Autor Téma: Photivo - RAW photo processor  (Přečteno 3998 krát)

Vítek

 • Jr. Member
 • **
 • Příspěvků: 67
 • Karma: +9/-0
  • Zobrazit profil
Photivo - RAW photo processor
« kdy: Červen 02, 2012, 20:23:14 »
Zdravím všechny příznivce Mageii,

narazil jsem na zajímavý program Photivo na zpracování RAW souborů.
Více informací je na adrese www.photivo.org

Program jsem chtěl vyzkoušet a protože balíček pro Mageiu není k dispozici, musel jsem jít cestou kompilace ze zdrojů.
Po troše úsilí se mi kompilace podařila a protože jsem s programem spokojen, rozhodl jsem se vytvořit balíček pro Mageiu 2 a dát jej k dispozici celé komunitě. Balíček je zatím jen v 64-bit verzi. (Použití 32-bit systému tvůrci programu ani nedoporučují. Jako všechny programy této kategorie je i Photivo celkem náročné na paměť). Pokud by byl zájem i o 32-bit verzi, mohl bych se časem pokusit o jeho vytvoření. Teď ale nemám k dispozici stroj s 32-bit Mageiou 2.
Balíčky jsem uložil na Dropbox a najdete je na odkazu https://www.dropbox.com/sh/zutgk1guijfr5i9/l_QDMmIxsN/RPMS/x86_64
Pokoušel jsem se odkaz vytvořit jako repositář, ale přidání zdroje z adresy Dropboxu nefunguje. Přitom jako lokální zdroj je repositář funkční. Dropbox se pro repositář  bohužel asi nedá použít.

Photivo pro svůj běh potřebuje grafickou knihovnu Graphicsmagick s 16-bit podporou barevné hloubky. Bohužel originální knihovna v Mageie podporuje pouze 8-bit barevnou hloubku. Musel jsem tedy přeložit i tuto knihovnu. Potřebné balíčky jsou rovněž v uvedeném odkazu. Photivo má na tuto novou knihovnu nastavenu závislost. S originální knihovnou Graphicsmagick nepůjde nainstalovat. Před instalací Photiva doporučuji nejdřív originální Graphicsmagick odinstalovat.

Pro plný běh Photiva stačí stáhnou a nainstalovat tyto soubory:
photivo-1
photivo-gimp-1
lib64graphicsmagick3-1.3.15_Q16
lib64graphicsmagickwand2-1.3.15_Q16

Známé problémy:
U mne se z nějakého důvodu v nabídce menu KDE nezobrazuje ikona Photiva. Zobrazí se mi jen samotná položka bez ikony. Ikona se mi zobrazí až v okamžiku, když na položku najedu myší. U spuštěného programu se už ikona zobrazuje normálně. Přitom všechny potřebné ikony jsou podle mne nainstalovány. Nevím proč tomu tak je a jestli je to problém jen u mne nebo obecný.

Na odkazu https://www.dropbox.com/sh/zutgk1guijfr5i9/05VoXQdby-/SRPMS jsou i zdrojové balíčky. Pokud bude mít někdo zájem muže je použít třeba pro překlad do 32-bit verze.

Je to můj první komplexnější balíček, tak se předem omlouvám, že vše nemusí být zcela na 100%. Proto uvítám připomínky a případně náměty a rady co vylepšit, případně udělat jinak.

Moje zkušenosti s Photivem:
Program není vhodný pro hromadné zpracování RAW souborů, ale spíše pro zpracování jednotlivých obrázků. Podle mne je výsledek v některých směrech mnohem lepší než u Darktable nebo RawTherapee.
Program má zajímavou o pro uživatele snadno pochopitelnou filosofii. Oceňuji na něm, že přesně vím v jakém pořadí se zpracovávají jednotlivé filtry a i chování filtrů je celkem pochopitelné a předvídatelné.
Podle mne je to velmi dobrý kus software, který má ve zpracování RAW souborů co nabídnout.
Škoda, že pro něj neexistuje český překlad. Pro někoho to může být dost závažný nedostatek.

Budu rád, když program někoho zaujme tak jako mne a rád se podělím o zkušenosti.


Peťoš

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 916
 • Karma: +17/-1
  • Zobrazit profil
  • Peťošův blog
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #1 kdy: Červen 03, 2012, 00:25:35 »
Ahoj, mam zrovna kvuli udrzbe, presunu celeho buildsystemu na novy HW a instalaci MGA2 vyply buildsystem, ale dival jsem se na tve balicky. Jak se divam, je to pomerne slusne osekana cast z SRPM pro MDV2011 v SuSE repu. Pomerne povedena prace, mel bych jen nekolik poznamek od stareho balice:
    - rm -rf %{buildroot}
    - %defattr(-,root,root)
    - %changelog
Jsou radky, ktere se objevovat jiz vice nemusi. Stari balici je jeste porad pouzivaji, ale proste uz jen ze setrvacnosti -- delali jsme to tak po leta, nekterych veci se zbavujem tezko.
radek:
make %{?_smp_mflags}
je lepsi nahradit %make
stejne tak qmake nahradit %qmake, pripadne %qmake_qt4

V (Build)Requires je lepsi se vyhnout predpone lib-, v pripade, ze neni nezbytna. Pokud, tak pouzij makro %{_lib}.

V Mageii neexistuje %mkrel. Uz se nepouziva, nepise. Proste chces-li to takto slozite, pak:

%define mgarel 1
Release: %mgarel

A poznamky jako "vb" se do SPECu nepisi, mely by byt v .rpmrc.

%makeinstall INSTALL_ROOT=%{buildroot}
Pokud cisty %makeinstall instaluje ne uplne vhodne, pouzij %makeinstall_std.

Radky:
%dir %{_libdir}/gimp
%dir %{_libdir}/gimp/2.0
%dir %{_libdir}/gimp/2.0/plug-ins
tam jsou spatne, dej je pryc. Pri odebrani ti to muze odebrat i cely /usr/lib{64}/gimp. A to bys urcite nechtel...

Tohle tam je proc?:
rm -rf %{buildroot}/home

Autori se do %description obvykle nepisi. Ale v sekci %files by na prvnim radku melo byt:
%doc README COPYING qrc/Faenza-COPYING qrc/Faenza-README qrc/Photivo-ICONDETAILS

Mas tam spatnou RPMgroup v tagu group:Productivity/Graphics/Other. Takova v Mageii neni.

Jak vse nabehne po zaloze virtualnich disku u me, nahodim to k sobe do BS a nabidnu k testovani v MGA1,2 v obou verzich. Pokud bude vse OK, poslu to do Cauldronu a od pristi verze MGA3 bude program v ofic. repu. Zatim moc dobre nechapu, proc jsi prepracovaval i GraphicsMagic, ale treba se to objevi pri buildu. Popis graphicsimage zde nebudu rozebirat. Prvne jej delal Funda a druhak je jedinou zmenou oproti tomu, co je v repu, jina verze. Pokud neni potreba zrovna tato konkr. verze, doporucuji odstranit zavislost na verzi ze specu photivo a nechat jen zavislost na knihovnach. Dale, je nutne, aby byly primo vypsany knihovny

Requires:      libgraphicsmagick3 = %{GMversion}
Requires:      libgraphicsmagickwand2 = %{GMversion}

AutoReq system je neobjevi?

To je asi vse. Pokud budes mit dotaz, napis, budto sem nebo primo mi. Ja sam baliky zatim nezkousel a netestoval, pokud, tak je opravene behem tydne uverejnim take u sebe :) A Vitek vyhrava zlateho bludistaka za snahu (+1).
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru


Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky

Vítek

 • Jr. Member
 • **
 • Příspěvků: 67
 • Karma: +9/-0
  • Zobrazit profil
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #2 kdy: Červen 03, 2012, 17:04:22 »
Ahoj Paťoši,
díky za obsáhlou odpověď a připomínky. Jak jsem zjistil, tak vytvoření správného spec souboru pro balíček není zas tak velká sranda. Zatím se tím prokousávám a budu muset ještě dost nastudovat. Ta problematika mne docela zajímá a rád bych do tvorby balíčků alespoň trochu pronikl. Se základními principy jsem se snad už seznámil, ale při psaní spec se používá spousta maker a tam zatím tápu. Proto jsem rád za každou informaci, která mi pomůže se lépe zorientovat.
Rád bych komunitě Magei taky něco vrátil a vytvoření balíčku pro nějaký chybějící program je něco co bych snad mohl i zvládnout  :)

Tvoje připomínky si projdu a pokusím se je aplikovat. Teď mám ale před dovolenou, tak se k tomu dostanu asi až za pár týdnů.
O něčem jsem i věděl, že to nemám úplně košér, ale primárně jsem chtěl udělat funkční balíček a potom jej teprve dolaďovat. Ale hodně připomínek je pro mne nových.

Pokusím se vysvětlit některé moje kroky.
Zatim moc dobre nechapu, proc jsi prepracovaval i GraphicsMagic

Bohužel s originálním balíčkem GraphicsMagic od Magei je Photivo nefunkční. A to z těchto dvou důvodů.
1. ten hlavní důvod je, že Photivo vyžaduje GraphicsMagic s podporou 16-bit barevné hloubky. GraphicsMagic tedy musí být kompilován s parametrem --with-quantum-depth=16. Originální spec soubor tento parametr neobsahuje a tím pádem se GraphicsMagic zkompiluje jen pro 8-bit barevnou hloubku (podle dokumentace je to dafaultní hodnota pro kompilaci).
2. Musel jsem nastavit kompilaci bez modulů (hned 1. řádek jsem změnil na %define build_modules 0 místo %define build_modules 1). Na tento problém jsem narazil až později a dalo mi hodně zabrat než jsem na to přišel. Málem jsem to celé vzdal. Photivo sice vypadalo, že je funkční, ale mělo jednu celkem zásadní vadu. Výsledek nešel uložit. Uložení výsledného obrázku zhavarovalo na chybu v GraphicsMagicu:

kfilemodule(11051)/kio (KDirModel) KDirModelPrivate::_k_slotDeleteItems: No node found for item that was just removed: KUrl("file:///home/vitek/Foto/P4140430.ORF")

Možná je to jen problém KDE4, které používám a třeba v Gnome to může být funkční i s moduly.

Tohle tam je proc?:
rm -rf %{buildroot}/home

Po instalaci Photiva se v buildroot vytvoří i soubor v "mé domovské složce", který ale do výsledného balíčku samozřejmě dát nechci

chyby sestavení RPM:
Nalezeny instalované, ale nezabalené soubory:
/home/vitek/.local/share/applications/photivo.desktop

Nepřišel jsem na to jak ve spec definovat soubory, které se při instalaci sice vytvořily, ale do balíčku se dát nemají. Tak jsem to vyřešil tímto způsobem. Sám cítí, že to asi není úplně ono a určitě by měl existovat jiný správnější postup.

A to je pro tuto chvíli asi vše.

Rellik

 • Sr. Member
 • ****
 • Příspěvků: 263
 • Karma: +1/-2
 • Kubuntu/64bit
  • Zobrazit profil
  • dv-foto.cz
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #3 kdy: Červen 08, 2012, 12:53:50 »
Tak sem to vyzkoušel a není to špatné. Chtěl sem udělat češtinu přepisem polského překladu photivo_Polish.ts ale bohužel to nějak u tohoto programu nefunguje. :(
Mám hotovou cca půlku a po přepnutí na polštinu je pořád všude polština :( Nejspíš to je ještě zakopané v souboru photivo_Polish.qm ale ten je bohužel pro mě needitovatelný.
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Vítek

 • Jr. Member
 • **
 • Příspěvků: 67
 • Karma: +9/-0
  • Zobrazit profil
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #4 kdy: Červen 26, 2012, 01:03:01 »
To je super, že se pokoušíš o překlad. Já sám u tohoto typu programu překlady nemám moc rád. Když hledám nápovědu k některé funkci, tak mi český překlad zrovna moc nepomůže. Ale pro někoho může být absence češtiny vážný problém.

Pro překlady programů napsaných pod knihovnou QT4 se používá speciální program linguist. Je součástí balíčku qt4-linguist, který je v repu. Zde se provádí jak vlastní editace zdrojových ts souborů, tak i závěrečný překlad do binárního qm souboru. Je tam i spousta užitečných funkcí usnadňující orientaci ve vlastním překladu.

Pokud by se ti překlad podařil, mohl bych jej pak zkusit přidat do balíčku formou patche. Nebo můžeš překlad poslat přímo autorovi. Ten by jej do projektu určitě rád přidal.

Rellik

 • Sr. Member
 • ****
 • Příspěvků: 263
 • Karma: +1/-2
 • Kubuntu/64bit
  • Zobrazit profil
  • dv-foto.cz
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #5 kdy: Červen 27, 2012, 08:27:23 »
Nazdar, tak čeština je v rámci možností hotová... Už sem ji poslal i tvůrci programu, tak uvidíme, jestli bude v nějakých dalších vydáních programu. Kdo chce tak si ji může stáhnout.
http://rellik.eu/photivo_Czech.qm.zip
Přidat do programu stačí pouhým nakopírováním souborů z archivu (photivo_Czech.qm, photivo_Czech.ts) do složky Translantions ve složce programu. Pak v nastavení programu nastavit češtinu. :)

Možná tam budou nějaké nepřesné překlady, nebo úplné nesmysly, ale je to způsobeno tím, že je tam hodně pro mě neznámých funkcí. :) Myslím, ale že to není tak hrozné... :)
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Joelp

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • Příspěvků: 412
 • Karma: +11/-0
  • Zobrazit profil
  • Joelp's blog
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #6 kdy: Červen 27, 2012, 14:25:44 »
Možná tam budou nějaké nepřesné překlady, nebo úplné nesmysly, ale je to způsobeno tím, že je tam hodně pro mě neznámých funkcí. :) Myslím, ale že to není tak hrozné... :)

Doporučoval bych založit samostatné vlákno určené pro hlášení chyb v překladu a případných dotazů ohledně instalace a spol.. Tam také můžeš zřídit takovou mini podporu pro daný překlad ;)

Rellik

 • Sr. Member
 • ****
 • Příspěvků: 263
 • Karma: +1/-2
 • Kubuntu/64bit
  • Zobrazit profil
  • dv-foto.cz
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #7 kdy: Červen 27, 2012, 15:45:25 »
Ohledně češtiny - pokračujte ve vlákně http://forum.mageia.cz/index.php?topic=237.msg1855#msg1855
Kubuntu/64bit / Intel Core i3 @3,5GHz, 16Gb ram, intel HD Graphics 4600, HDD 1Tb (data) + 128Gb SSD (system)

Peťoš

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 916
 • Karma: +17/-1
  • Zobrazit profil
  • Peťošův blog
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #8 kdy: Červen 27, 2012, 16:33:41 »
Zadal jsem request (BUG #6600) na 16bit GraphicsMagick. Podle vysledku budeme pokracovat. Bohuzel, delat to tak, jak to udelal Vitek -- tedy upravit chovani, upravenou verzi, je netakticke. Pokud vyjde aktualizace ci cokoli jineho, muze to udelat poradny neporadek.
Do it or do not. There is no "try".
Nutné čtení pro všehny! Jak se ptát na fóru: http://wiki.mageia.cz/wiki:jak_se_ptat_na_foru


Peťošův repozitář je na adrese: http://petos.cz/rpms
Fotoblog: http://vzducholode.blogspot.com a http://petos.cz/category/fotky

Vítek

 • Jr. Member
 • **
 • Příspěvků: 67
 • Karma: +9/-0
  • Zobrazit profil
Re:Photivo - RAW photo processor
« Odpověď #9 kdy: Červen 27, 2012, 21:37:31 »
Paťoši,
dík za nahlášení podnětu na GraphicsMagick. Tím by se vyřešila 16-bit závislost. Ale stále tam zůstává ještě druhý problém, že Photivo správně nefunguje, pokud je GraphicsMagic přeložen s moduly (parametr %define build_modules 1). Zde si nejsem jistý, čí je to vlastně chyba. Jestli Photiva nebo GraphicsMagicku. Nevím jaká je výhoda kompilace s moduly, ale v postupu instalace Photiva na jejich stránkách je i návod na kompilaci GraphisMagicku a tam je to bez modulů.
Jinak zcela souhlasím, že závislost na GraphicsMagick je zásadní. Moje řešení je partyzánčina, ale bohužel mi zatím nic jiného nezbývá :(

Díky Rellikovi za překlad. Připravil jsem nové balíčky, kde už je čeština zahrnuta. U mne funguje a vypadá dobře.
Balíčky jsou zase na  https://www.dropbox.com/sh/zutgk1guijfr5i9/l_QDMmIxsN/RPMS/x86_64
(pozor, jsou tam upraveny závislosti na GraphicsMagick, tak je potřeba stáhnout a nainstalovat i jeho nové balíčky)
Pravidelně sleduji autorův repositář. V nových balíčcích je zahrnuto i pár drobných oprav od autora.

Taky jsem opravil spec soubor pro generování balíčku podle připomínek Paťoše. Teď je to myslím mnohem lepší ;)

Čím víc Photivo používám, tím víc jsem s ním spokojen a času co do něj investuji rozhodně nelituji.