Autor Téma: Co předchází vícenásobnému upgrade  (Přečteno 2825 krát)

Josef Kadleček

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 124
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Co předchází vícenásobnému upgrade
« kdy: Únor 13, 2016, 22:16:26 »
Vážení přátelé,
už předlouho (tři verze) se odhodlávám k nějaké formě upgrade, prosím netlučte mi hned ;) A netlučte mi i proto, že kumuluju dotaz, páč spolu jaksi souvisí.
Nejdřív jsem se bál, že musím udělat zásadně čistou instalaci, z wiki jsem totiž kdysi získal pocit, že povýšení "záměnou repozitářů" je stále jen jakési experimentální. A tak jsem to odkládal až doteď, mezi čímž jsem si na Fedoře vyzkoušel, že to jde víceméně po másle a už se tolik nebojím:

1. Mám v systému historicky WinXP, které už léta nikdo nespustil. Rád bych je zrušil a oddíl použil k rozšíření systémového, co na něj navazuje,viz obr.  (nejradši bych /home, ale to jaksi asi moc nejde, co?). Předpokládám, že stále nic lepšího než GParted není. Tím asi bude nejlepší začít, nemýlím-li se?
Teda ne, nejdřív jsem už zálohoval důležité věci, jako ostatně čas od času vždy.
2. Co že to mám za verzi - 32bit anebo 64bit? uname -a hlásí:
Kód: [Vybrat]
Linux localhost.localdomain 3.4.69-desktop-1.mga2 #1 SMP Sat Nov 16 17:42:38 UTC 2013 i686 i686 i386 GNU/Linux3. Je vůbec ještě možné z mé MGA2 postupně upgradovat až na aktuální MGA5? Jaká jsou úskalí? (Errata 2->3 přečtena, opatření provedeno; tak bych postupoval i dál)
Pirátem se člověk nestává, ale rodí;

Už alespoň 2000 let nám vládnou diagnostikovatelní psychopati. Proto ty války, a obrovské majetkové rozdíly, hierarchie moci. To je vědecky dokázáno. Ve státní správe jich je vždy nejvíc. Je to jen na nás, co s tím uděláme.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2016, 22:32:20 »
Povyšovať systém vydanie za vydaním - to je podľa mňa na dlho aj pri dobrom pripojení.
Ja by som to riešil fakt novou inštaláciou - teda /home a /data by som nemenil. Počas inštalácie by som zrušil Win oddiel a rozšíril to na systémovú časť a pekne by som dal inštalovať priamo MGA5.

Ináč, ja povyšujem systém zmenou repozitárov už od čias Mandrivy a zatiaľ som nejaký problém nestretol. Ale takýto skok som veru nikdy nerobil.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2016, 22:39:26 »
Vážení přátelé,
už předlouho (tři verze) se odhodlávám k nějaké formě upgrade, prosím netlučte mi hned ;) A netlučte mi i proto, že kumuluju dotaz, páč spolu jaksi souvisí.
Nejdřív jsem se bál, že musím udělat zásadně čistou instalaci, z wiki jsem totiž kdysi získal pocit, že povýšení "záměnou repozitářů" je stále jen jakési experimentální. A tak jsem to odkládal až doteď, mezi čímž jsem si na Fedoře vyzkoušel, že to jde víceméně po másle a už se tolik nebojím:

1. Mám v systému historicky WinXP, které už léta nikdo nespustil. Rád bych je zrušil a oddíl použil k rozšíření systémového, co na něj navazuje,viz obr.  (nejradši bych /home, ale to jaksi asi moc nejde, co?). Předpokládám, že stále nic lepšího než GParted není. Tím asi bude nejlepší začít, nemýlím-li se?
Teda ne, nejdřív jsem už zálohoval důležité věci, jako ostatně čas od času vždy.
...
3. Je vůbec ještě možné z mé MGA2 postupně upgradovat až na aktuální MGA5? Jaká jsou úskalí? (Errata 2->3 přečtena, opatření provedeno; tak bych postupoval i dál)
Ahoj,

již dlouho jsi nepsal :)

Být tebou, tak se na ty tvé postupy vyprdnu a zálohuji důležitá data z /home a /data na externí HDD. Provedl bych nastavení nových oddílů dle potřeby a provedl celou čistou instalaci MGA5. Nastavil zdroje, aktualizoval systém. Pak opět přesunul data z externího HDD do /home. Řešili jsme podobně přesun dat na /home zde: http://forum.mageia.cz/index.php?topic=829.0 .

Bude to jistě nejrychlejší, než čekat na upgrade z MGA2→MGA3→MGA4→MGA5 a navíc tam zůstane smetí.

2. Co že to mám za verzi - 32bit anebo 64bit? uname -a hlásí:
Kód: [Vybrat]
Linux localhost.localdomain 3.4.69-desktop-1.mga2 #1 SMP Sat Nov 16 17:42:38 UTC 2013 i686 i686 i386 GNU/Linux
Máš 32bit...

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #3 kdy: Únor 13, 2016, 22:51:54 »
Ještě bych rád dodal, že bych pak raději přetáhl z externího HDD do nového /home jen důležité složky jako Obrázky,Dokumenty, Hudba, Video, záložky z webových prohlížečů ap., protože jiné skryté složky jako .kde4, .config ap. mohou ovlivnit řádnou funkci novějších verzí programů v MGA5 ...

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

Josef Kadleček

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 124
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #4 kdy: Únor 14, 2016, 11:39:44 »
No, dlouho jsem nepsal; to víš, co funguje, se neopravuje. Opravoval a tvořil jsem úplně jiné věci ;D

Inu, jediné, čeho se při čisté instalaci obávám je ztráta přístupu ke stávající poště v Thunderbirdu. Ten nemá - jako FF - zálohování vůbec žádné. I když si člověk zazálohuje všechno trochu důležité (poštu, adresář/e,), jen Ondrovi Krejčíkovi (který mě v r. 2005 převedl na břeh Svobodného softwaru/Linuxu) se povedlo to tehdy jakž takž rozchodit. Stejný problém jsem relativně nedávno řešil i s klukama z Fedořího fóra, ale taky nic moc uspokojivého. Návrh zněl - přechod na Evolution, ale ani tam si nejsem jistý možností importu dat a z externího HDD už tuplem. Doplňky a zásuvné moduly u TB nic na export/import nemají, tím méně pro linuxí verzi.
Holt mě asi ta oběť čeká. A taky si konečně koupit externí HDD  ;) Takže jak to vidím, tak ještě chvilku.
Pirátem se člověk nestává, ale rodí;

Už alespoň 2000 let nám vládnou diagnostikovatelní psychopati. Proto ty války, a obrovské majetkové rozdíly, hierarchie moci. To je vědecky dokázáno. Ve státní správe jich je vždy nejvíc. Je to jen na nás, co s tím uděláme.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #5 kdy: Únor 14, 2016, 11:58:40 »
Thunderbird používam už roky tak, že kdesi vo svojich zložkách mám jeho zložku a odtiaľ len do /home adresára som dal odkaz (.thunderbird), ktorý sa chová ako skrytá zložka v domovskom adresári. Pritom pošta beží na úplne inom mieste. Prenášľal som tú zložku niekoľkokrát - pri výmene disku, pri výmene počítača, stále som robil presne tak isto a zachovala sa mi nielen pošta a nastavenie servera, ale aj zásuvné moduly.
Thunderbird (podľa mojich skúseností) všetko ukladá do domovského adresára pod zložkou .thunderbird. Teda ak tú zložku presunieš na záložný disk a potom späť do počítača, podľa mojich skúseností a mojej logiky, by Ti malo všetko normálne fungovať.
Ak sa mýlim, opravte ma niekto. Ja len vravím svoje skúsenosti, ako to robím už roky.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Josef Kadleček

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 124
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #6 kdy: Únor 14, 2016, 16:39:01 »
Právě to jsem já nikdy nedokázal; on si TB vyrobí v /home adr .thunderbird a maily jsou, pokud se nepletu, schované v podadr. s pokaždé jiným jménem (a to myslím nějak náhodně vygenerovaném; můj se momentálně jmenuje 0ztnvu4w.default). Při pokusu o zálohování jsem ho zkopíroval. A do něj po čisté instalaci vložím tu svou poštu, tak jí, lumpík, ignoruje. Pak se mi i povedlo, že si TB vyrobil (nepopírám, že mou vinou) více účtů a stal se mi v tom trošku chaos. Jediné, co jsem kdysi dávno provedl je, že jsem adr .thunderbird přesunul na oddíl /data a udělal mu v /home jen symlink. To mi funguje, ale i tak, myslím, jen od toho okamžiku, starší maily byly a jsou fuč. Ani si už nepamatuju, zda jsem náhodou nemusel ručně přepisovat i celý adresář (to je soubor abook.mab ?).
Jestli máš funkční návod na převedení TB do nového systému po čisté instalaci, budu Tě provždy velebit!   :) Dosud z toho mám stále kopřivku, stačí jen pomyslet. To stejné bylo v dávnu u OutlookExp pod widlema, taky jsem ho nikdá nepokořil.
Pirátem se člověk nestává, ale rodí;

Už alespoň 2000 let nám vládnou diagnostikovatelní psychopati. Proto ty války, a obrovské majetkové rozdíly, hierarchie moci. To je vědecky dokázáno. Ve státní správe jich je vždy nejvíc. Je to jen na nás, co s tím uděláme.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #7 kdy: Únor 14, 2016, 17:44:26 »
Práve o tom som hovoril - presunúť celú zložku .thunderbird kdesi inde. Ja som aj zmenil názov. Potom, po čistej inštalácii, spraviť link do domovského adresára na tú zložku (napr. Pošta) a zmeniť názov na .thunderbird. Teda nie len to, čo si on sám vygerneruje, ale celú zložku - hlavný adresár thunderbirdu. Lenže to treba spraviť ešte pred prvým spustením thunderbirdu.
Opakujem, že ja to tak robím už roky a ešte som nemal s tým najmenší problém. Len stále nalinkujem celý adresár priamo do /home a premenujem na .thunderbird. Podzložky neriešim, lebo on si maily ukladá do jedného spakovaného súboru, ktorý však nesmie presiahnuť 4GB, lebo potom už do toho nedokáže zapisovať. Vtedy stačí v hlavnom strome v zozname správ (na ľavej strane) vytvoriť ďalšiu zložku, kam sa majú ukladať maily (napr. rok 2015, potom 2016) a všetko beží v pohode. Moja zložka Pošty má už čosi vyše 20GB a všetko beží v pohode.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #8 kdy: Únor 14, 2016, 17:45:34 »
Joj, zle som napísal - nie zmeniť názov zložky, ale odkazu v /home adresári na .thunderbird. Ináč si sám vytvorí nový adresár a s tým je už potom problém.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Josef Kadleček

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 124
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #9 kdy: Únor 14, 2016, 22:27:19 »
Jj, to názvosloví někdy dokáže věci!
Takže - jestli jsem to dobře pochopil. A teď rekapituluju svůj stav:
Na oddíle /home (struktura mého disku je vidět na obrázku v úplně úvodním postu tohoto vlákna) mám pouze symlink s názvem .thunderbird, který odkazuje na můj (kdysi dávno vytvořený) oddíl s názvem /data a v něm na fyzický adr .thunderbird. S oddílem /data při čisté instalaci nehodlám jakkoli hýbat. Vše důleřité si samozřejmě ještě pro sichr zazálohuju někam (HDD, DVD, flash)

Takže podle Tvé rady:

0. Fyzický adr .thunderbird na oddíle /data pouze přejmenuju (i když se mi to na oddíle, kterého se přeinstalace vlastně nedotkne nezdá důležité)
1. Udělám čistou instalaci MGA5, přičemž obvykle nechám zformátovat systémový oddíl - / a můžu vlastně zformátovat i oddíl /home (nechme stranou můj úmysl zlikvidovat oddíl s widlows a nějak rozprostřít jejich prostor mezi oddíl systémový a oddíl /home - kdoví, kam se mi pak vrtne /swap??? Můžu zkusit GParted?).
2. Doinstaluju Thunderbird + češtinu, ALE NESPUSTÍM ho!
3. .thunderbird, který si instalace v /home vytvoří smažu
4. V /home vyrobím symlink, který bude odkazovat na fyzický adresář .thunderbird na oddíle /data
5. Spustím Thunderbird

Jestli tam mám chybku, vinou mé špatné chápavosti, prosím edituj body. Systém step by step teď považuju za dost klíčový.
Díky Pep
Pirátem se člověk nestává, ale rodí;

Už alespoň 2000 let nám vládnou diagnostikovatelní psychopati. Proto ty války, a obrovské majetkové rozdíly, hierarchie moci. To je vědecky dokázáno. Ve státní správe jich je vždy nejvíc. Je to jen na nás, co s tím uděláme.

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Co předchází vícenásobnému upgrade
« Odpověď #10 kdy: Únor 15, 2016, 08:38:54 »
Myslím, že si to pochopil správne. Ja by som to spravil presne tak, ako si popísal. Vlastne tak to aj robím a zatiaľ som nenarazil na nejaký problém.
To premenovanie - vravím podľa seba. V prvom rade mením meno preto, aby nebola bodka na začiatku - teda aby to nebola skrytá zložka.
Mageia 9/64 bit
Plasma5