už nenaběhne ani monitor
Obr. 4,5 - toto je nastaveno

Omlouvám se za fotoseriál, kdyžtak se to pak promaže.

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #9 kdy: Březen 22, 2020, 11:19:43 »
Dál proveden pokus s aktuální Live Fedora. Tam klávesnice funguje normálně. Po naběhnutí systému a připojení HDMI se mi zobrazí v nastavení, ale v podstatě nefunguje zatržítko "povolit".

Další pokus s MGA 6 Live. Bootovací obrazovka normální, klávesnice funguje, obraz na obou zařízeních do naběhnutí systému. Pak už to bylo horší. Když odpojím HDMI, na monitoru otevřu nastavení, připojím HDMI, tak na TV mám něco jiného jak na monitoru. Na TV mám default modrou tapetu, nahoře 3 ikony a není funkční myš. Na monitoru se mi tapeta změní na tu "duhovou", zmizí spodní lišta, jen jednoduché rozbalovací menu v rohu obrazovky, myš funguje.

Pokud spustím MGA 6 Live pouze s připojeným HDMI a odpojeným VGA, tak to prostě jede na TV normálně.

Tedy z toho nejlépe vychází návrat na MGA 6 s tím, že se musím předem rozhodnout, jestli jet na monitoru nebo TV. Ale člověk by čekal, že nová verze bude lepší než stará ;)
Tak kde je zakopaný pes?

Joelp

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 584
  • Karma: +12/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #10 kdy: Březen 22, 2020, 11:37:49 »
Začal bych s tím, že si provedeš update BIOS ;)
Vážně, často to vyřeší velké množství problémů.

Co se týče nastavení. V nastavení ovladačů nezatrhávej povolit dvojí zobrazení na externím monitoru. V nastavení Plasmy ten monitor HDMI3 přetáhni vedle DP1. Znovu klikni na HDMI3 a nastav tam rozlišení 1920x1080. Pokud bys chtěl, aby jsi měl na DP1 i HDMI3 stejný obraz, mělo by k tomu sloužit tlačítko sjednotit výstup (nyní nemám 2 monitory abych ověřil). Běžně takto nastavení 2 monitorů používám na Intel grafice.
cat /etc/mageia-release
Mageia release 9 (Official) for x86_64

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #11 kdy: Březen 23, 2020, 12:16:17 »
Tak jsem to zkoušel na live distribuci. Všechny možný kombinace nastavení a ani ťuk.
Ale ono to nefunguje ani v tom případě, že mám od začátku připojený pouze HDMI. Po bootovací obrazovku dobrý, pak už nic. To Mga 6 funguje normálně. Mohl bych se tedy vrátit k šestce, ale přeci jen mi to vrtá hlavou.

alda81

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 469
  • Karma: +28/-0
    • Zobrazit profil
    • aldacerny.cz
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #12 kdy: Březen 23, 2020, 16:34:28 »
to že máš v minipc poslední verzi biosu jsi ověřil?

můžeš ještě zkusit přenastavit obnovovací frekvenci z automatické na 60 Hz, ta volba by tam snad měla být - to by mohl být taky možný problém, před pár lety jsem s něčím podobným zápasil a bylo to v automatické volbě frekvence, ale je to jen pokus (nevím jestli jsi to už nezkoušel)

abys případně vyloučil chybu daného prostředí, můžeš zkusit live DVD třeba s Xfce? https://mageia.cz/stahnout-mageia/
Nutné čtení pro všechny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #13 kdy: Březen 23, 2020, 18:23:16 »
Bios ověřím.
S tou frekvencí jsem to myslím zkoušel, byly tam tuší 2 na výběr.
Jinak jsem ještě zkusil openSUSE live, ta fungovala (zase byla pomalá jak šnek).
Testnu tedy to Xfce.

Mil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 32
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:MGA 7 nefunkční HDMI
« Odpověď #14 kdy: Březen 25, 2020, 14:24:01 »
Tak Mga 7 XFCE - stejný výsledek jako s KDE. V tom to není, protože to blbne už/až od startu systému jako takového.Bios v pohodě, bootovací obrazovka většinou v pohodě a pak už záleží na distru. Správně ale nefunguje žádné NOVĚJŠÍ.
Ještě jsem zkoušel Manjaro KDE Live. Při zapojeném pouze HDMI po bootovací obrazovce (nechal jsem default parametry) obraz opět zmizel. Ale naštěstí šlo připojovat a odpojovat káblíky bez problémů. Takže jsem odpojil HDMI, připojil VGA, na monitoru vše v pohodě. Otevřel jsem nastavení, připojil HDMI a mohl se v pohodě přepínat v nastavení bez pádu systému. Obraz na TV sice nenaskočil, ale zjistil jsem, že při změně rozlišení mám u TV na výběr frekvenci max. 30 Hz (někdy 25, 20 nebo nic). Určitě nikde nebylo 60.U monitoru v pohodě 75 Hz. Je tam i fukce "clone", taky nefungovalo.
Prostě je to divné :'(