Autor Téma: ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx  (Přečteno 37998 krát)

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« kdy: Červen 11, 2013, 15:55:23 »
Zdravím vespolek, vypadá to na další bug.
Pokud nainstaluji proprietální ovladače od ATI z repozitářů MGA3 ( nyní verze 12.104 )na notebook A52J - viz můj popis, je problém s restartem X-severu a kompozitními efekty v KDE ( jedno jestli OpenGl nebo XRandr ). Věc se má následovně: Po odhlášení ( správce KDM ) podsvícení obrazovky zčerná ( monitor však dál vykresluje  - je vidět obraz při osvětlení baterkou nebo sluncem ) - pomůže pouze vyp/zap. NTB ( stačí pouze vynout PC vypínacím tlačítkem - korektně se vypne ). Po zapnutí ntb. naběhne normálně, leč s polovinou kompozitních efektů KDE ( např. nefunkční průhlednost a náhled miniatur oken v panelu ). Metodou pokus/omyl zvolen při přihlášení správce obrazovky XDM nebo LXDM - zde se to již téměř chová korektně, včetně kompozitních efektů (zřídka kompozitní efekty sice vypadnou, ale pomůže opětovné odhlášení/přihlášení). Po trojhmatu ctrl+alt+backspace obrazovka zhasne vždy a už se nerozsvítí (ctrl+alt+F2 fungujen bez potíží) a nutné výše uvedené vypnutí ntb. Při použití příslušného svobodného ovladače Radeon pro tuto kartu se tento problém nevyskytuje ( u tohoto ovladače mám však problémy se zvukem při připojení TV přes HDMI - lupe zvuk (pochopitelně povolen zvuk HDMI v Grubu) a zmatky při zobrazování na TV a monitoru na ntb - občas neví, kde a v jakém rozlišení má co a na čem zobrazovat). Mán někdo podobné problémy s ATI a Catalysty na MGA 3 ?
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #1 kdy: Červen 11, 2013, 17:18:13 »
Ještě doplním: Podobně se chová i Live DVD s KDE i Gnome.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #2 kdy: Červen 11, 2013, 17:33:59 »
... Po odhlášení ( správce KDM ) podsvícení obrazovky zčerná ( monitor však dál vykresluje  - je vidět obraz při osvětlení baterkou nebo sluncem ) - pomůže pouze vyp/zap. NTB ( stačí pouze vynout PC vypínacím tlačítkem - korektně se vypne ). Po zapnutí ntb. naběhne normálně, leč s polovinou kompozitních efektů KDE ( např. nefunkční průhlednost a náhled miniatur oken v panelu ). Metodou pokus/omyl zvolen při přihlášení správce obrazovky XDM nebo LXDM - zde se to již téměř chová korektně, včetně kompozitních efektů (zřídka kompozitní efekty sice vypadnou, ale pomůže opětovné odhlášení/přihlášení).
Pokud chceš nastavit jasnost před spuštěním KDM → vytvoř a přidej v /usr/share/config/kdm/Xsetup parametr:
Kód: [Vybrat]
xbacklight -inc 10
...mám však problémy se zvukem při připojení TV přes HDMI - lupe zvuk (pochopitelně povolen zvuk HDMI v Grubu) a zmatky při zobrazování na TV a monitoru na ntb - občas neví, kde a v jakém rozlišení má co a na čem zobrazovat). Mán někdo podobné problémy s ATI a Catalysty na MGA 3 ?
Tyto uvedené problémy (bez použití HDMI) se neprojevují na notebooku HP 635, AMD Radeon HD 6310M 512 MB DDR3, Mageia 3 (64bit), 3.8.13-desktop-1.mga3, dále info viz. níže v obrázcích.

Spojení TV a notebooku kabelem HDMI vyzkouším dnes, ale musím pro kabel zajet...


Používáš jen KWin (MCC→Hardware→Nastavit 3D Efekty...→ Bez 3D efektů...)? Nebo Compiz Fusion?
« Poslední změna: Červen 11, 2013, 17:42:56 od Yullaw »

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #3 kdy: Červen 11, 2013, 19:19:43 »
Používám samozřejmě pouze efekty KWin, žádný Compiz a pod. V MGA1 a 2 ATIna chodila vcelku bez problémů, včetně HDMI na Catalystu, jen občas (odhadem tak z 5 % případů) se ntb neprobudil z režimu spánku - zůstala černá obrazovka a rozhučely se větráčky - jedině pomohl restart podržením vypínacího tlačítka. Nevím, jestli to předtím bylo správně pochopeno, tak pro jistotu ve stručnosti ještě jednou: Při použití Catalystů problémy s podsvícením monitorů, přenos přes HDMI OK., svobodný Radeon - problémy se zvukem přes HDMI a rozlišení druhé obrazovky se musí po každém restartu přes HDMI nastavovat. Proto jsem vždy používal už od MGA1 catalysty, až teď při potížích jsem po dlouhé době vyzkoušel svobodný Radeon.   
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #4 kdy: Červen 11, 2013, 20:38:16 »
Kukni se do svých zpráv "Moje zprávy" na stránce forum.mageia.cz ...

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #5 kdy: Červen 27, 2013, 15:17:56 »
Tak po předchozích dvou aktualizacích systému jsou již kompozitní efekty OK. i s KDM, jen při odhlášení stále obrazovka zčerná a pomůže pouze restart ( systém "jede" normálně, jen nesvítí obrazovka; na HDMI vše OK.). Vzhledem k tomu, že na tomto ntb je pouze jediný uživatel, tak se díky tomu téměř neodhlašuji. Hlavně, že už jede KWin, tak jak má. Děkuji Yullawovi za snahu o řešení tohoto problému.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #6 kdy: Červen 27, 2013, 21:23:35 »
Ahoj,
nemáš vůbec zač ;)

... s KDM, jen při odhlášení stále obrazovka zčerná a pomůže pouze restart ( systém "jede" normálně, jen nesvítí obrazovka; na HDMI vše OK.)...

prosím tě, vyzkoušej ještě toto:

edituj pod rootem /usr/share/config/kdm/kdmrc (či v /etc/kde4/kdm/kdmrc (nemohu ověřit - nemám u sebe mašinu)), kde pod řádek:
Kód: [Vybrat]
[X-:*-Core]vlož:
Kód: [Vybrat]
TerminateServer=Trueulož, otestuj...

Bohaté zdroje a tipy pro AMD Catalyst:
« Poslední změna: Červen 27, 2013, 21:34:05 od Yullaw »

Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #7 kdy: Červen 28, 2013, 11:44:11 »
Ahoj,
nemáš vůbec zač ;)

prosím tě, vyzkoušej ještě toto:

edituj pod rootem /usr/share/config/kdm/kdmrc (či v /etc/kde4/kdm/kdmrc (nemohu ověřit - nemám u sebe mašinu)), kde pod řádek:
Kód: [Vybrat]
[X-:*-Core]vlož:
Kód: [Vybrat]
TerminateServer=Trueulož, otestuj...

Řádek "TerminateServer=True" tam již byl "od výroby", změnil jsem hodnotu zkusmo na False a změnilo se následující: odhlašování/přihlašování již probíhá O.K., Ctrl+Alt+Backpace zhodí podsvícení, tak jako předtím, část kompozitních efektů po restartu ntb někdy naběhne, někdy ne (při původní hodnotě "True" restarty bez problému ), po odhl./přihl. jdou vždy všechny. Jak budu mít více času prolouskám ty odkazy a uvidím, co dál...
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #8 kdy: Srpen 28, 2013, 17:04:17 »
Tak to vypadá čím dál víc blbě. Zkusmo jsem nainst. Catalisty ATI 13.8 (beta) a tentokrát mi zhasne podsvícení někdy běhěm načítání systému a už nejde nijak zapnout ( ani klávesy Fn, ani příkazy mě známých v terminálu, co mi poslaln Yullaw ).
Stejně tak se chová i alfa verze MGA 4 live DVD, kde jsou defaultně nastaveny poslední beta verze Catalystů.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #9 kdy: Srpen 30, 2013, 13:02:15 »
Zkouška na mátiným Lenovu G575, kde se nachází hybridní Radeon HD 6300 Series ( konkrétně Robson CE a Wrestler  Radeon HD 6310) : Při MGA 3 Live DVD i při MGA 4 alfa verzi ( 32 i 64 bit ) vytuhne systém při načítání ( i instalaci systému ). Na MGA 2 vše automaticky v pohodě. Na tomto stroji ovšem stačí do Grubu zapsat "radeon.blacklist=1" a je klid. Ještě podotknu, že podsvícení monitoru funguje, pouze se Ntb sekne, po zadání výše zadaného příkazu do Grubu "zatím" vše OK.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 18, 2013, 09:59:25 »
Tak po ranní aktualizaci fglrx a jádra při startu X-ek zhasne podsvícení a hotovo, ničím už podsvícení nerozchodím. Ani při bootu do staršího předchozího jádra. Zatím budu pátrat a Googlit, nyní jsem nucen jet na svobodných Radeonech, na kterých se výše uvedený problém nevyskytuje a to ani při odhlášení-přihlášení.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #11 kdy: Leden 08, 2014, 12:42:42 »
Zkouška proprietálních AMD Catalyst 13.12.z 9.12. 2013 - po naběhnutí X-ek obrazovka opět bez podsvícení.
Vyskoušel jsem rady z http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=718809, konkrétně tuto:
# aticonfig --set-pcs-u32=MCIL,PP_PhmUseDummyBackEnd,1 , leč bez výsledku. Nakonec jsem PC dal do původního stavu    - tj. kernel 3.18.13.4 a fglrx 12.104. Bohužel stejný výsledek i s live DVD Mageia 4 - beta2 ( fglrx 13.4 ). Takže po upgradu na MGA 4 asi budu muset s Catalystama skončit a jet na svobodných Radeonech s jejich plusy a mínusy. Různá nastavení v Grubu druhu "acpi_backlight",jinde xbacklight atp. bohužel bez výsledku.
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #12 kdy: Leden 09, 2014, 15:37:08 »
Další hlášený bug na Linux Mint s Asus K52j s fglrx: https://bugs.launchpad.net/linuxmint/+bug/1260515 ,asi to nebude přímo problém grafiky jako takové, nýbrž spíše vada této řady NTB. Nikde žádné řešení, Takže kdyby se někdo potkal s touto řadou NTB s kartou od AMD ( dělali se i s NVIDIA ), tak doporučuji dále pouze opensource Radeon, v případě mé grafiky HD 5740, kde je HDMI výstup na TV, je nutno v Grubu dopsat: radeon.audio=1 , aby fungoval zvuk přes HDMI do TV (defaultně vypnut). Bohužel po každém restartu systému je nutno povolit výstup HDMI znovu (pokud není kabelem připojen k TV při restartu) v "Nastavení systému-Hardware-Obrazovka a monitor-Velikost a orientace".
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální

Yullaw

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 737
  • Karma: +53/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #13 kdy: Leden 10, 2014, 14:23:11 »
Děkujeme za sdílení zkušeností. Nicméně, sleduji bezúspěšné pokroky, což je mi líto. Sepsal jsem si zvlášť na papír všechny tvé vyzkoušené verze Catalystů a trochu jsem se na to kukl. Mno, je toho teda plno! Každá verze něco plus mínuc. Prý nejlépe chodí Cytalyst 13.1. Od verze 13.2 se objevuje problém s podsvícením.

Zkouška proprietálních AMD Catalyst 13.12.z 9.12. 2013 - po naběhnutí X-ek obrazovka opět bez podsvícení.
Vyskoušel jsem rady z http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=718809, konkrétně tuto:
# aticonfig --set-pcs-u32=MCIL,PP_PhmUseDummyBackEnd,1 , leč bez výsledku.
ten příkaz mají úspěšně vyzkoušen pro 13.10 (beta) a 13.10 (beta), ale mají zase problém s nižší FPS po uspání notebooku (http://ati.cchtml.com/show_bug.cgi?id=711#c56)...

Pokud jsi instaloval Catalyst 13.12., ověř, zda máš nainstalované všechny potřebné balíčky: od části System Requirements, System Recommendations - http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/amdcatalyst13-12linreleasenotes.aspx

Budeme pátrat dále ;)





Mageia 6 (64bit), KDE Plasma 5.8.7, Kernel 4.9.56-desktop-1.mga6
Notebook Acer Aspire E1-571G
CPU:Intel® Core i5-3230M 2.6GHz, GPU:Intel+nVidia Optimus GeForce 710M

jamys601

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 145
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:ATI Mobility Radeon HD 5470 + fglrx
« Odpověď #14 kdy: Leden 11, 2014, 21:13:17 »
Pokud jsi instaloval Catalyst 13.12., ověř, zda máš nainstalované všechny potřebné balíčky: od části System Requirements, System Recommendations - http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/amdcatalyst13-12linreleasenotes.aspx

Budeme pátrat dále ;)
Nechal jsem tyto balíky nainstalovány tak, jak byly origo v Mageii (glibc, xorg atd. - některé byly v MGA3 aktuálnější než požadavky od AMD)), už se mi to zdálo jako velký zásah do systému, nechtělo se mi tímto rozes.at jinak dobře fungující systém. Nainstaluji si pokusnou verzi MGA 3 na externí disk a jak budu mít chvilku volno, začnu experimentovat bez ohledu na následky nezdařených pokusů rozbíjející systém. Jen znovu připomenu, že problémy s podsvícením přišly už od počátku s MGA 3 - viz mé první příspěvky na začátku tohoto vlákna ( Catalyst 12.104).
Dell Inspiron 17 5000 Series, Intel CORE i7, 8GB, RAM, Mageia 9 KDE - Plasma aktuální
ASUS A52J, ATI RADEON HD 5470, Intel CORE i3 2.13 GHz, 6GB RAM, OpenSuse Tumbleweed, KDE - Plasma aktuální