Autor Téma: Instalace Mageia3 na HP 6730s  (Přečteno 9513 krát)

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Mageia3 na HP 6730s
« Odpověď #30 kdy: Srpen 06, 2013, 01:10:52 »
Od Mageii 3 se nemuze pouzit prikaz dd pro hybridni iso soubory na vytvoreni USB live disku. Jinak by take Mandriva Seed byla uzitecna, ale ta je jen pro verze MGA 1 az 2. Viz. http://wiki.mageia.cz/instalace-live_usb
To jsem napsal špatně. Omlouvám se. Pro hybridní .iso soubory nelze použít program mandriva-seed a momentálně ani unetbootin.

Vytvoření USB je relativně jednoduché pokud se nebojíš konzole.

V konzoli se přihlas příkazem su jako root a stažený ISO soubor zkopíruješ následujícím příkazem

dd bs=4M if=/cesta/na/mageia.iso of=/dev/sdx

kde /dev/sdx je USB disk, na který potřebuješ ISO nahrát

Kritická část celého procesu je zjištění správného čísla USB disku. Při zadání špatného zařízení si můžeš smazat data na některém z tvých pevných disků.
Jsou různé metody jak zjistit správné zařízení. Můžeš zkusit tento příkaz

ls -l /dev/disk/by-id/*usb*

ve výpisu dostaneš něco takového
lrwxrwxrwx 1 root root  9 čec 31 20:54 /dev/disk/by-id/usb-_silicon-power_10101814E6AA1F00B15B0071-0:0 -> ../../sdh

V mém případě je tedy USB disk /dev/sdh

Nemusím snad upozorňovat, že tímto si na USB smažeš veškerá data

ode mne +1 i za úspěšnou pomoc uživateli lavatera.

Při instalaci to navíc přeskočilo fázi výběr balíčků, správa software a nastavení monitoru..... To jsem si uvědomila až dodatečně, když jsem si znovu prohlížela obrázky z průběhu instalace. Stáhnu DVD MGA3 (zatím jsem  měla MGA2) a vklidu zkusím znovu. Instalovala jsem navíc hodně daleko od WI-FI, je tu často problém s připojením. Mám volných víc než 100GB, tak s místem problém nebude. Hlavně že už vím, že to jde. Taky se podívám, jak rozděluje disk.  :)  Už se těším na zítřek, Mandrivu jsem narozdíl od win xp instalovala ráda.

Jak jsi na tom? MGA3 frčí? Jinak také pochvala za snahu, šikula! ;)


to all: konečně jsem se k tomu dostal, přepracoval jsem http://wiki.mageia.cz/instalace-live_usb , kde jsou další programy a návody na tvorbu LiveUSB, jako jsou:

Vypátral jsem také další programy, ale nefungovaly pro vytvoření LiveUSB MGA3:
  • ROSA Image Writer - nejde spustit v MGA2, v MGA 3 ano, ale nenabootoval jsem z LiveUSB
  • LiveUSB Install - v MGA2 nevím, z MGA3 - nenabootoval jsem LiveUSB MGA3 liveDVD verzi

Tak jako vždy prosím o kontrolu, upravit se to dá vždy!

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M