Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Pavel Vybíral

Stran: [1] 2
1
Systém - ostatní / Špatně reagující PowerManagement
« kdy: Listopad 05, 2014, 18:56:21 »
Zdravím.
Dnešním dnem (5. 11. 2014) se mi na mém notebooku Lenovo G580 se systémem Mageia 4 (64bit) začal projevovat poměrně zvláštní problém s Power Managementem. Když spustím notebook, nabootuje mi systém a přihlásím se k účtu a vypojím notebook ze zdroje napájení, standardně by se měl snížit jas obrazovky ze 100% na 30% a applet v systémové části panelu KDE by měl ukazovat počet procent zbývající energie v baterii. K tomu však dojde buď cca. po půl minutě nebo k tomu ve většině případů nedojde vůbec. Nastavení PowerManagementu v KDE (Pravým tlačítkem na applet v systémové části panelu->Nastavení "Monitor baterie") se tváří, že je vše v pořádku, vše jde nastavit. Démon upower nevykazuje žádné problémy (alespoň ne podle příkazu systemctl status upower, jehož výstup je následující):
Kód: [Vybrat]
[root@Pavel-Notebook pavel]# systemctl status upower -l
upower.service - Daemon for power management
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/upower.service; enabled)
   Active: active (running) since St 2014-11-05 18:37:44 CET; 9min ago
     Docs: man:upowerd(8)
 Main PID: 2291 (upowerd)
   CGroup: /system.slice/upower.service
           └─2291 /usr/libexec/upowerd

lis 05 18:37:44 Pavel-Notebook systemd[1]: Started Daemon for power management.
Kromě toho se také po kliknutí na "Restartovat počítač" v KDE počítač nerestartuje, ale vypne, což není zas až takový problém.

Poměrně zajímavé je, že jakmile notebook uspím a znovu probudím, vše se chová úplně normálně, veškeré problémy s PowerManagementem i restartováním počítače zmizí. V souvislosti s tím se také mírně změní výpis příkazu systemctl status upower:
Kód: [Vybrat]
[root@Pavel-Notebook pavel]# systemctl status upower -l
upower.service - Daemon for power management
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/upower.service; enabled)
   Active: active (running) since St 2014-11-05 18:37:44 CET; 9min ago
     Docs: man:upowerd(8)
 Main PID: 2291 (upowerd)
   CGroup: /system.slice/upower.service
           └─2291 /usr/libexec/upowerd

lis 05 18:37:44 Pavel-Notebook systemd[1]: Starting Daemon for power management...
lis 05 18:37:44 Pavel-Notebook systemd[1]: Started Daemon for power management.
lis 05 18:39:03 Pavel-Notebook upowerd[2291]: (upowerd:2291): UPower-Linux-WARNING **: no valid voltage value found for device /sys/devices/LNXSYSTM:00/device:00/PNP0A08:00/device:02/PNP0C0A:00/power_supply/BAT1, assuming 10V

Zkoušel jsem přepnout na prostředí KDE, MATE a GNOME, chyba se projevuje ve všech třech. Poté jsem zkusil nabootovat live distribuci (mám dojem, že je to Fedora) s GNOME 3.14, kde také nebyl žádný problém. Chyba je tedy pravděpodobně na straně systému.

Nevím, proč se systém začal takhle chovat. Jsem si jistý, že jsem do ničeho jako je PowerManagement nedrbal a mám za to, že se ani nic takového neaktualizovalo.

Už opravdu nevím co s tím. Předem děkuji za rady. :)

2
Software - ostatní / [Vyřešeno]Náhlá nefunkčnost Dropboxu
« kdy: Červenec 25, 2014, 19:26:34 »
Zdravím Vás.
Nedávno se mi začala dít poměrně nepříjemná věc (bohužel opravdu netuším z jakého důvodu). Mám ve svém počítači nainstalován Dropbox, který dosud bez problému fungoval. Nevím co se stalo, ale nyní se mi při každém přihlášení do prostředí KDE automaticky začne stahovat Dropboxův démon (vyskočí dialog "Stahuji dropboxův démon") jako kdybych spouštěl Dropbox poprvé (používám Kfilebox). To by ani tak nevadilo, kdyby se mi po dokončení stahování a vybrání tlačítka "Run GTK based installer" Dropbox neukončil a neodmítal se spustit.
Zkoušel jsem Kfilebox spustit i pod jiným uživatelem, kde doposud spuštěn nebyl, ale dosáhl jsem stejného výsledku.
Také jsem zkoušel přejít do složky ~/.dropbox-dist, kde jsem spustil soubor dropboxd. Výsledek je takový, že Dropbox asi na 5 vteřin naběhne, ale pak se opět vypne, bohužel bez jakéhokoliv výstupu do terminálu.
Následně jsem zkusil složku ~/.dropbox-dist stáhnout pomocí wget dle návodu na oficiálních stránkách, ale výsledek je stejný. Zkusil jsem i smazat složky ~/.dropbox, ~/.dropbox-dist a ~/Dropbox, ale výsledek je opět stejný.
Ještě jsem zkusil spustit Kfilebox z terminálu, kde jsem dostal tuto chybu:
Kód: [Vybrat]
~/.dropbox/[config.db,dropbox.db] was not foundKdyž jsem zkusil použít místo Kfilebox Nautilus-Dropbox a spustit Dropbox pomocí příkazu dropbox, napsalo mi to "Starting Dropbox...Done!", ale po 5 vteřinách se Dropbox opět vypnul.
Dle oficiálních stránek jsem zkusil unlinkovat své zařízení přes webové rozhraní, ale opět se stalo to samé.
Už opravdu netuším co s tím, ale Dropbox ke své práci potřebuji a tak bych tento problém velice rád vyřešil.

Předem Vám děkuji za Vaše rady. :)

EDIT:[Vyřešeno]

3
Grafické a televizní karty / Benchmarky pro GPU
« kdy: Duben 27, 2014, 12:39:59 »
Zdravím.
Jelikož nám na Wiki přibyla stránka popisující různé benchmarky pro GPU (měření výkonu grafické karty), zakládám toto téma, do kterého budou zájemci moci psát výsledky testů z těchto programů.

Veškeré níže uvedené programy jsem testoval na notebooku Lenovo IdeaPad G580 s procesorem Intel Core i7 @ 2.90GHZ s grafickou kartou nVidia GeForce GT635M (POMOCÍ BUMBLEBEE) a 6GB RAM v prostředí KDE se zapnutími efekty plochy.

A teď hurá na výsledky testů. :D

Unigine Benchmarks

Heaven
  • Rozlišení: 1366x768 (FullScreen)
  • Úroveň detailů: Nízká
  • Vyhlazování hran: Vypnuto
  • Počet FPS: ~15

Sanctuary
  • Rozlišení: 1366x768 (FullScreen)
  • Úroveň detailů: Vysoká
  • Vyhlazování hran: Vypnuto
  • Počet FPS: ~20

Tropics
  • Rozlišení: 1366x768 (FullScreen)
  • Úroveň detailů: Nízká
  • Vyhlazování hran: Vypnuto
  • Počet FPS: ~35

Valley
  • Rozlišení: 1366x768 (FullScreen)
  • Úroveň detailů: Nízká
  • Vyhlazování hran: Vypnuto
  • Počet FPS: ~10

Tyto benchmarky doporučuji vyzkoušet. Kromě výsledků testů totiž uvidíte opravdu nádherně propracovanou krajinu. :)



GpuTest

Testy byly prováděny v režimu FullScreen s rozlišením 1024x600.
  • FurMark: 9 FPS
  • TessMark X8: 115 FPS
  • TessMark X16: 88 FPS
  • TessMark X32: 35 FPS
  • TessMark X64: 14 FPS
  • GiMark: 4 FPS
  • PixMark Julia FP64: 11 FPS
  • PixMark Julia FP32: 46 FPS
  • PixMark Piano: 1 FPS
  • PixMark Voloplosion: 5 FPS
  • Plot3D: 160 FPS
  • Triangle: 238 FPS

Chtěl jsem sem přidat i výsledky z programů glxspheres a glxgears, ale jejich testy jsou opravdu velice ošemetné, proto je zde neuvádím.

4
Zvukové karty / [Vyřešeno] Externí mikrofon
« kdy: Duben 22, 2014, 19:16:41 »
Zdravím.
Mám poměrně jednoduchý problém, ale nedaří se mi na něj přijít. Na mém notebooku Lenovo G580 je hybridní konektor pro sluchátka a mikrofon (tzn. je tam pouze jeden 3,5mm jack, který slouží zároveň pro sluchátka a zároveň pro mikrofon). Sluchátka v něm fungují naprosto bez problému. Když tam ale zapojím mikrofon, je v Pulse Audio pokládán za sluchátka a v sekci Vstupní zařízení je stále na výběr Mikrofon (Unplugged). Tím pádem se mi přes něj žádný zvuk nedaří nahrát.

Prosím, poraďte jak mám tento problém vyřešit.
Předem děkuji. :-)

EDIT:[Vyřešeno]

5
Zdravím.
Nedávno mi můj flash disk, naformátovaný na FAT32, začal dělat celkem podivnou věc. Když se na něm pokouším smazat některé soubory, tak to nejde (Shift+Delete ve správci souborů Doplhin nic neudělá a když se pokusím soubor smazat přes terminál, vyhodí chybu "Systém souborů je pouze pro čtení". Tuto chybu hází i když se pokusím soubor smazat jako root.). Formátování disku nepomohlo.

Měl jsem za to, že je to poškozeným flash diskem, tak jsem si koupil nový. Poměrně šokem pro mě byl okamžik, kdy se tato chyba projevila i u nového flash disku. Ve Windowsu žádné takové problémy nejsou (při vložení disku mi však Windows vyhodí hlášku, že je disk nejspíš poškozen a že se jej pokusí opravit. Když to udělal, stejně to na Mageii nijak nepomohlo).

Poměrně zajímavé také je, že když se pokusím soubory smazat z disku jednotlivě, tak to jde. Jak však vyberu souborů více najednou a dám Shift+Delete, vyhodí nahoře Doplhin červený pruh, ve kterém píše, že soubor nelze smazat. Od tohoto okamžiku se po stisknutí Shift+Delete nic nestane a musím flash disk vysunout (samozřejmě vždy odebírám bezpečně). U některých souborů se chyba nijak neprojevuje, což je poměrně podivné.

Vím, že už tady toto téma je, ale tam byl problém základní deska, což je tady vyloučeno, jelikož tato chyba ve Windowsu 8 ani v Mageii 3 nebyla.

Kdyby někdo věděl co s tím, poraďte prosím. Předem děkuji.

EDIT:[Vyřešeno]

6
Digitální foto a video / Zobrazení obrazu z videokamery
« kdy: Březen 28, 2014, 17:10:51 »
Zdravím.
Měl bych problém, který je asi naprosto primitivní, ale mně se zatím nepodařil vyřešit. Mám u sebe videokameru Sony HDR-CX115E, jejíž obraz bych potřeboval nějakým způsobem přenést na monitor notebooku (nejlépe by bylo, kdyby se našla nějaká aplikace, která by dokázala do nějakého okna přenášet její obraz). Kameru lze připojit buď přes USB nebo MicroHDMI (nejlepší by byla cesta přes USB, pokud by to bylo možné). Prozatím jsem ji připojoval do notebooku přes USB, jelikož u sebe MicroHDMI kabel nemám. Už jsem zkoušel, zda-li by nešlo kameru použít jako WebKameru, jejíž obraz by se pak ukázal např. v programu Cheese. I když se mi program po 1 dni funkčnosti po startu z nepochopitelného důvodu zasekne (ať už s připojenou kamerou nebo bez ní) a žene procesor asi na 40% výkonu, stejně se k videokameře žádné zařízení jako k WebKameře nechová. Tudy tedy asi cesta nevede.

Kdyby mi někdo dokázal poradit, podělte se se mnou o své zkušenosti, prosím.

Předem všem děkuji.

7
Zdravím!
Nedávno jsem zprovoznil Bumblebee v Mageii 4 s KDE 4.11. Grafický výkon pod kartou nVidia je poměrně hezký, ale na Windowsech a v Mageii 3 byl výkon mnohem větší (konkrétně ve hře Minecraft, který je v Mageii 4 schopný běžet na střední detaily, tudíž Vykreslovaná vzdálenost: Normální a Grafika: Rychlá). Při zapínání jakékoliv hry jsem v Mageii 3 vypínal efekty plochy pomocí klávesové zkratky Shift+Alt+F12, což poměrně hodně zvýšilo celkový grafický výkon (bez tohoto opatření byl grafický výkon srovnatelný s aktuální situací). Když jsem toto opatření však udělal v Mageii 4, efekty plochy se vypnuly a grafický výkon se o hodně ZMENŠIL.

Viz. výsledky z benchmarků:
Zapnuté efekty plochy:
Kód: [Vybrat]
[pavel@localhost ~]$ optirun glxspheres
Polygons in scene: 62464
Visual ID of window: 0x20
Context is Direct
OpenGL Renderer: GeForce GT 635M/PCIe/SSE2
162.984612 frames/sec - 141.672744 Mpixels/sec
162.968159 frames/sec - 141.658442 Mpixels/sec
161.644746 frames/sec - 140.508079 Mpixels/sec
161.900855 frames/sec - 140.730700 Mpixels/sec
161.383031 frames/sec - 140.280586 Mpixels/sec
[pavel@localhost ~]$

Vypnuté efekty plochy:
Kód: [Vybrat]
[pavel@localhost ~]$ optirun glxspheres
Polygons in scene: 62464
Visual ID of window: 0x20
Context is Direct
OpenGL Renderer: GeForce GT 635M/PCIe/SSE2
74.564574 frames/sec - 64.814510 Mpixels/sec
93.908326 frames/sec - 81.628873 Mpixels/sec
127.455209 frames/sec - 110.789165 Mpixels/sec
128.647334 frames/sec - 111.825409 Mpixels/sec
125.271636 frames/sec - 108.891117 Mpixels/sec
128.138601 frames/sec - 111.383198 Mpixels/sec
120.825904 frames/sec - 105.026709 Mpixels/sec
115.733149 frames/sec - 100.599882 Mpixels/sec
[pavel@localhost ~]$

Na Inteláckou kartu Intel HD 4000 nemá vypnutí grafických efektů žádný vliv, benchmark stále běží na 60 FPS (kdo ví, jestli to nemá něco společného s vertikální synchronizací, kterou mám v KDE zapnutou).

Zkoušel jsem i přejít do jiných prostředí (LXDE, IceWM), kde byl celkový výkon stejný, jako kdyby byly v KDE efekty plochy vypnuty.

Karta nVidia by měla používat ovladač dkms-nvidia-current ve verzi 325.15 a v KDE používám pro vykreslování OpenGL 3.1. Zkoušel jsem i trvale vypnout efekty plochy, ale některé z nich trvale vypnout nejdou (nebo jsem to aspoň neodkázal :D ). Konkrétně mám na mysli např. průhlednost panelu, stín oken apod.

Chtěl bych opět dosahovat výkonů, kterých jsem dosahoval v Mageii 3, ale opravdu nevím, jak to mám udělat. Prosím, pokud budete vědět, poraďte.
Předem děkuji. :)

8
Grafické a televizní karty / [Vyřešeno]Bumblebee v Mageia 4
« kdy: Únor 04, 2014, 18:36:36 »
Zdravím!
Přešel jsem na Mageia 4 (původně jsem měl v notebooku Mageiu 3) způsobem čisté instalace. Jednou z mých nejzákladnějších potřeb je schopnost rozběhat druhou grafickou kartu nVidia GeForce GT635M (normálně běží notebook na Intel HD 4000).
Nainstaloval jsem si Bumblebee a primus z ruských repozitářů (viz. http://forum.mageia.cz/index.php?topic=464.0)...Vím, že jsou pro Mageiu 3, ale přesto to nainstalovat jde.
Když se pokusím spustit např. firefox příkazem optirun -vv firefox, dostanu výpis:
Kód: [Vybrat]
[ 1594.336974] [DEBUG]Reading file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 1594.337354] [INFO]Configured driver: nvidia
[ 1594.337529] [DEBUG]optirun version 3.1 starting...
[ 1594.337545] [DEBUG]Active configuration:
[ 1594.337550] [DEBUG] bumblebeed config file: /etc/bumblebee/bumblebee.conf
[ 1594.337554] [DEBUG] X display: :8
[ 1594.337558] [DEBUG] LD_LIBRARY_PATH: /usr/lib/nvidia-current:/usr/lib64/nvidia-current
[ 1594.337563] [DEBUG] Socket path: /var/run/bumblebee.socket
[ 1594.337567] [DEBUG] Accel/display bridge: auto
[ 1594.337571] [DEBUG] VGL Compression: proxy
[ 1594.337591] [DEBUG]Using auto-detected bridge virtualgl
[ 1594.570802] [INFO]Response: No - error: Could not load GPU driver

[ 1594.570817] [ERROR]Cannot access secondary GPU - error: Could not load GPU driver

[ 1594.570820] [DEBUG]Socket closed.
[ 1594.570834] [ERROR]Aborting because fallback start is disabled.
[ 1594.570838] [DEBUG]Killing all remaining processes.

Pokoušel jsem se v souboru /etc/bumblebee/bumblebee.conf změnit řádek Driver=nvidia na Driver=nvidia-current, ale nepomohlo to...

Doplním, že ovladač pro grafickou kartu nVidia (balíček "dkms-nvidia-current") mám nainstalován.

Nemáte někdo tušení, jak by se ta nVidia dala zprovoznit? Předem děkuji za rady.

EDIT:[Vyřešeno]

9
Systém - ostatní / FailSafe nenabootuje
« kdy: Prosinec 19, 2013, 16:11:22 »
Dobrý den.
Na svém notebooku (viz. podpis) mám nainstalovanou Mageiu 3 64-bit. Ve škole, kde máme taktéž Mageiu (ale prozatím ještě verzi 2) mi náš učitel informatiky ukázal FailSafe, tedy "záchranný" systém, který lze spustit výběrem z GRUBu, jež ovšem musí být v textovém režimu. Tato vychytávka se mi zalíbila a pro jistotu jsem si ji aktivoval i na svém notebooku. Když jsem chtěl FailSafe vyzkoušet, vyhodil mi při bootování zprávu, že byl nalezen USB port (ve kterém byla zapojena myš) a hned pod to vypsal řádek, ze kterého se dalo vyčíst, že se k myši chová jako k disku a pokoušel se jej "mountovat". Tím to skončilo, protože jsem čekal asi 15 minut, ale systém se dál prostě nehnul. Napadlo mě myš vytáhnout a nechat systém nabootovat bez ní. Skončilo to hláškou typu "New low-speed USB found...", ale také se to z této pozice nehlo. Do třetice jsem chtěl vyfotit snímek, který Vám předkládám v příloze, abyste mohli přesně vidět, co to dělá. V tom okamžiku už systém rozpoznal, že v daném USB portu je myš a správně ji identifikoval, ale tím to také skončilo. Já FailSafe prozatím k ničemu nepotřebuji, ale chtěl bych mít otevřená "zadní vrátka" v případě, že by se mi se systémem něco stalo.
V notebooku mám 2x USB 3.0 a 1x USB 2.0 (myš je zapojena v USB 2.0).

Jak již bylo zmíněno, v příloze přikládám snímek s výpisem, od kterého systém odmítá dále bootovat (omluvte zhoršenou kvalitu, fotil jsem to přes mobilní telefon).

Jen ještě doplním, že ještě před danou pozicí, jež je vyobrazena na snímku, se systém chová, jako kdyby normálně bootoval (vypíše to Welcome to Mageia 3, poté další zprávy, vedle kterých to vypisuje zelené [OK] apod...)

Budu Vám vděčný za každou radu, kterou mi poskytnete. Předem Vám děkuji za pomoc. :)

10
Ostatní hardware / Mageia 3 a Hamachi
« kdy: Září 20, 2013, 17:12:20 »
Ahoj...Nikde na webu jsem nenašel konkrétní odpověď na problém s Hamachi na Mageia 3.

Mým hlavním cílem je nainstalovat Hamachi (program, který vytváří jakoby LAN síť, přístupnou přes internet) a mám s tím zkrátka problém...

Stáhl jsem TGZ archiv odtud: https://secure.logmein.com/labs/ (I když je k dispozici RPM, nějak si to s Mageiou nerozumělo, konkrétně se to na konci instalace zaseklo a nechtělo to dál). Archiv jsem rozbalil a jako root spustil install.sh...Všechno šlo dobře, dokud konzole nevypsala řádek "Starting logmein-hamachi (via systemctl):", u kterého se asi na 5 minut zastavila (1 z jader procesoru pracovalo na 100%). Po těch 5 minutách jsem dostal výpis z konzole, signalizující chybu...

Výpis z konzole:
Kód: [Vybrat]
[root@localhost logmein-hamachi-2.1.0.101-x64]# sh install.sh
Copying files into /opt/logmein-hamachi ..
Creating LogMeIn Hamachi symlink ..
Installing LogMeIn Hamachi service ..
Starting LogMeIn Hamachi service ..
Starting logmein-hamachi (via systemctl):  Job for logmein-hamachi.service failed. See 'systemctl status logmein-hamachi.service' and 'journalctl -n' for details.
                                                                                  [FAILED]
LogMeIn Hamachi is installed. See README for what to do next.

I když to napsalo, že bylo Hamachi nainstalováno, nejde spustit...

Když jsem do konzole napsal příkaz hamachi -help, požádalo mě to o nastartování démona pro Hamachi...Když jsem se jej pokusil zapnout, cyklus s chybou se opakoval.

Další věcí je, že jsem našel Hamachi v ruských repozitářích, ale bohužel nejde vybrat:

Kód: [Vybrat]
Promiňte, ale následující balíček nelze vybrat:

- logmein-hamachi-2.1.0.17-1.mrc.mga2.x86_64 (z důvodu nesplněného sysvinit-legacy)

Jak už text napovídá, sysvinit-legacy se v repozitářích nikde nenachází (pouze sysvinit-legacy-tools) a různé balíčky stažené z RPM Search apod. také nefungují...(Pouze se zobrazí okýnko "Instalace balíčků", které ihned zmizí).

Nemám ani tušení, jak tam sysvinit-legacy dostat (tedy pokud je problém v něm), každopádně by se mi Hamachi opravdu hodně hodilo...

Pokud byste měli nějaký nápad na zprovoznění, napište ho sem prosím...

Předem děkuji za odpovědi. :)

11
Grafické a televizní karty / Bumblebee a Team Fortress 2
« kdy: Září 15, 2013, 21:18:14 »
Ahoj.

Navazuji na 3. příspěvek v tomto tématu: http://forum.mageia.cz/index.php?topic=464.msg4344

Mám v počítači 2 grafické karty (Intel HD 4000 & NVidia GeForce GT635M) a nějak se mi nedaří spustit hru Team Fortress 2 tak, abych se mohl připojit na servery a zároveň hrát pod vysokým výkonem. Vždy, když na Steamu povolím u hry volbu "Povolit komunitu služby Steam ve hře" a spustím hru pomocí příkazu "optirun steam steam://rungameid/440", tak mám ve hře vždy o poznání méně FPS, než když je tato volba vyplá. Když hru spustím pomocí příkazu "primusrun steam steam://rungameid/440", tak jsou ta FPS asi na stejné úrovni, jako když mám možnost povolenou.

Jak mám prosím docílit vysokého výkonu a zároveň možnosti připojit se na servery? Předem děkuji za odpověď.

12
Dobrý den.
Před pár měsíci jsem si koupil nový notebook Lenovo G580, který má v sobě přepínatelné grafické karty (Intel HD 4000 a NVidia GeForce GT635M) a nainstaloval Mageiu 3 a potkal jsem se (prozatím) se 2 problémy. Prvním problémem jsou ovladače pro grafické karty. Systém se chová, jako kdyby nepodporoval OpenGL (a asi také nepodporuje), takže to má asi na svědomí ovladač grafické karty Intel HD 4000, která je momentálně aktivovaná a nemám nejmenší tušení, jak ho do Mageii nějak narvat...

Druhým problémem je rozlišení monitoru. Monitor je o pár pixelů menší, než Mageia vykresluje. Monitor má rozlišení 1366x768 pixelů a v Mageii je to také takhle nastavené. Ale vždy, když najedu myší na pravou stranu obrazovky, vždy se objeví ještě pár dalších pixelů a na levé straně zase zmizí (obraz se prostě posune směrem doprava). Jen k tomu dodám, že je obraz úplně celý zaplněný...Změna rozlišení na 1360x768 také nepomohla...

Nedivil bych se, kdyby spolu tyhle problémy nesouvisely.

Kdyby někdo věděl, v čem je chyba, napište prosím. Předem děkuji za odovědi.

13
Instalace distribuce Mageia / Lenovo G580-Nabootování Mageia 3
« kdy: Červen 26, 2013, 18:04:21 »
Přeji hezký den.
Nedávno jsem si koupil nový notebook Lenovo G580 (Konkrétně tento: http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-g580-dark-metal-d409917.htm) a zkusil jsem na něj nabootovat Mageia 3 64-bit z LiveDVD. Nedostal jsem se ani do GRUBu, jelikož v Boot-Menu se ani možnost bootu z DVD nezobrazila. Změnil jsem tedy v BIOSu mód bootu z UEFI na Legacy-Support, při čemž jsem se již do GRUBu dostal a vybral, že chci Mageiu nabootovat jako Live distribuci. Naběhly asi 2 takové ty "tečky" nad tím šálkem čaje a pak obraz zhasl a už nenaběhl (ovšem, mechanika se chovala, jako by stále bootovala). Zkusil jsem tedy boot znovu s tím, že jsem se přepl do režimu s výpisy, kde jsem vyčetl, že nastala nějaká chyba právě s touto Legacy-Kompatabilitou (Failed to load Legacy...). Dodám, že žádná ochrana v BIOSu není, jelikož Ubuntu 12.10 a Linux Mint 14 nabootovaly, jako by se nechumelilo (nabootovalo i Ubuntu 13.04, avšak s menšími komplikacemi). Pokud by jste někdo věděl, jak zde Mageiu zprovoznit, poraďte prosím. Předem děkuji za rady.  :)

14
Software - ostatní / Xampp-64 bitový systém
« kdy: Květen 11, 2013, 08:37:58 »
Zdravím!
I když název příspěvku může vypadat, že jsem další človíček, co se naivně snaží rozjet program Xampp na 64-bitovému systému (Xampp je compilovaný pouze pro 32 bitový systém), není tomu tak úplně. Se mnou je to takhle:
Nainstaloval jsem Mageiu 2 do notebooku přes LiveCD a jednoduše si přes repozitáře doinstalovával ostatní programy, které se mi hodí. Když už jsem všechno měl, rozhodl jsem se pokusit zprovoznit na svém počítači ještě Xampp. Stáhl jsem jej z http://apachefriends.org, rozbalil archiv do složky /opt/lampp a přes konzoli se pokusil spustit příkazem ./lampp start. Předpokládal jsem, že mi Xampp vyhodí hlášku, ať použiji 32-bitové knihovny, jenže opak se stal pravdou. Xampp se naprosto bez problémů zapl.

Mám notebook:
Lenovo G550
CPU: Intel Pentium 2.3GHz
RAM: 4GB DDR3
Graf. karta: Mobile Intel Seriess 4 Express Chipset Family

Xampp je vlastně takový souhrn několika programů (Hlavně Apache, PHP, Perl a MySQL), který je už přednastaven na velice jednoduché používání.

No a teď ta otázka, která zní možná i zábavně :-D
I když je velmi hezké, že mi Xampp beží, bylo by také dobré vědět, jak a proč.
Není prosím nějaký příkaz, nebo něco takového, co by dokázalo zjistit, jaké knihovny a balíčky používá momentálně spuštěný program? Jelikož bych chtěl Xampp rozběhat i po té, co budu reinstalovat na Mageia 3 (A nechci použít Update, ale čistou instalaci).

Předem Vám děkuji za odpovědi. :-)

15
Připojení k síti / Sdílení připojení
« kdy: Leden 26, 2013, 18:59:09 »
Zdravím komunitu Mageia!
Mám notebook, na kterém jsem připojen na Wi-Fi. Vedle sebe mám PC, u kterého nemám možnost připojit se na internet jak pomocí kabelu, tak pomocí Wi-Fi. Měl jsem tedy v plánu sdílet připojení z notebooku pomocí LAN kabelu tak, aby šel internet z Wi-Fi do mého notebooku a z notebooku přes LAN do PC vedle mně. Jenže když kliknu v nastavení na "Sdílet připojení k internetu s ostatními lokálními počítači", dám "Další", vyberu rozhraní "WiFi: eth0" a dám další, tak mi vyběhne následující chyba:
Kód: [Vybrat]
V systému nebyla nalezena žádný ethernetový adaptér nastavený pro LAN.

K jeho konfiguraci prosím spusťte průvodce nastavením hardwaru  a zajistěte, aby nebylo toto rozhraní do LAN chráněno Mageia firewallem.
(Firewall mám vyplý). Ještě nedávno jsem měl v notebooku Windows, na kterém to šlo hezky udělat. Jak mám tedy prosím postupovat, aby se z notebooku odesílal internet do toho PC vedle mně? Předem děkuji za odpověď.

Stran: [1] 2