Autor Téma: Dvě linuxové distra na PC  (Přečteno 2553 krát)

Kotzian

  • Host
Dvě linuxové distra na PC
« kdy: Srpen 18, 2013, 13:18:32 »
Na Pc mám Windows XP a k tomu některý aktuální Linux. Místo Windowsů, které mě míchnou, bych chtěl používat nastálo Mageiu a k tomu mít možnost zkoušet další Linuxy. Mám dotaz, zda jde nainstalovat k Mageii další distribuci linuxu a grub nastavit? A lze bezproblémově druhou linuxovou distribuci odinstalovat?
Děkuje Jan Kotzy.

Rellik

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Karma: +1/-2
  • Kubuntu/64bit
    • Zobrazit profil
    • dv-foto.cz
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #1 kdy: Srpen 18, 2013, 18:51:29 »
Pro další testování jiných linuxů přeci stačí LiveCD ne? Případně si na to pořídit externí disk a instalovat to na něj. Aspoň tak jsem to řešil já. ;)
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

paur

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
  • Karma: +3/-0
    • Zobrazit profil
    • blog
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #2 kdy: Srpen 18, 2013, 20:35:05 »
Naprosto bezproblémové - a podle mě i nejjednodušší - je zkoušet distribuce ve virtuálním PC. Já používám Virtualbox, existuje pro linux i windows. Jedinou nevýhodou je, že tímto způsobem nelze ověřit HW kompatibilita, protože HW je emulovaný. I z hlediska bezpečnosti je tento princip výborný - nepracuješ s oddíly, neexistuje nevyužité místo na disku, nemusíš modifikovat zavaděč atd. - vše je jenom soubor...

LiveCD je velice pomalé, když už tak je lepší použít USB flash.

Kotzian

  • Host
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #3 kdy: Srpen 19, 2013, 12:27:19 »
Nezlobte se, ale live distros s omezeným použitím, kdy bych musel s každým restartem všechno znovu nastavovat, nic neřeší, to ani Virtual Box, potažmo jakýkoliv jiný virtuál. Já se jenom ptám, jestli mimo hlavní distro, t.j. Windows nebo Mageiu, můžu plnohodnotně nainstalovat a provozovat, potažmo jednoduše odinstalovat další linuxové distro. Děkuje Jan Kotzy

Kotzian

  • Host
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #4 kdy: Srpen 19, 2013, 12:30:43 »
Nezlobte se, ale live distros s omezeným použitím, kdy bych musel s každým restartem všechno znovu nastavovat, nic neřeší, to ani Virtual Box, potažmo jakýkoliv jiný virtuál. Já se jenom ptám, jestli mimo hlavní distro, t.j. Windows nebo Mageiu, můžu plnohodnotně nainstalovat a provozovat, potažmo jednoduše odinstalovat další linuxové distro. Děkuje Jan Kotzy

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #5 kdy: Srpen 19, 2013, 13:10:17 »
Podle mě to jde, ale budš mít furt bordel v zavaděči (Grubu), s každou novou distribucí se Ti bude Grub přepisovat a zde můžou nastat komplikace, že třeba nanabootuješ nikam. Jak již bylo zmíněno v předchozích příspěvcích: Když chceš chceš plnohodnotně testovat distra, instaluj si experimenty na externí disk.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

Ivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 288
  • Karma: +5/-1
    • Zobrazit profil
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #6 kdy: Srpen 19, 2013, 15:22:06 »
Dá sa mať aj štyri distra na jednom počítači - záleží len od veľkosti disku. Ale (ako píše jammys601) - ak budeš trošku neopatrný, môžeš si rozhodiť GRUB. Nič viac, nič menej. Ale fungovať to bude úplne v pohode.
Mageia 9/64 bit
Plasma5

Peťoš

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 917
  • Karma: +17/-2
    • Zobrazit profil
    • Peťošův blog
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #7 kdy: Srpen 19, 2013, 18:08:28 »
Presne jak pise Ivko, staci byt opatrny pri praci s GRUBem a bude vsechno OK. Ale i grub se da opravit, takze... nedelal bych z toho vedu.
Ale, pokud si chces hrat, pocitej s tim, ze se muzes umazat!
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru

Kotzian

  • Host
Re:Dvě linuxové distra na PC
« Odpověď #8 kdy: Srpen 20, 2013, 11:56:42 »
Děkuji za odpovědi. Nejdřív vyzkouším mimo Widowsy a Mageiu nainstalovat další linuxové distro, a podaří-li se to nastavit v grubu, pak si troufnu obejít se bez Windowsů. Když to nepůjde jinak, koupím si externí disk. Slibuju, že po odzkoušení se se svou zkušeností podělím. Long live Linux. Váš Kotzian.